Jak promować eczytelnictwo w bibliotece?
Sprawdź i poznaj nowe propozycje
przeczytajWielu osobom się wydaje, że biblioterapia to odkrycie ostatniego stulecia, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z początku XX wieku. Tymczasem ta dziedzina ma znacznie starsze korzenie. Czym jest i dla kogo może być pomocna? Odpowiadamy na pytania dotyczące tej dziedziny arteterapii.
To właśnie dziedzina arteterapii, czyli leczenia przez sztukę. Polega na użyciu wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej - na przykład w psychiatrii. Za jej twórcę uznaje się rosyjskiego bibliotekarza i bibliografa Nikołaja Rubakina, który zajmował się badaniami nad leczeniem literaturą. Jednak warto wiedzieć, że już w starożytności książki traktowano jako lekarstwo dla duszy.
Najczęściej wskazuje się trzy rodzaje biblioterapii:
Ten rodzaj biblioterapii ma na celu aktywizację czytelniczą i kulturalną seniorów. Z naszych danych wynika, że w mniejszych miejscowościach głównymi czytelnikami bibliotek są właśnie seniorzy.
Dlatego, aby docenić ich czytelnicze zaangażowanie i pielęgnować relacje z biblioteką, warto z myślą o nich zorganizować jakieś ciekawe wydarzenie. Można w jego ramach uzmysłowić uczestnikom korzyści płynące z czytania. Co więcej, seniorzy często są zrzeszeni w klubach
emerytów, więc zapewne będą skorzy do przyprowadzenia znajomych na to wydarzenie.
Na rynku dostępnych jest kilka szkoleń dotyczących biblioterapii w pracy z seniorem - oto przykładowe:
Zdecydowanie częściej mówi się o biblioterapii dzieci. Najczęściej w kontekście bajek terapeutycznych - faktycznie, to je najczęściej stosuje się w pracy z dziećmi. Dlaczego? Ponieważ łatwiej jest im się utożsamić z bohaterami literackimi i odnieść ich perypetie do swojego życia. Dzięki bajkom można też uczyć najmłodszych szacunku do wszystkiego, co nietypowe, i wspomóc się nimi w rozmowie na trudne tematy. Na przykład gdy celem jest oswojenie niepełnosprawności i uwrażliwienie dziecka na krzywdę innych. Bajki są również niezwykle przydatne w adaptacji dziecka w przedszkolu czy szkole. Bohater literacki, który jest w podobnej sytuacji, może być dla świeżo upieczonego ucznia wzorem i kompanem.
Przykłady bajek terapeutycznych:
Program zajęć jest ustalany indywidualnie - zgodnie z potrzebami grupy. Jest jednak kilka stałych elementów, takich jak:
Literatura uzupełniająca: