Biblioteka działa także zimą

22.02.2022biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Biblioteka działa także zimą

Za oknem ciągle chłodno, a w bibliotece mały ruch? Zorganizuj ciekawe wydarzenia, które przyciągną czytelników. Co możesz przygotować? Świetnym pomysłem będzie escape room. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć, jak go zorganizować - i jakie inne inicjatywy podjąć.

 

Escape room w bibliotece

 

W pracy bibliotekarza jednym z wielu ważnych zadań jest promocja biblioteki i zdobywanie nowych czytelników. Doskonale wiesz, że to bardzo trudne zadanie. Coraz mniej osób czyta, a jeszcze mniej odwiedza biblioteki. Dlatego tak popularne w ostatnich latach stało się traktowanie biblioteki jako instytucji kultury, a nie tylko placówki, w której można wypożyczyć książkę. Aby przyciągnąć i utrzymać zróżnicowaną grupę czytelników, warto zadbać o inicjatywy, które będą atrakcyjne dla wielu grup odbiorców. Na przykład dla młodzieży czy studentów pretekstem do odwiedzenia biblioteki może się okazać escape room.

Jak to zrobić?

  • Wybierz temat - określ motyw przewodni wydarzenia. Możesz zorganizować zabawę ekologiczną, literacką, poświęconą superbohaterom lub nowym technologiom.
  • Rozpisz plan - dzięki temu określisz, jakie zadania musisz wykonać, aby zorganizować wydarzenie. Ustal, jakie zadania będą musieli wykonać uczestnicy i w jakim czasie. Zaplanuj też kolejne etapy gry.
  • Przetestuj grę - to bardzo ważny punkt! Warto przejść całą grę, aby mieć pewność że została dopracowana w stu procentach, a uczestnicy będą mogli z niej korzystać bez niemiłych niespodzianek, jak nielogiczne zakończenie lub nie całkiem przemyślana zabawa.
  • Przygotuj nagrody - jeśli organizujesz zabawę dla dzieci, możesz wręczyć uczestnikom dyplomy za ukończenie zadania. Jeśli to inicjatywa dla młodzieży lub studentów, zaproponuj im nagrodę dopasowaną do ich wieku. Może to być doradztwo biblioteczne - polecanie książek wartych przeczytania. Możesz również przeznaczyć na nagrody książki o tematyce, na której opierały się zadania w ramach escape room.

Takie wydarzenie może być doskonałym sposobem na zwiększenie częstotliwości odwiedzin w Twojej bibliotece. Jeśli wzbudzi duże zainteresowanie, możesz pomyśleć o cyklicznych spotkaniach.

 

Quizy w bibliotece

 

Łamigłówki i zagadki przyciągają osoby w różnym wieku - tematyka będzie determinować grupę odbiorców. Z myślą o dzieciach możesz zorganizować quiz oparty na popularnej bajce, dla młodzieży związany z popularnym serialem, a dla dorosłych na przykład test wiedzy ogólnej. Ludzie uwielbiają rywalizować i z pewnością będą się świetnie bawić, a Ty możesz pozyskać nowych czytelników.

Zorganizowanie quizu nie powinno nastręczać trudności. Najważniejsze to:

  • Wybrać tematykę.
  • Rozpisać listę pytań.
  • Zaplanować sposób prezentacji pytań i udzielania odpowiedzi - istnieją specjalnie aplikacje quizowe.
  • Wybrać nagrody.

Oczywiście, jeśli nie chcesz organizować quizu z nagrodami, również da się to zrobić. Wówczas najlepiej połączyć takie wydarzenie z innym, na przykład zorganizować wymianę roślin połączoną z quizem o przyrodzie. Świetnym pomysłem może być również połączenie quizu z wymianą książek albo ich zbiórką na rzecz Twojej biblioteki.

 

Spotkanie autorskie

 

To jedna z najpopularniejszych inicjatyw bibliotecznych. Jeśli uda Ci się zaprosić poczytnego autora, możesz liczyć na duże zainteresowanie. Jak się przygotować do spotkania? Na początek:

  • Sprawdź, które książki są najchętniej wypożyczane (nie zapominaj o wydaniach cyfrowych).
  • Wybierz autorów najchętniej wypożyczanych książek.
  • Zaproponuj spotkanie kilku autorom - jeśli zgodzi się więcej niż jeden, będziesz mieć materiał na kolejne spotkania.
  • Zaplanuj datę i promocję wydarzenia.

Oprócz spotkania autorskiego możesz zorganizować szkolenie lub warsztaty o dowolnej tematyce. Jeśli na przykład Twoja biblioteka zakupiła czytniki ebooków, które czytelnicy mogą wypożyczać do domu, zorganizuj szkolenie, podczas którego opowiesz, jak działają te urządzenia, czym są ebooki itp.

 

 

Inspiracji możesz szukać w literaturze:

  1. Psychologia eventów
  2. Zarządzanie publiczne w lokalnym sektorze kultury
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?