Autor: Ewa Węgrzyn-Skrzypczak
1
E-book

Active Learning w akademickiej edukacji matematycznej. Przewodnik dla studenta i nauczyciela. Część 1. Funkcje rzeczywiste jednej zmiennej rzeczywistej dla inżyniera

Sylwia Lara-Dziembek, Edyta Pawlak-Kazior, Urszula Siedlecka, Ewa Węgrzyn-Skrzypczak

Skrypt akademicki Active learning w akademickiej edukacji matematycznej. Przewodnik dla nauczyciela i studenta. Część 1. Funkcje rzeczywiste jednej zmiennej rzeczywistej dla inżyniera w sposób nowatorski i innowacyjny ukazuje potencjał aktywnego uczenia się - active learning. Książka koncentruje się na praktycznych aspektach matematyki i na wykorzystaniu innowacyjnych metod uczenia się / nauczania, które umożliwiają skuteczne przyswajanie wiedzy matematycznej oraz pozwalają na lepsze dostosowanie się do potrzeb i oczekiwań uczących się. Pokazano w niej metody, które angażują w proces nauki i zachęcają do aktywnego myślenia, rozwiązywania problemów i eksperymentowania. Książka składa się z 5 rozdziałów - pierwszy z nich poświęcony jest istocie active learningu, a pozostałe cztery omawiają różne aspekty wybranych obszarów matematyki (funkcje rzeczywiste jednej zmiennej rzeczywistej, funkcje liniowe i kwadratowe, funkcje wielomianowe, potęgowe i wymierne, funkcje wykładnicze i logarytmiczne) oraz przedstawiają, jak zastosować do nich adekwatne metody aktywnego uczenia się. Każdy z tych rozdziałów zawiera teorię, praktyczne przykłady, zadania i ćwiczenia oraz wskazówki dla studenta i nauczyciela. W skrypcie znajdują się pigułki wiedzy, ciekawostki, kody QR i karty pracy. Podstawowym celem napisania skryptu było dostarczenie odpowiednich narzędzi do rozwijania umiejętności i myślenia matematycznego.

2
E-book

Technologia informacyjna dla studentów. Edycja tekstów - część 1

Ewa Węgrzyn-Skrzypczak, Tomasz Skrzypczak

Skrypt adresowany jest przede wszystkim do studentów studiów technicznych, którzy w trakcie nauki spotykają się z koniecznością przygotowania różnego rodzaju prac pisemnych, jednak może służyć wszystkim osobom, które stają przed koniecznością przygotowania dokumentów w edytorze tekstu, bez względu na ich stopień zaawansowania umiejętności związanych z edycją tekstów. Celem podręcznika jest wprowadzenie do edycji dokumentów na przykładzie edytora tekstu Writer z pakietu Apache OpenOffice 4.1.13. Wybór tego pakietu został podyktowany przede wszystkim możliwością korzystania z niego bez żadnych opłat w domu, jak i w środowisku komercyjnym. Pakiet Apache OpenOffice jest dostępny na oficjalnej stronie projektu https://openoffice.apache.org/. Po pobraniu i zainstalowaniu pakietu należy pamiętać o jego systematycznym aktualizowaniu, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do nowych funkcji i ulepszeń, zwiększających jego funkcjonalność. Pierwsza część skryptu składa się z sześciu rozdziałów, w których przedstawiono zagadnienia związane z użytkowaniem wybranego edytora tekstu oraz edycją tekstu dokumentów. W przygotowywanej drugiej części skryptu, zaprezentowane zostaną treści dotyczące m.in. tworzenia i formatowania tabel, wstawiania i formatowania obrazów, kształtów i grafik, wstawiania wzorów, sprawdzania dokumentów, stosowania odsyłaczy i hiperłączy oraz tworzenia korespondencji seryjnej. Każdy z rozdziałów skryptu rozpoczyna się listą umiejętności do zdobycia po zapoznaniu się z jego treścią. Kolejne rozdziały zawierają wprowadzenie teoretyczne, obejmujące terminy kluczowe oraz przegląd funkcji programu, a także ćwiczenia praktyczne. Na końcu każdego rozdziału znajduje się zestaw pytań teoretycznych oraz zagadnień praktycznych, pozwalających sprawdzić czytelnikowi stopień przyswojenia wiedzy z danego zakresu. Konstrukcja skryptu pozwala osobom, które mają już pewne doświadczenie w korzystaniu z edytorów tekstu, na dowolną kolejność zapoznawania się z zaprezentowanym materiałem.