Co daje rozwój pracownika?

27.07.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 5 minut

Co daje rozwój pracownika?

Do tego, że rozwój pracowników jest ważny, chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Aby jednak zmotywować ich - a także siebie - do rozwoju, trzeba wiedzieć, po co w ogóle się rozwijać. To kluczowe pytanie, które każdy powinien sobie zadać przed rozpoczęciem ścieżki rozwojowej. Co w takim razie daje rozwój pracownika?

 

Rozwój pracownika - po co

 

Przede wszystkim rozwój pracownika jest niezbędny, jeśli chce się przed nim stawiać kolejne, wyższe cele. Oczywiście, o ile on tego chce. Nie zmuszaj swoich pracowników do rozwoju, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek. Nikt nie lubi robić czegoś wbrew sobie, a każdy człowiek ma prawo decydować, czy chce się rozwijać, czy nie. Daj więc wybór Twoim pracownikom. Indywidualne podejście do rozwoju pracowników jest kluczowe.

 

Rozwój pracownika - co daje

 

Oprócz oczywistych korzyści w postaci wykwalifikowanego personelu owocuje również lojalnością pracowników, którzy zdecydowanie rzadziej będą skłonni do zmiany pracy. Badania jednoznacznie wskazują, że pracownicy chcą się rozwijać i za dobrego pracodawcę uważają tego, który taką możliwość daje.

Rozwój pracownika - dane

 

Według raportu przygotowanego przez miesięcznik ,,Personel" niemal połowa przedstawicieli pokolenia ,,Z" mówi, że będą lojalnymi, oddanymi pracownikami, jeśli pracodawca zapewni im możliwość rozwoju. Również blisko 50% pracowników z tego pokolenia nazywa dobrym pracodawcą tego, który stwarza im możliwości rozwoju. Firma Deloitte - znana z licznych raportów - opublikowała badania, z których wynika, że 93% pracowników byłoby skłonnych zmienić pracę, gdyby dawała im większe możliwości rozwoju zawodowego. To dane, obok których nie można przejść obojętnie.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - POBIERZ ZAPIS WEBINARU

Rozwój pracownika - jak wpływa na organizację

 

Powyższe statystyki idealnie obrazują sytuację, jaka panuje w Polsce i na świecie. Pracownicy głośno mówią, że jeśli firmy nie zapewnią im możliwości rozwoju, będą oni szukać kolejnych miejsc pracy, gdzie takie możliwości zostaną stworzone. Może to oznaczać wzrost great resignation, czyli globalnego kryzysu zatrudnienia. Zaobserwowano bowiem, że w czasach popandemicznych coraz więcej osób chce zmienić pracę. Przyczyn jest oczywiście mnóstwo, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że oprócz przewartościowania duże znaczenie ma chęć rozwijania kompetencji, które skłaniają ludzi do szukania nowych wyzwań.

Z pewnością nie pomaga to, że zwiększyła się dostępność pracy zdalnej. Co oznacza, że ludzie mogą pracować w organizacjach znajdujących się na różnych końcach świata. Tym bardziej trzeba wyjść naprzeciw wymaganiom rynku i postawić na nowoczesną organizację, skupioną na rozwoju pracownika.

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?