Stypendia dla bibliotekarzy
- kolejny sposób na finansowanie bibliotecznych pomysłów
przeczytajByć może w pierwszym skojarzeniu nie jest to dla Ciebie oczywiste, że z budżetu obywatelskiego można zakupić książki do biblioteki. Tymczasem przykłady placówek, które to zrobiły, można mnożyć. Co to jest budżet partycypacyjny? To wydzielona z budżetu miasta, gminy lub dzielnicy pula pieniędzy, o których przeznaczeniu decydują w głosowaniu mieszkańcy. Oni też są autorami pomysłów.
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Pomysł może zgłosić osoba indywidualna, która po zebraniu podpisów poparcia kieruje swoją propozycję do urzędu miasta. Spośród kilkunastu lub kilkudziesięciu zgłoszonych propozycji mieszkańcy wybierają ich zdaniem najlepsze i najbardziej potrzebne.
Powtórzmy: osoba indywidualna. Czyli na przykład Ty. Możesz napisać projekt zakupu książek do biblioteki - nie jako bibliotekarz, ale jako osoba prywatna. Podpisy pod projektem możesz zbierać w bibliotece.
Zainteresowanie budżetem obywatelskim wśród łódzkich bibliotek publicznych zbadał dr Zbigniew Gruszka z Uniwersytetu Łódzkiego. Okazało się, że biblioteki w Łodzi z roku na rok składają coraz więcej wniosków w ramach budżetu partycypacyjnego.
W pierwszej edycji w 2013 roku złożono 8 wniosków, w piątej natomiast, kilka lat później - 59 wniosków, z czego aż 47 procent (26 wniosków) zostało zrealizowanych, czyli otrzymało dofinansowanie. Większość dotyczyła zakupu książek, a w dalszej kolejności audiobooków, książek z dużą czcionką, e-booków. Kwoty dofinansowania do zakupu wynosiły od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Oto przykładowe biblioteki, które również doposażyły księgozbiory z budżetu obywatelskiego:
Biblioteka Śląska w Katowicach z całym konsorcjum śląskim finansowała zdalny dostęp do książek elektronicznych właśnie z budżetu obywatelskiego województwa śląskiego. Inne biblioteki przeznaczały te środki również na zakup książkomatów czy czytników ebooków.