Pieniądze na rozwój pracownika w organizacji

15.02.2023für mitarbeiter hr

du brauchst 6 minuten um diesen artikel zu lesen

Pieniądze na rozwój pracownika w organizacji

Bardzo ważnym elementem funkcjonowania firmy są tzw. sukcesje pracownicze. Załóżmy, że jakiś pracownik odchodzi na emeryturę za dwa lata - czasu wydaje się sporo, mimo to już teraz rozpoczynamy szkolenie osoby, która będzie gotowa objąć potem to stanowisko. Oczywiście warto ją najpierw zapytać, czy jest zainteresowana rozwojem i podjęciem się nowych zadań. Jeśli nie, nie można jej zmuszać, ponieważ może to spowodować, że odejdzie z firmy, a ta pozostanie w konsekwencji z wakatami na dwóch stanowiskach.

 

Jak przy niewielkim budżecie dbać o rozwój pracowników?

 

Jeśli pracownik chce się rozwijać, ale po rozmowie z przełożonym i pracownikiem działu HR usłyszy, że ,,organizacja nie ma pieniędzy", może zrezygnować z pracy, w której jego rozwój zawodowy jest spychany na margines. Tymczasem, nawet jeśli organizacja nie ma pieniędzy na rozwój pracowników lub dysponuje niewielkim budżetem na ten cel, może skorzystać z darmowych lub tańszych (co nie znaczy gorszych) rozwiązań.

Pomyśl o wspólnej nauce pracowników. Możesz zaproponować pracownikowi o określonych kompetencjach, by w ramach swojej pracy poświęcał godzinę tygodniowo na uczenie innych. Sprawdź, jakimi umiejętnościami dysponują Twoi pracownicy.

 

Wymiana wiedzy w organizacji

 

I tak może się okazać, że ktoś na przykład zna język obcy w stopniu zaawansowanym i może go uczyć swoich współpracowników. Sprawdź, czy któryś z pracowników nie powinien uzupełnić wiedzy z obsługi Excela, i zorientuj się, kto w firmie ma wysokie umiejętności w tej dziedzinie. Dzięki temu - niewielkim kosztem - podnosisz kwalifikacje swoich pracowników. Szkolisz jednych w roli trenerów, a drugich wyposażasz w konkretne umiejętności na przykład językowe czy techniczne.

 

 

Jak wspierać pracowników w procesie rozwoju?

 

To również można robić niemal bezkosztowo. Jeśli Twój pracownik chce się rozwijać, samodzielnie opłacić kurs lub studia, pozwól mu częściej pracować zdalnie, aby mniej czasu spędzał na dojazdach do pracy, zaproponuj krótszy wymiar pracy lub zezwól na wcześniejsze kończenie pracy w piątki, by zdążył na zajęcia. To małe rzeczy, które dla pracownika będą oznaczały zdjęcie niejednego ciężaru z barków i zdecydowanie ułatwią mu kształcenie.

Doskonałym rozwiązaniem będzie również dodatkowy płatny urlop szkoleniowy, podczas którego pracownik będzie mógł się przygotować do egzaminu lub który pozwoli na ten egzamin dojechać. To kolejny prawie niezauważalny dla organizacji ruch, który jednak dla tego konkretnego pracownika będzie znaczył wiele.

 

Dbaj o rozwój pracowników, zostaną z Tobą na dłużej

 

Badania jednoznacznie pokazują, że pracownicy, którzy mają możliwość rozwoju kompetencji w organizacji, chętniej w niej zostają, rzadziej zmieniają pracę. Dlatego dbanie o rozwój pracowników i tworzenie organizacji uczącej się to dobry sposób na zatrzymanie talentów w firmie.

 
Teilen Sie:

möchten sie mehr details erfahren?