Audiobook - czy warto?

23.02.2021biblioteki

Audiobook - czy warto?

Książka mówiona to obok ebooków coraz popularniejsza forma rozpowszechniania literatury. Ma wielu zwolenników, którzy zauważają takie zalety jak możliwość słuchania w dowolnym miejscu lub podczas wykonywania różnych czynności (jazdy samochodem czy gotowania).

 

Od czego się zaczęło?

 

Za datę powstania pierwszego audiobooka uważa się 1935 rok, kiedy to zostało wydane nagranie dźwiękowe opowiadania Josepha Conrada Tajfun. Najstarsze dźwiękowe zapisy utworów literackich zostały odnalezione w Kanadzie, a powstały w odpowiedzi na potrzeby osób niewidomych, aby zapewnić im dostęp do literatury. Pierwsze audiobooki były oczywiście utrwalane na płytach winylowych.

 

Ach, ta technologia...

 

Rozwój technologii spowodował znaczny wzrost popularności audiobooków. Doskonale wpisuje się to w obecny trend multitaskingu - możemy wykonywać tak prozaiczną czynność jak gotowanie, a jednocześnie poszerzać wiedzę z zakresu na przykład budowania marki osobistej.

Z drugiej strony plasuje się inny trend: by zwolnić i więcej czasu spędzać z rodziną czy poświęcać na odpoczynek. I tu idealnie odnajduje się książka mówiona. Można przecież jednocześnie bawić się z dzieckiem, rozwijać jego kreatywność i dodatkowo słuchać ulubionej bajki albo podczas relaksującej kąpieli odtwarzać sobie ulubiony romans lub kryminał.

 

Gdzie słuchać?

 

Wiele firm zauważa potencjał, jaki tkwi w obecności audiobooków na rynku. Dlatego też powstają kolejne usługi pozwalające na tę formę obcowania z literaturą. Jednym z liderów w tej kategorii jest marka ebookpoint BIBLIO, która w ramach jednego abonamentu oprócz audiobooków udostępnia kursy video oraz ebooki. Dostęp do jej zasobów może wykupić dowolna instytucja: firma, biblioteka publiczna czy uczelniana - i tym samym dać swoim czytelnikom możliwość rozrywki i rozwoju. Audiobook z biblioteki to ciekawe i nowatorskie rozwiązanie.

 

 

 

Audiobook - jak działa?

 

Audiobook jest to po prostu odczytana treść książki. Aby go odtworzyć, wystarczy mieć urządzenie obsługujące format (najczęściej) MP3 lub MP4. Wyróżniamy trzy typy audiobooków:

  1. Podstawowy - czyli odczytana treść książki. To najpopularniejszy typ audiobooka, głównie dlatego, że nawet jeśli nie mamy czasu na regularne czytanie tradycyjnej książki, to dzięki sięgnięciu po niego - w dowolnym momencie i miejscu - możemy nadrobić literackie zaległości.
  2. Słuchowisko - odczytana treść książki wzbogacona efektami dźwiękowymi. Najczęściej nagrywa się słuchowiska dla dzieci, jednak można znaleźć również wersje dla dorosłych. Może ono stanowić doskonałą wieczorną rozrywkę.

  3. Serial audio - treść jest podzielona na odcinki, a role są odgrywane przez różnych aktorów. To świetna alternatywa dla tradycyjnego serialu telewizyjnego, wyjątkowo pobudzająca wyobraźnię słuchacza.

 

Audiobook czy ebook?

 

To pytanie, na które każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Wszystko zależy od preferencji czytelnika. Audiobooki mają wiele zalet: mogą stanowić świetną rozrywkę dla osób często tkwiących w korkach, dla uczących się języka obcego, jak również dla rodziców, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić czas z dziećmi.

Zwolennicy ebooków natomiast wymieniają takie zalety jak dostępność, łatwość czytania, kontakt z tekstem pisanym. Niewątpliwie są to bardzo mocne argumenty przemawiające za książką elektroniczną, jednak decyzja co do wyboru zawsze pozostaje po stronie czytelnika.

 

Popularne audiobooki w pakiecie

 

Marka ebookpoint BIBLIO udostępnia audiobooki mieszczące się w wielu gatunkach i kategoriach. Można wypożyczyć pozycję poradnikową Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych czy powieści Olgi Tokarczuk, na przykład Bieguni czy Opowiadania bizarne.

Żeby uzyskać pakiet audiobooków w ebookpoint BIBLIO, należy sprawdzić, czy usługa jest dostępna w bibliotece w danym mieście (można to zrobić tutaj). Następnie wystarczy się do niej udać i poprosić o kod dostępu. Więcej informacji o usłudze można uzyskać w udostępniających ją bibliotekach.

 

Źródło zdjęcia

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?