Dlaczego warto zachęcać swoich pracowników do czytania?
Miej wpływ na rozwój swoich pracowników oraz własnej organizacji
przeczytajW poprzednim artykule na temat doszkalania pracowników pisaliśmy o rodzajach i typach szkoleń. Dzisiaj bierzemy na tapet praktyczne porady. Jak rozliczać szkolenia? Jak je przeprowadzać? Kiedy je organizować?
Z punktu widzenia pracodawcy można wyróżnić dwa podejścia do kształcenia pracowników. Pierwsze jest określane przez Kodeks pracy w art. 100 par. 1: szkolenia dla pracowników są rozumiane jako podnoszenie kwalifikacji pracownika z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Drugie podejście jest proponowane przez art. 103 - to sytuacja, w której pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenie pieniężne na poczet szkolenia, związanego z nim dojazdu lub noclegu.
Jeśli szkolenie przyczyni się do rozwoju firmy i zwiększenia jej zysków, może zostać potraktowane jako koszt firmy. W Kodeksie pracy nie ma jednak jasno określonych kryteriów, które musi spełnić kurs, aby został zakwalifikowany jako koszt firmy. Kwalifikacja odbywa się na podstawie argumentacji pracodawcy.
Szkolenie dla pracowników, a właściwie jego finansowanie, stanowi koszt dla pracodawcy, dlatego ma on możliwość odliczenia od niego podatku VAT. Szkolenie jest bowiem w tym przypadku nabytą usługą.
Z prawa do odliczenia VAT-u mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Dodatkowo przedsiębiorca musi wskazać związek poniesionego kosztu z wykonywaną działalnością.
Pracodawca ma prawo żądać zwrotu środków poniesionych na szkolenie, jeśli:
Wysokość zwrotu kosztów stanowi proporcjonalnie wyliczoną część wynagrodzenia, które pracownik otrzymywał po zakończeniu szkolenia.
Szkolenia dla pracowników mogą się odbywać w różnorakich formach. Może to być:
Jednak przy organizacji szkolenia najważniejsze kwestie - od których zresztą trzeba zacząć - to:
Szkolenie można przeprowadzić prościej. Wystarczy wykupić dostęp do usługi e-learningowej lub do kursów video - nie dość, że odpada wiele obowiązków związanych z organizacją szkolenia, to jeszcze pracownicy sami mogą wybierać tematy, w ramach których będą się dokształcać. A nawet jeśli temat zostanie im narzucony, mogą się z nim zapoznać w dogodnym dla siebie momencie.
Przykłady kursów, które pracownicy mogą przejść w dowolnej chwili: