Czy biblioteka cyfrowa to wyłącznie digitalizacja starodruków?

01.03.2022biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Czy biblioteka cyfrowa to wyłącznie digitalizacja starodruków?

Do niedawna tak. Obecnie biblioteka cyfrowa to znacznie szersze pojęcie. Definiuje się tak usługę umożliwiającą wypożyczanie e-booków, audiobooków i kursów video. Taka usługa może być nazywana multimedialną biblioteką cyfrową.

 

Biblioteka cyfrowa, jak to się zaczęło

 

Jeśli mowa o bibliotece cyfrowej jako digitalizacji zbiorów, to jej początki datuje na pierwszą dekadę XXI wieku, kiedy to rozwój technologii przyspieszył. Celem digitalizacji zbiorów jest przede wszystkim:

  • Ochrona oryginału przed zniszczeniem - częste wypożyczanie czy udostępnianie do wglądu, głównie starodruków, może negatywne wpłynąć na ich jakość, a nawet prowadzić do zniszczenia.
  • Udostępnienie treści większej liczbie użytkowników - dzięki dostępności starych dokumentów w formacie na przykład ebooka więcej czytelników może z niego skorzystać. Dodatkowo korzystanie to jest ułatwione i niezależne od miejsca zamieszkania użytkownika - osoba z Gdańska nie musi jechać do biblioteki do Krakowa, by zapoznać się z dokumentem potrzebnym na przykład do napisania książki. Włącza bibliotekę internetową, otwiera interesujący ją dokument i korzysta.
  • Archiwizacja dokumentów - dzięki cyfryzacji można również archiwizować dokumenty. Znacznie ułatwia to proces ich wyszukiwania i katalogowania.

 

Biblioteka cyfrowa na miarę XXI wieku

 

Obecnie, kiedy wiele osób sięga po treści cyfrowe, coraz popularniejsze stają się usługi abonamentowe, umożliwiające wypożyczanie książek cyfrowych na określony czas bez konieczności kupowania ich na własność. W dobie niesłabnącej popularności takich usług jak Netflix czy Spotify nie dziwi, że i rynek książki pokochał abonamenty. Jednak czy czytelnicy wiedzą, że Twoja biblioteka udostępnia książkowego Netflixa? Jeśli niewiele osób korzysta z ebooków, audiobooków czy kursów video, to prawdopodobnie dlatego, że nie wszyscy wiedzą o takiej możliwości. Warto informować czytelników o wszelkich nowinkach bibliotecznych. To będzie dla nich znak, że biblioteka żyje, że coś się w niej dzieje, a także że inwestuje w nowinki technologiczne i nowe zasoby.

 

Jaka jest nowa wypożyczalnia książek?

 

Przede wszystkim dostępna. Co to znaczy? Znaczy to, że daje nieograniczone możliwości korzystania i udostępnia zróżnicowane zasoby: ebooki, audiobooki i kursy video. Czytelnicy cyfrowej biblioteki mogą z niej korzystać tak, jak lubią, i dodatkowo mają zapewnione, oprócz rozrywki, również rzetelne źródło wiedzy, a to dzięki kursom video.

Ważna jest tu kwestia dostępności na różnych urządzeniach, by czytelnicy mogli czytać, słuchać i oglądać w dowolnych okolicznościach. Dzięki dostępności biblioteki cyfrowej na takich urządzeniach jak telefon, tablet, czytnik i komputer czytelnicy mogą korzystać z udostępnionych treści w ulubiony sposób.

 

 

Nowoczesna biblioteka internetowa to również bogata oferta: nowości wydawnicze, popularne tytuły, nagradzane książki. Wszystkie te składowe tworzą chętnie wybieraną usługę dostępną dla każdego.

 

Co wypożyczają czytelnicy w czytelni internetowej?

 

Według statystyk ebookpoint BIBLIO najwięcej czytelników sięga po audiobooki, obecnie na pierwszym miejscu znajduje się Będę Cię szukał, aż Cię odnajdę (#1). Jeśli jednak przejrzeć statystyki z poszczególnych miesięcy, można zauważyć, że ulubione formaty się zmieniają. Na przykład w styczniu 2022 roku najchętniej wypożyczano Excel 2019 VBA. Kurs video. Opanuj podstawy i przećwicz je na 50 praktycznych przykładach. To bardzo interesująca statystyka, ponieważ większość użytkowników, którzy wypożyczyli ten kurs, pobrała kod z biblioteki publicznej, co oznacza, że również czytelnicy  są zainteresowani rozwijaniem kompetencji przy użyciu tego formatu.

Poniżej kilka opinii osób, które się dowiedziały, że mogą za darmo korzystać z kursów video dzięki bibliotece cyfrowej.

 

Jak widzisz, biblioteka cyfrowa może być kluczem do zdobycia nowych czytelników.

Literatura uzupełniająca:

  1. Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór
  2. Biblioteki i archiwa na jednolitym rynku cyfrowym
  3. E-booki. Poradnik dla początkujących e-czytelników

 

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?