Autor: Antoni Lange
41
Ebook

W czwartym wymiarze

Antoni Lange

Ba­bu­nia Pierw­sza po­ło­wa paź­dzier­ni­ka by­ła owe­go ro­ku tak cie­pła, że w na­szym ogro­dzie wszyst­kie nie­mal drze­wa: ja­błon­ki, wi­śnie, kasz­ta­ny, bzy -- od stro­ny po­łu­dnio­wej, wy­sta­wio­nej na moc­niej­sze dzia­ła­nie słoń­ca, za­ja­śnia­ły drob­ny­mi li­ść­mi ży­wej, świe­żej, ja­skra­wo zie­lo­nej bar­wy i po­kry­ły się no­wym mło­do­cia­nym bia­ło­ró­żo­wym kwie­ciem. Raz jesz­cze za­kwi­tły sa­san­ki, kon­wa­lie, pry­mul­ki i nie­za­bud­ki, a w pta­szar­ni sły­chać by­ło, ni­by na wio­snę, gę­ga­nie gę­si, gda­ka­nie kur i kwa­ka­nie ka­czek, złu­dzo­nych ża­rem paź­dzier­ni­ko­wych pro­mie­ni, co w nich bu­dził ni­by no­wo-wio­sen­ne tę­sk­no­ty mi­ło­sne. [...]Antoni LangeUr. w 1861 lub 1863 w Warszawie Zm. 17 marca 1929 w Warszawie Najważniejsze dzieła: Sonety wedyckie, Ballady pijackie, Księgi proroków, Logos, Ilja Muromiec, Rozmyślania, W czwartym wymiarze, Miranda, Nowy Tarzan Poeta, prozaik, tłumacz. Pochodził z rodziny żydowskiej inteligencji. Ojciec poety, polski patriota, brał udział w powstaniu listopadowym. Antoni wyniósł z domu kult poezji romantycznej. Usunięty przez władze carskie ze studiów na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego za działalność społeczno-patriotyczną, pracował jako prywatny nauczyciel, następnie wyjechał na studia do Paryża, ale nadal publikował w warszawskich czasopismach. Znalazł się w kręgu Stéphane'a Mallarmé. Interesował się też nauką, szczególnie badaniami nad hipnozą i spirytyzmem, oraz filozofią Dalekiego Wschodu. Jest uważany za prekursora fantastyki naukowej w polskiej literaturze. Pozostawił po sobie dużą liczbę przekładów z francuskiego, angielskiego, rosyjskiego oraz tłumaczenia poezji starożytnego Wschodu. Pisał również dramaty i rozprawy krytycznoliterackie. Wywarł wpływ na swojego siostrzeńca, Bolesława Leśmiana. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

42
Ebook

W czwartym wymiarze. Opowiadania

Antoni Lange

Dwanaście historii poruszających różnoraką tematykę. Wspólną cechą wszystkich opowieści są wątki temporalne i nawiązania patriotyczne. Autor zgłębia tajniki ludzkich charakterów, stosując techniki psychoanalityczne. Książka zaliczana jest do pierwszych publikacji fantastycznonaukowych.

43
Ebook

W czwartym wymiarze. Opowiadania fantastyczne

Antoni Lange

Zbiór dwunastu opowiadań Antoniego Langego, po raz pierwszy opublikowany w 1912 w Krakowie. Druga, poprawiona wersja książki, stanowiąca podstawę wszystkich kolejnych wznowień, ukazała się w 1924 w Częstochowie. Choć opowiadaniom zbioru zdecydowanie bliżej do baśni, powszechnie uważa się je za głównego przedstawiciela wczesnego okresu rozwoju fantastyki naukowej w Polsce. Treść dzieła oscyluje przy tym wokół różnorodnych tematów, z czego na pierwszy plan wysuwają się wątki temporalne, psychoanalityczne oraz patriotyczne. Tytuł zbioru odnosi się do pojęcia „czwartego wymiaru” obecnego w naukach ścisłych i filozofii XX wieku. W powszechnym mniemaniu pojęcie to zwykło się pojmować jako synonim czasu. W rzeczywistości może to być również klasa równoległych wszechświatów; przez analogię można stwierdzić, że czwarty wymiar jest dla przestrzeni trójwymiarowej tym co trzeci dla dwuwymiarowej. W skład zbioru weszło 12 niżej wymienionych opowiadań poprzedzonych przedmową na temat rozwijającego się lotnictwa: ‘Babunia’, ‘Władca czasu’, ‘Kometa’, ‘Sen’, ‘Eksperyment’, ‘Amor i Faun’, ‘Almanzor’, ‘Rozaura’, ‘Lenora’, ‘Memoriał doktora Czang-Fu-Li’, ‘Rebus’, ‘Nowe mieszkanie’.

44
Ebook

Zbrodnia i inne opowiadania

Antoni Lange

Zbiór opowiadań opowiadających o minionym już świecie schyłku XIX i początków XX wieku, czasów wojny światowej, rewolucji, przewrotów mistrza pióra - poety, tłumacza, mistyka, dziennikarza, powieściopisarza, człowieka obdarzonego niezliczonymi talentami - Antoniego Lange.

45
Ebook

Z rozmyślań

Antoni Lange

Z roz­my­ślań Gdzie­kol­wiek je­steś, chciał­byś odejść precz,  Aby gdzie in­dziej być w tej sa­mej chwi­li,  Ro­jąc, że w jutrz­nię los twój się prze­chy­li  Na in­nym miej­scu... To co­dzien­na rzecz!    Gdzie­kol­wiek je­steś, chciał­byś odejść w dal,  Bo wiesz, że ni­g­dzie nie jest miej­sce two­je --  I pły­niesz, za­wsze roz­dar­ty na dwo­je,  Bo pły­niesz za­wsze do nie­swo­ich fal.    Gdzie­kol­wiek je­steś, chciał­byś iść gdzie bądź,  Gdzie cie­bie nie ma, bo gdzie cie­bie nie ma,  Nie ma twych smut­ków -- i twa roz­pacz nie­ma  Już cię nie trwo­ży. [...]Antoni LangeUr. w 1861 lub 1863 w Warszawie Zm. 17 marca 1929 w Warszawie Najważniejsze dzieła: Sonety wedyckie, Ballady pijackie, Księgi proroków, Logos, Ilja Muromiec, Rozmyślania, W czwartym wymiarze, Miranda, Nowy Tarzan Poeta, prozaik, tłumacz. Pochodził z rodziny żydowskiej inteligencji. Ojciec poety, polski patriota, brał udział w powstaniu listopadowym. Antoni wyniósł z domu kult poezji romantycznej. Usunięty przez władze carskie ze studiów na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego za działalność społeczno-patriotyczną, pracował jako prywatny nauczyciel, następnie wyjechał na studia do Paryża, ale nadal publikował w warszawskich czasopismach. Znalazł się w kręgu Stéphane'a Mallarmé. Interesował się też nauką, szczególnie badaniami nad hipnozą i spirytyzmem, oraz filozofią Dalekiego Wschodu. Jest uważany za prekursora fantastyki naukowej w polskiej literaturze. Pozostawił po sobie dużą liczbę przekładów z francuskiego, angielskiego, rosyjskiego oraz tłumaczenia poezji starożytnego Wschodu. Pisał również dramaty i rozprawy krytycznoliterackie. Wywarł wpływ na swojego siostrzeńca, Bolesława Leśmiana. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.