Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
O czym warto pamiętać?
przeczytajZdobycie do biblioteki książek elektronicznych, czyli ebooków i audiobooków, nie wydaje się skomplikowane. Schody zaczynają się w momencie, gdy trzeba znaleźć środki na sfinansowanie ich zakupu.
Aby biblioteka mogła udostępnić czytelnikom darmowe ebooki i audiobooki, musi je najpierw zakupić. Jak to zrobić?
Wystarczy kontakt z przedstawicielem platformy, która udostępnia treści cyfrowe, na przykład BIBLIO ebookpoint. Zakup ten biblioteka może sfinansować z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nic tylko korzystać!
Liczba osób sięgających po cyfrowe wersje książek stale rośnie - choćby wraz z wkraczaniem na rynek czytelniczy kolejnych pokoleń, które bardzo chętnie sięgają po audiobooki. Wbrew pozorom nie tylko w przypadku lektur. Utarło się w naszym kraju przekonanie, że Polacy nie czytają, a szczególnie nie czyta młodzież.
A co powiesz na to? Pewien przybysz z Ameryki, goszczący w Polsce, jechał warszawskim metrem i zrobił w nim zdjęcie, a także nakręcił krótki film, na którym widać Polaków czytających książki. Nagranie szybko stało się hitem internetu w USA. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia, że aż tylu ludzi - na nagraniu widać kilka osób - czytało książki tradycyjne, papierowe.
Amerykanie byli zaskoczeni i zdziwieni. Padały nawet takie określenia: ,,Prawdziwe społeczeństwo obywatelskie", ,,Kolejny przykład tego, jak nisko upadliśmy w USA".
Polacy czytają i chcą to robić, a możliwość uzyskania bezpłatnego kodu do książek elektronicznych zdecydowanie to umożliwia - i powiększa statystyki czytelnictwa. Nie ukrywajmy, książki to wydatek dla domowego budżetu, szczególnie jeśli się ich czyta dużo. Kody do bibliotek cyfrowych rozchodzą się jak świeże bułeczki. W komentarzach na profilach bibliotecznych można znaleźć opinie wielu rozczarowanych czytelników, którym nie udało się zdobyć darmowego kodu do ebooków.
Zdarzyło Ci się kiedyś zrezygnować z zakupu książki ze względu na jej cenę, chociaż wydawała się interesująca? Po to właśnie mamy biblioteki i możliwości, które oferują w bezpłatnym dostępie do swoich zbiorów. Co ciekawe, według raportu ,,Stan czytelnictwa w Polsce w 2022 roku" tylko 20 procent wszystkich osób deklarujących się jako czytające wypożyczyło książkę z biblioteki.
Tylko 20 procent czytających korzysta z biblioteki. W większości czytelnicy kupowali książki na własność lub otrzymywali je w prezencie. Może zatem warto pomyśleć o zakupie nowości do Twojej biblioteki? Na pewno zwiększy to zainteresowanie zbiorami. Formularz wniosku do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nie jest skomplikowany, a wzięcie udziału w naborze skutkuje dużym prawdopodobieństwem otrzymania środków.
Biblioteka może kupić dostęp do książek elektronicznych. Przy czym tutaj pojawia się druga trudność - ebooki trzeba na czymś czytać. Można to robić na telefonie, laptopie czy tablecie, jednak najwygodniejsze są w tym wypadku niewątpliwie elektroniczne czytniki książek.
Także te urządzenia biblioteki wypożyczają bezpłatnie. Jeśli więc czytelnik chce spróbować eczytania, opowiedz mu o możliwości wypożyczenia czytnika w Twojej bibliotece.
To pytanie, które zapewne często krąży Ci po głowie. Prawda?
Łatwo się mówi lub pisze o tym, by zaproponować czytelnikom ebooki czy specjalny czytnik do ich odtwarzania - tylko skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Jeśli Twoja biblioteka nie dysponuje środkami własnymi, przyjrzyj się opcji, jaką są granty.
Tutaj znajdziesz listę dofinansowań, dzięki którym możesz zdobyć środki na zakup czytników.