Budżet obywatelski
- szansa dla bibliotek na nowe środki
przeczytajW okresie świąteczno-noworocznym wiele instytucji nie będzie działać w takich godzinach, w jakich pracuje w zwykłym trybie. Nie inaczej jest w wypadku bibliotek publicznych. Wiele z nich będzie nieczynnych lub będzie pracować w zmienionych godzinach. Na szczęście dzięki rozwojowi cyfryzacji jest alternatywa - biblioteka cyfrowa.
Ebiblioteka to usługa internetowa, dlatego działa non stop, także w święta. Biblioteki publiczne, które wykupiły dostęp do usług takich jak ebookpoint BIBLIO, zapewniają swoim czytelnikom ciągłość. To znaczy, że nie muszą się oni martwić, co będą czytać w wolne dni. Jeżeli mają dostęp do czytelni online, w dowolnym momencie mogą zdecydować, co wypożyczyć. Jeśli będą chcieli odpocząć od gwaru rozmów przy świątecznym stole i zaszyć się w kąciku z książką - mają taką możliwość.
Udostępniwszy swoim czytelnikom eczytelnię, sprawisz, że poczują się otoczeni opieką - i z pewnością będą mile wspominać Twoją bibliotekę. Może po zaspokojeniu czytelniczego głodu powrócą do świątecznego stołu i podzielą się ze współbiesiadnikami swoim odkryciem, a Ty - gdy miną święta - zdobędziesz nowych czytelników?
Dzięki inwestycji w bibliotekę cyfrową przygotujesz się na kolejne długie weekendy, święta czy wakacje. Część czytelników z pewnością ucieszy się z dostępu do audiobooków, których można słuchać w dowolnym miejscu - nawet w samolocie! Tak, również bez dostępu do internetu można korzystać z ebiblioteki. Oczywiście jest to możliwe przy użyciu aplikacji mobilnej. Wystarczy pobrać kolejne rozdziały audiobooka, a następnie odtworzyć je z poziomu aplikacji. To bardzo proste działanie - zobacz.
Podobnie można oglądać kursy video czy czytać e-booki. Teraz korzystanie z biblioteki cyfrowej jest jeszcze prostsze. Twoi czytelnicy z pewnością się ucieszą, że mogą czytać, słuchać, oglądać, oszczędzając dane internetowe.
Największy rozkwit eczytelnictwa przypadł na okres izolacji domowej spowodowanej pandemią COVID-19. Odnotowano wówczas zdecydowany wzrost zainteresowania ebookami i audiobookami. Wzrosła również sprzedaż książek drukowanych. Co nie dziwi, ponieważ ograniczenie wychodzenia z domu spowodowało, że ludzie mieli więcej wolnego czasu do zagospodarowania. Najbliższe lata pokażą, czy ten trend się utrzyma na wysokim poziomie, czy nie. Jedno jest pewne - trzeba nieustannie działać, aby zachęcać ludzi do czytania. Obecność biblioteki cyfrowej w bibliotece publicznej może spowodować przypływ nowych czytelników. Dlaczego? Głównie dlatego, że dzięki dostępowi do biblioteki online będą oni mogli wypożyczać książki, będąc w domu, bez konieczności wychodzenia do pobliskiej placówki bibliotecznej i korzystania z książek, które użytkują także inni. W kontekście walki z wirusem to dla wielu osób ważny argument. Również Twoich czytelników.
Czytelnicy ściągający ebooki, audiobooki i kursy video z wirtualnych półek będą się czuć bezpiecznie i pewnie.
Żyjemy w XXI wieku - epoce wygody i dostępności wszystkiego od ręki, tu i teraz. Nie inaczej jest w wypadku książek. Codziennie na rynku pojawia się kilkanaście nowych tytułów. Każdy mól książkowy doskonale wie, którego dnia ma premierę wyczekiwana przez niego książka. Zapisywanie się na biblioteczną listę oczekujących na książki w tak dynamicznych czasach wydaje się archaiczne. W nowoczesnej bibliotece cyfrowej Twoi czytelnicy nie muszą czekać - wypożyczają je, kiedy chcą. Nawet w dniu premiery!
Ebiblioteka to również większy komfort. Nie trzeba dźwigać ciężkich tomów w podróży czy w autobusie w drodze do pracy. W telefonie można przewieźć niezliczenie wiele tytułów - bez obciążania kręgosłupa. W BIBLIO jednocześnie na półce można mieć 10 tytułów spośród trzech formatów, czyli można zaoszczędzić sobie trudu dźwigania średnio 5 kilogramów.
Co warto polecić czytelnikom na święta?