Employee advocacy

07.07.2021firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Employee advocacy

Duża konkurencja wymaga sięgania po nowe rozwiązania. Firmy nie tylko walczą o pozycję na rynku jako dostawcy dóbr czy usług, ale coraz częściej również jako pracodawcy, u których warto pracować. Zapewne dlatego taką popularnością cieszy się employee advocacy.

 

Employee advocacy - co to jest?

 

Najprościej mówiąc, to strategia promocji marki polegająca na tym, że pracownicy stają się ambasadorami firmy. Prowadzona z głową, czyli przedstawiająca ciekawe i realistyczne treści, może przynieść organizacji wiele dobrego. Wyobraź sobie, że przeglądasz strony internetowe i widzisz, że markę X polecają jej pracownicy - ale nie słowami: ,,Super firma, polecam! Kupujcie u X", a na przykład: ,,Dzięki X otrzymałem możliwość rozwoju, jakiej nigdy nie miałem. Owocem tego jest poniższy certyfikat. Cieszę się, że jestem częścią tego zespołu!". Brzmi lepiej, prawda?

 

Dlaczego warto wdrożyć employee advocacy?

 

Jest wiele czynników przemawiających za wdrożeniem tej strategii w firmie. Jednym z nich jest niewątpliwie to, że borykamy się obecnie z kryzysem zaufania. Zarówno w odniesieniu do mediów tradycyjnych, jak i social mediów. Z raportu Edelman Trust Barometer 2021 wynika, że jest to spowodowane głównie dezinformacją na temat pandemii COVID-19.

Z opracowania wynika także, że ludzie oczekują od biznesu zaangażowania i że ufają mu aż na poziomie 61%. Dlatego warto rozpocząć wdrażanie programu już teraz. Może to przynieść pokaźne zyski nie tylko w kontekście finansowym, ale i wizerunkowym.

Employee advocacy jest również ciekawym sposobem na budowanie employer brandingu, ponieważ marka, która może się pochwalić lojalnymi pracownikami, to bardziej interesujące miejsce pracy dla potencjalnych kandydatów.

 

Jak wdrożyć employee advocacy?

 

Na początek należy jasno określić cele, które firma zamierza osiągnąć dzięki programowi, oraz zasady, na jakich będzie się on opierał. Oto kilka kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę przed jego wdrożeniem:

  • Określenie, w jaki sposób ma być prowadzona komunikacja w social mediach.
  • Przeprowadzenie szkolenia lub przygotowanie materiałów szkoleniowych z zakresu personal brandingu i tworzenia contentu.
  • Przygotowanie profesjonalnego profilu w mediach społecznościowych.
  • Ustalenie, których portali ma dotyczyć program ambasadorski.
  • Określenie, kto może wziąć udział w programie: wszyscy pracownicy czy tylko ci, którzy zostaną zakwalifikowani.

 

Przykłady działań w ramach employee advocacy

 

Wszystkie działania powinny być zgodne z polityką firmy. Jeżeli organizacja angażuje się w CSR, również warto to pokazywać w social mediach. Na przykład jeśli firma udziela się w akcjach proekologicznych i organizuje sprzątanie świata, dobrze jest przygotować materiały o akcji, zdjęcia czy filmy, i umieścić je w social mediach, by potwierdzić ekologiczne podejście.

Kolejną przykładową sposobnością może być wprowadzenie nowego produktu na rynek. Przedtem warto dać swoim ambasadorom możliwość przetestowania go i pokazania jego funkcjonalności innym. Dzięki temu można zwiększyć świadomość marki, ale również niskim kosztem rozpocząć marketing nowego produktu.

 

Employee advocacy przyszłością Twojej firmy

 

W social mediach spędzamy coraz więcej czasu. Szacuje się, że nawet 3 godziny dziennie, dlatego warto zadbać, aby firma była w nich obecna. Nie tylko poprzez prowadzony przez markę profil, ale również rekomendacje zadowolonych klientów i pracowników. Obserwuj działania innych organizacji i zainspiruj się. Zapewne w Twojej branży ktoś już działa w ten sposób.

Employee advocacy to zdecydowanie przyszłość. Choćby ze względu na panujący obecnie kryzys zaufania warto inwestować w podobne przedsięwzięcia. A jeśli spojrzeć na rozwój influencer marketingu, można przypuszczać, że i trend budowania społeczności ambasadorów firmy się przyjmie - i będzie rosnąć.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej - zobacz nasze propozycje książkowe:

  1. Personal branding, czyli jak skutecznie zbudować autentyczną markę osobistą
  2. Twoja firma w social mediach. Podręcznik marketingu internetowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wydanie II
  3. Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Copywriting & Webwriting
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?