Autor: Andrzej Daniluk

Andrzej Daniluk jest adiunktem w Zakładzie Informatyki Stosowanej Instytutu Informatyki UMCS. Jest autorem i współautorem ponad 30 artykułów naukowych oraz kilku programów symulacyjnych opublikowanych czasopismach o światowym zasięgu z listy Journal Citation Reports. Jest też członkiem rady redakcyjnej czasopisma Journal of Information Technology & Software Engineering.

1
Ebook

RS 232C - praktyczne programowanie. Od Pascala i C++ do Delphi i Buildera. Wydanie III

Andrzej Daniluk

Na uczelniach, w szkołach i biurach pojawia się coraz więcej zaawansowanych urządzeń komputerowych podłączanych przez port szeregowy. Czy koniecznie trzeba płacić wysokie stawki informatykom, aby wykorzystać pełnię możliwości tych nowoczesnych narzędzi? Na szczęście nie. Obsługa transmisji szeregowej przy użyciu standardu RS 232C może być na tyle łatwa, że uczniowie, studenci, nauczyciele, pracownicy naukowi czy inżynierowie mogą samodzielnie tworzyć potrzebne im oprogramowanie. Dzięki książce "RS 232C -- praktyczne programowanie. Od Pascala i C++ do Delphi i Buildera. Wydanie III" także i Ty szybko nauczysz się pisać programy sterujące urządzeniami podłączanymi przez port szeregowy. Dowiesz się, jak działa transmisja asynchroniczna oraz czym jest standard RS 232C. Poznasz interfejs RS 232C dla systemu Windows i nauczysz się go używać w środowiskach programistycznych Builder i Delphi, co pozwoli Ci pisać potrzebne oprogramowanie w języku Pascal lub C++. Najnowsze, poprawione wydanie zawiera jeszcze więcej przykładów, dzięki którym błyskawicznie będziesz mógł sprawdzić nabytą wiedzę w praktyce. Standard RS 232C Transmisja asynchroniczna Obsługa RS 232C w systemach MS-DOS i Windows Wykorzystanie elementów interfejsu Windows API w środowiskach Builder i Delphi Testowanie programów do obsługi transmisji szeregowej Tworzenie aplikacji wielowątkowych Narzędzia graficzne Przykładowe aplikacje i ich analiza Specyfikacje najważniejszych funkcji

2
Ebook

USB. Praktyczne programowanie z Windows API w C++

Andrzej Daniluk

Dowiedz się więcej o działaniu USB i poznaj metody programowania transmisji danych W jaki sposób odbywa się transfer danych? Jak odblokować urządzenia do transmisji? Na czym polega programowanie obiektowe transmisji USB? USB (skrót od ang. Universal Serial Bus -- uniwersalna magistrala szeregowa) to rodzaj bardzo praktycznego portu komunikacyjnego, dzięki któremu możliwe jest podłączanie do komputera wielu różnych urządzeń, takich jak mysz, kamera, aparat fotograficzny, telefon komórkowy, modem, skaner, przenośna pamięć. Podłączone w ten sposób urządzenia są od razu wykrywane i rozpoznawane przez system, dzięki czemu instalacja sterowników i konfiguracja sprzętu odbywają się zwykle automatycznie. Książka "USB. Praktyczne programowanie z Windows API w C++" w zwięzły sposób przedstawia wszelkie zagadnienia, dotyczące użytkowania i programowania transmisji USB. Korzystając z tego podręcznika, poznasz nie tylko teoretyczne podstawy działania USB, ale także zdobędziesz praktyczne umiejętności w tym zakresie. Książka zawiera bowiem zarówno konkretne przykłady, jak i ćwiczenia do samodzielnego wykonania dla wszystkich, którzy chcą zyskać wiedzę na zaawansowanym poziomie. Dowiesz się między innymi, jakie są rodzaje transferów danych i transakcji USB, za co odpowiadają komponenty i jak wykorzystać wzorce projektowe. Zrozumiesz także metody projektowania obiektowego oraz implementacji oprogramowania sterującego łączem USB. Środowisko fizyczne i sygnałowe USB Klasy instalacji urządzeń Rejestr systemowy Transmisja danych Struktura systemu USB Detekcja i identyfikacja urządzeń Odczyt i zapis danych w formie raportu Programowanie obiektowe transmisji USB Wewnętrzne struktury danych Programy wielowątkowe Konwertery USB Tu znajdziesz wszystko o działaniu USB i możliwościach jego wykorzystania!

3
Ebook

USB. Praktyczne programowanie z Windows API w C++. Wydanie II

Andrzej Daniluk

USB dobre na wszystko — wykorzystaj jego moc! Standardy USB 2.0 i 3.0 oraz połączone urządzenia, czyli sprzętowa podstawa transmisji danych Transmisja danych w standardzie USB, czyli komunikacja i współdziałanie zasobów systemowych różnych urządzeń Biblioteki i programy wielowątkowe, czyli szczegółowe aspekty programowania transmisji danych w USB Mniej więcej pod koniec lat 90. standard USB utrwalił się w świadomości użytkowników komputerów na całym świecie i stał się dla nich jednym z najwygodniejszych narzędzi zapewniających komunikację oraz wymianę danych między urządzeniami. Liczba gniazd USB, do których można podłączyć dosłownie wszystko — mysz, pendrive’a, dysk zewnętrzny czy kartę sieciową — stała się jednym z ważnych kryteriów przy zakupie nowego komputera, a czołowi wytwórcy ani myślą zastępować go czymkolwiek innym. Jednak USB ma także swoje wady. Zalicza się do nich konieczność używania bardziej złożonego sprzętu i oprogramowania w porównaniu ze starszymi protokołami transmisji danych. Te kłopoty pomoże Ci rozwiązać niniejsza książka, o ile nieobcy jest Ci język C/C++ w zakresie programowania strukturalnego i proceduralnego. Pokaże Ci ona całą architekturę standardu USB oraz implikacje jego stosowania dla różnych urządzeń. Dzięki niej poznasz także podstawy zasad programowania transmisji USB z wykorzystaniem zasobów systemów operacyjnych Windows oraz współistniejących bibliotek programistycznych. W dodatku autor tego wyczerpującego podręcznika nie poprzestaje na suchym wyliczeniu typów danych czy funkcji, lecz zamieszcza mnóstwo wskazówek dotyczących konkretnych, działających aplikacji. Jeśli myślisz o programowaniu transmisji danych w USB, nie znajdziesz nic lepszego! Standardy bazowe USB 2.0 oraz 3.0 Informacje o urządzeniach Wstęp do transmisji danych Urządzenia klasy HID Detekcja i identyfikacja różnych klas urządzeń dołączonych do magistrali USB Odblokowanie urządzenia do transmisji Odczyt i zapis danych Biblioteki WinUSB oraz LibUSB Podstawy programowania obiektowego transmisji USB Wewnętrzne struktury danych Podstawy programowania wielowątkowego transmisji USB Adaptery USB Poznaj jeden z najpopularniejszych standardów wszech czasów!