Autor: Olga Tokarczuk

Poetka, eseistka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla - Olga Tokarczuk


Olga Tokarczuk to ceniona na świecie i wielokrotnie nagradzana polska pisarka. Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie jako córka nauczycieli, Wandy i Józefa Tokarczuków. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. 
Olga Tokarczuk jest Wielkim Ambasadorem Języka Polskiego oraz Honorową Obywatelką Wrocławia, Warszawy i Krakowa. 
Organizuje co roku Festiwal Góry Literatury - w ramach niego odbywają się panele dyskusyjne, warsztaty, pokazy, wystawy oraz spotkania autorskie. Jest także założycielką Fundacji Olgi Tokarczuk, która powstała w 2020 roku by promować kulturę i sztukę w Polsce oraz za granicą.

Olga Tokarczuk - ebooki i audiobooki w księgarni Ebookpoint.pl 

Jedna z najbardziej utytuowanych pisarek znana jest przede wszystkim z dzieł takich jak Bieguni, Księgi Jakubowe czy Empuzjon. Zadebiutowała powieścią Podróż Ludzi Księgi, którą wydała w 1993 roku. Jej teksty doceniane są przez krytyków literackich oraz ogromne rzesze czytelników na całym świecie.  
Za wydanie Biegunów w języku angielskim otrzymała jako pierwsza polska pisarka wraz z tłumaczką Jennifer Croft Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018 (Man Booker International Prize), uznawaną za jedną z najważniejszych literackich wyróżnień obok Nobla. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike za powieści Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015). Wśród niezwykle wielu prestiżowych nagród, które jej przyznano, znajdują się m.in. niemiecka nagroda dla książek z Europy Środkowej i Wschodniej Brücke Berlin-Preis, słoweńska Nagroda Literacka Europy Środkowej Vilenica oraz Międzynarodowa Nagroda Literacka Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie wyróżnienie dla książek przetłumaczonych na język szwedzki. W ramach Paszportów Polityki autorka otrzymała także nagrodę specjalną Kreatora Kultury.
Bez wątpienia jednak, najważniejszym literackim osiągnięciem w karierze Olgi Tokarczuk jest zdobycie Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018.

Ebooki i audiobooki Olgi Tokarczuk znajdziesz w naszej księgarni Ebookpoint.


 

Anna In w grobowcach świata

Olga Tokarczuk

Bieguni

Olga Tokarczuk

Bieguni

Olga Tokarczuk

Czuły narrator

Olga Tokarczuk

Czuły narrator

Olga Tokarczuk

Dom dzienny, dom nocny

Olga Tokarczuk

Dom dzienny, dom nocny

Olga Tokarczuk

E.E

Olga Tokarczuk