Jak promować eczytelnictwo w bibliotece?
Sprawdź i poznaj nowe propozycje
przeczytajBiblioteka cyfrowa to nowoczesne narzędzie dla moli książkowych - i nie tylko. Współczesne biblioteki cyfrowe to także w pełni multimedialne platformy, które oprócz książek w postaci elektronicznej udostępniają pliki audio i kursy video. Mnogość formatów i urządzeń, na których można czytać, słuchać, oglądać, może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości i pokazać, że korzystanie z biblioteki cyfrowej wbrew pozorom jest naprawdę łatwe.
W tym artykule skupimy się na bibliotece cyfrowej Grupy Helion, czyli BIBLIO. Biblioteka ta działa podobnie jak inne tego typu usługi. Największą różnicą jest to, że udostępnia również nietypowy format, czyli kursy video. Poniżej omówimy działanie każdego z formatów.
BIBLIO działa zarówno na telefonie - posiada dedykowaną aplikację na Android i iOS - jak i na tablecie, komputerze, a także czytniku opartym na systemie Android, czyli na przykład inkBOOK. Sporo możliwości, ale tylko z pozoru wygląda to skomplikowanie. W rzeczywistości funkcjonalności w aplikacji na telefon i tablet praktycznie się nie różnią. Podobnie jest w wypadku czytników - jeśli masz już czytnik, z którego korzystasz, bez problemu poradzisz sobie z obsługą BIBLIO. Aplikacja będzie działać analogicznie do pozostałych, które masz już zainstalowane w swoim urządzeniu. Obsługa BIBLIO na komputerze również nie powinna przysporzyć problemów. Po zalogowaniu się zobaczysz, że wszystkie funkcje są opisane, dzięki czemu szybko się rozeznasz, gdzie kliknąć, aby wypożyczyć, wyszukać czy oddać pozycję.
ZAJRZYJ NA FACEBOOKA, GDZIE UMIEŚCILIŚMY FILM INSTRUKTAŻOWY, JAK WYPOŻYCZAĆ W BIBLIO
Jeśli masz już w telefonie pobraną aplikację BIBLIO, możesz swobodnie z niej korzystać. Jeśli nie masz jeszcze dostępu do BIBLIO, możesz zobaczyć wersję demo (bez możliwości wypożyczania) lub znaleźć w swojej okolicy bibliotekę, która udostępnia BIBLIO, poprosić o dostęp i korzystać z pełnej wersji aplikacji. Daje Ci ona możliwość wypożyczenia jednocześnie aż 10 ebooków. Aby je wyszukać, wystarczy wpisać tytuł w wyszukiwarkę i kliknąć ikonę lupy - po wyszukaniu pozycji jednym kliknięciem ,,wypożycz" dodajesz ją na swoją półkę i już możesz zacząć czytać. Co ciekawe, po wypożyczeniu ebooka w aplikacji możesz wyłączyć Internet w telefonie i czytać offline. Świetna sprawa, szczególnie jeśli lecisz samolotem i chcesz coś przeczytać, ale nie możesz używać internetu.
Ebook, który jest gotowy do czytania, będzie oznaczony jako:
Ebook, który trzeba pobrać przed otwarciem, ma status:
Analogicznie jak ebooki. Warto pamiętać, że oprócz znajdowania tytułu przez wyszukiwarkę interesujących treści można szukać, przeglądając konkretne kategorie tematyczne. Różnica w odtwarzaniu ebooków i audiobooków jest taka, że tych ostatnich można słuchać offline dopiero po pobraniu konkretnych rozdziałów. Nie dzieje się to automatycznie, jak w wypadku ebooków, jednak cały proces jest bardzo prosty w obsłudze.
Wystarczy wypożyczyć audiobooka, otworzyć go, wejść w zakładkę ,,pobierz", a następnie wybrać rozdział, który ma być pobrany i odtwarzany offline. Możesz również jednym przyciskiem pobrać całą książkę.
Każdy format dostępny w bibliotece cyfrowej BIBLIO wypożycza się dokładnie w ten sam sposób: przez wyszukanie konkretnego tytułu lub przeglądanie kategorii. Kursy video, podobnie jak audiobooki, można pobrać, aby odtwarzać je offline. Mechanizm działania jest taki sam jak w wypadku audiobooków.
Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej lub sprawdzenia funkcjonalności BIBLIO na komputerze. Jak działa usługa, najlepiej sprawdzać w praktyce, metodą prób i błędów, dzięki temu łatwiej będzie Ci się poruszać po platformie.
Jeśli chcesz korzystać z pełnej wersji BIBLIO - a nie z demo - wejdź na stronę, sprawdź, która instytucja w Twojej okolicy udostępnia tę usługę, i skorzystaj z pełnej oferty biblioteki cyfrowej.