Benefity dla pracowników

17.11.2021firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 8 minut

Benefity dla pracowników

W ciągu ostatniego roku, a nawet niespełna dwóch lat, pojęcie idealnego benefitu ewoluowało. Przed pandemią koronawirusa najczęściej spotykanym - i najbardziej pożądanym przez pracowników - benefitem była karta sportowa. Obecnie jej miejsce zajęły możliwości zadbania o zdrowie psychiczne. Co nie dziwi w kontekście minionych miesięcy, które spędziliśmy w izolacji.

 

Jakie benefity dla pracowników wybrać?

 

Rynek benefitów jest bardzo bogaty, zdecydowanie każdy znajdzie na nim coś dla siebie i swoich pracowników. Można wybierać między tradycyjnym owocowym czwartkiem, kartą sportową a bardziej wyszukanymi dodatkami, takimi jak lunch do pracy, firmowa biblioteka cyfrowa czy konsultacje psychologiczne. Wybór jest ogromny, dlatego najlepiej zbadać potrzeby w swojej firmie i sprawdzić, z czego w ramach benefitów pracownicy będą najchętniej korzystać. Nie ma bowiem nic gorszego niż benefit, z którego nikt nie korzysta. To sytuacja frustrująca zarówno pracowników, którzy mają poczucie niezrozumienia ich potrzeb, jak i odpowiedzialną za benefity osobę, która w efekcie nie może się pochwalić dobrym wynikiem przed zarządem.

Przede wszystkim zatem - aby wybrać idealny benefit - należy zapytać pracowników, czego potrzebują. Doskonałym sposobem jest anonimowa ankieta. Zapytaj w niej, który benefit będzie dla nich wymarzony. Możesz również zorganizować krótką prelekcję dla swojej załogi i przedstawić jej kilka pomysłów dodatków do pensji, nad którymi obecnie się zastanawiasz. Niech zdecyduje głosowanie. Oczywiście ten sposób najlepiej sprawdzi się w niewielkiej firmie, w której łatwo jest zgromadzić pracowników w jednym miejscu i podjąć wspólną decyzję. Kolejnym pomysłem jest ustawienie słoika życzeń w recepcji firmy. Ogłoś wśród pracowników konkurs na benefit i w ten sposób daj im możliwość zdecydowania o najlepszych dla nich pomysłach. Wygrają te z największą liczbą głosów.

 

Czy umożliwianie rozwoju może być benefitem?

 

Oczywiście, że tak. Jak wynika z raportu Sodexo Dwa światy, 13% pracowników fizycznych i 19% pracowników biurowych chciałoby mieć dostęp do benefitów w postaci szkoleń niezwiązanych bezpośrednio z ich pracą zawodową. Odpowiedzią na tę potrzebę może być inwestycja w multimedialną bibliotekę cyfrową dla firmy. Dzięki bogactwu kategorii specjalistycznych Twoi pracownicy będą mogli się edukować, korzystając z ebooków, audiobooków i - co szczególnie ważne - kursów video. Sprawdź.

Możliwość rozwoju to najczęściej wymieniany, zaraz po odpowiedniej stawce wynagrodzenia, czynnik, który przyciąga specjalistów do firm. Jeśli chcesz budować zespół profesjonalistów, którzy zostaną z Tobą na lata, koniecznie zadbaj o to, by mieli możliwość rozwoju. Świat, w którym przyszło nam żyć, nieustannie się zmienia, aby nadążyć za tymi zmianami, trzeba się ciągle rozwijać. Inwestowanie w tradycyjne szkolenia może pochłaniać spore środki finansowe. Dlatego warto szukać alternatywy w postaci platformy, która udostępnia aktualizowane pliki, na przykład specjalistyczne ebooki w dniu ich wydania.

 

Idealny benefit - pracownicy fizyczni i biurowi

 

Okazuje się, że zależnie od wykonywanej pracy, fizycznej lub biurowej, pracownicy mają inne potrzeby, jeśli chodzi o benefity. Najbardziej pożądanym przez pracowników fizycznych benefitem jest dodatkowy płatny urlop. Dla pracowników biurowych natomiast na równi liczą się dodatkowy płatny urlop i elastyczny czas pracy (źródło: raport Sodexo Dwa światy). Dla pracowników fizycznych przykładowo  możliwość użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych (7% badanych) i elastyczny czas pracy (19% badanych) są mniej ważne w porównaniu z pracownikami biurowymi (odpowiednio: samochód służbowy do celów prywatnych - 14%, elastyczny czas pracy - 33%).

Są jednak kwestie wspólne dla obu grup - na przykład wspomniany już dodatkowy płatny urlop. Odpowiedzią na tę potrzebę może się okazać wprowadzenie głośnego ostatnio rozwiązania, czyli czterodniowego dnia pracy. Pracownicy zyskają wówczas jeden dzień w ciągu tygodnia na odpoczynek. Podobieństwo potrzeb widać również w podejściu do rozszerzonych pakietów medycznych - w obu przypadkach ponad jedna piąta pracowników deklaruje chęć otrzymania takiego benefitu.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Elastyczność zachowań organizacyjnych pracowników. Koncepcja i metodyka badań
  2. Funkcjonowanie pracowników w sytuacji zmiany. Perspektywa kompetencyjna
  3. Budowanie zaangażowania, czyli jak motywować pracowników i rozwijać ich potencjał
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?