Jak promować bibliotekę?

11.05.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 8 minut

Jak promować bibliotekę?

Praca w bibliotece to zajęcie wielowymiarowe. Z jednej strony polega na gromadzeniu zbiorów i ich udostępnianiu, z drugiej - wymaga kreatywnego działania, aby uatrakcyjnić ofertę i dotrzeć do nowych użytkowników. Jak zatem promować bibliotekę? Jak pozyskiwać czytelników?

 

Social media

 

Przede wszystkim biblioteka musi być widoczna w mediach społecznościowych - na Facebooku, Instagramie czy nawet na YouTubie. Według danych statystycznych przeciętny użytkownik spędza w nich niemal dwie godziny dziennie. To oznacza ogromne możliwości przyciągnięcia jego uwagi. Co publikować? O czym pisać? Najlepiej o wszystkim, co dotyczy biblioteki. Jeśli ktoś obserwuje jej profil, to niejako uczestniczy w życiu tej instytucji, a co za tym idzie - staje się jej częścią. Tworzenie grupy i budowanie przynależności to ważny krok w promocji działań biblioteki.

 

Promocja czytelnictwa

 

Jednym z nadrzędnych zadań biblioteki jest promocja czytelnictwa. Według ostatniego raportu Biblioteki Narodowej w zeszłym roku tylko 42% Polaków sięgnęło po książkę, więc zdecydowanie jest co promować. Nikogo nie trzeba przekonywać o pozytywnym wpływie czytania choćby na funkcjonowanie mózgu i - szerzej - rozwój człowieka. Tę wiedzę warto wykorzystać, warto się nią dzielić.

Czytelnictwo można promować na wiele sposobów: organizować wydarzenia kulturalne, spotkania autorskie, gry miejskie. Wiele bibliotek korzysta z tych możliwości, obecnie oczywiście online. Najczęściej są to spotkania z autorami lub lokalnymi działaczami kultury.

 

Serial jako promocja książki

Serwisy streamingowe, takie jak Netflix czy HBO, przeżywają rozkwit. W ich ofercie nieustannie pojawiają się nowe filmy i seriale, kuszące ciekawą fabułą i doskonałą obsadą aktorską. Warto śledzić zapowiedzi i nowości w tej dziedzinie, ponieważ wiele z najpopularniejszych produkcji to ekranizacje książek. Które na przykład?

Jak promować czytelnictwo dzięki popularności serialu? Na przykład poprzez przygotowanie gry na podstawie książki lub zorganizowanie głośnego czytania powieści.

 

Udział w inicjatywach kulturalnych miasta

 

W Twoim mieście odbywają się letnie festiwale lub organizuje się obchody dni miasta? Może to być doskonała okazja do promocji czytelnictwa i biblioteki! Zorganizuj stoisko z książkami, które będzie można od razu na miejscu wypożyczyć. Dzięki temu zdobędziesz nowych czytelników - i zaprosisz ich do swojej biblioteki, będą musieli bowiem do niej przyjść, by oddać wypożyczone egzemplarze.

Jeśli w Twoim mieście nie organizuje się wydarzeń kulturalnych - zaproponuj coś. Niech inicjatorem i organizatorem będzie biblioteka. Zazwyczaj nie wymaga to dużych nakładów finansowych, a może przynieść efekt, choćby w postaci wywołania pozytywnych skojarzeń z biblioteką.

 

Miejskie leżaki

 

W upalne dni w centrum miasta widać tłumy ludzi, którzy nie mają gdzie usiąść, żeby odpocząć i ochłodzić się lodami z pobliskiej lodziarni. Znasz ten widok? Może też zdarzyło Ci się znaleźć w podobnej sytuacji? Przypomnij sobie, jakie to było irytujące. A teraz pomyśl, że nie dość, że możesz usiąść wygodnie na leżaku, w cieniu, i w spokoju delektować się słodkim przysmakiem, to jeszcze możesz wziąć do ręki książkę i poczytać.

Tak! Twoja biblioteka może we współpracy z urzędem miasta zorganizować takie miejsce do wypoczynku dla mieszkańców. Leżaki można sfinansować ze środków urzędu miasta lub z budżetu obywatelskiego, a książki zebrać dzięki ogłoszonej wcześniej zbiórce lub poprosić wydawnictwa o przekazanie kilku egzemplarzy na tę okoliczność.

 

Pozostaje tylko działać

 

Możliwości promowania czytelnictwa i biblioteki jest mnóstwo. Porady można znaleźć w internecie, a także zainspirować się działalnością innych placówek. Wiele z nich prowadzi blogi, na których można znaleźć mnóstwo interesujących treści. Swoją drogą prowadzenie bloga to kolejny świetny sposób na promocję biblioteki.

Warto wykorzystać nadchodzące ciepłe miesiące i zwiększony ruch w mieście, aby zaprezentować bibliotekę szerszemu gronu jego mieszkańców.

Jak wiadomo, w książkach siła - dlatego poniżej przedstawiamy listę kilku pozycji zawierających informacje o promocji instytucji kultury:

 

  1. Biblioterapia w praktyce
  2. Biblioteczny marketing wewnętrzny w teorii i praktyce na przykładzie bibliotek województwa łódzkiego
  3. Zarządzanie wartością dla klienta a marketing doświadczeń w instytucjach kultury. Działania współczesnego teatru i filharmonii

 

Źródło obrazu

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?