Jak promować eczytelnictwo w bibliotece?

01.12.2022biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 6 minut

Jak promować eczytelnictwo w bibliotece?

Popularność eczytelnictwa nieustannie rośnie. Biblioteki inwestują w platformy udostępniające ezbiory, poszerzają zakres świadczonych usług o produkty cyfrowe, rozpisują projekty w programach grantowych na zakup czytników czy platform z ebookami. Wiele placówek jednak boryka się z problemem niewystarczającego wykorzystania zasobów. Jak temu zaradzić? Czytaj dalej - podpowiadamy kilka możliwości, które pomogą Ci promować eczytelnictwo w bibliotece publicznej.

 

Eczytelnictwo w bibliotece

Jak zapewne wiesz, biblioteki publiczne są zobligowane do zbierania danych statystycznych dotyczących wykorzystywania zasobów cyfrowych przez czytelników; gromadzi je Biblioteka Narodowa. To niezwykle istotne informacje i ważny element corocznego raportu o stanie czytelnictwa. Na jego poziom mogą wpływać także Twoje pomysły na promowanie eczytelnictwa w bibliotece. Jak to robić?

Zacznij od pokazania czytelnikom, że udostępniasz zbiory cyfrowe.

  • Zawieś plakat w widocznym miejscu.
  • Zamieść post na Facebooku lub Instagramie.
  • Zapytaj w lokalnej grupie facebookowej, czy możesz umieścić post dotyczący zasobów biblioteki - pochwal się w nim, że udostępniasz ebooki.
  • Zorganizuj spotkanie na przykład pod hasłem ,,Pokochaj ebooka".

Pula pomysłów jest niemal nieograniczona. Jeśli zależy Ci na promowaniu czytania online, wspominaj o takiej możliwości przy każdej okazji. Zapytaj czytelnika, który wypożycza książki drukowane, czy próbował czytać również ebooki.

 

Lista oczekujących na książkę

Kiedy w Twojej bibliotece pojawia się bardzo popularna nowość, w ciągu kilku dni tworzy się kolejka oczekujących na jej wypożyczenie. Może warto zaproponować osobom na liście rezerwowej przeczytanie książki w formie ebooka lub wysłuchanie jej jako audiobooka? Zdarzyło Ci się próbować tej metody w przeszłości?

Czytelnicy rezerwowi zapisują się przez stronę internetową i nie masz możliwości zaproponowania im ebooka osobiście, podczas spotkania twarzą w twarz? Nic prostszego - zadzwoń do nich w wolnej chwili lub, co jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze, wyświetl im komunikat w serwisie internetowym.

Poproś informatyka, który sprawuje pieczę nad stroną WWW biblioteki, by taki komunikat dodał. Pomyśl, jak usprawni to pracę. Czytelnik klika przycisk "Zarezerwuj", system wyświetla mu komunikat, kiedy najwcześniej może wypożyczyć książkę. Można wykorzystać to pole i dodać kolejne zdanie: "Lub przeczytaj książkę szybciej - wypożycz ebook. Nie masz jeszcze kodu, napisz do nas. Wygodne, prawda?

 

Zorganizuj wydarzenie

Organizowanie ciekawych, inspirujących wydarzeń w bibliotece to zawsze świetny sposób na integrację lokalnej społeczności i zaprezentowanie Twojej instytucji. To także doskonała okazja, by utrwalić szeroką działalność placówki w świadomości czytelników, pokazać, że jest to nowoczesne, warte odwiedzania miejsce.

Pewnie zadajesz sobie pytanie, jakie wydarzenie promujące eczytelnictwo można by zorganizować w bibliotece. Postaw na coś, co może zainteresować społeczność.

Mieszkasz w niewielkiej miejscowości? Zorganizuj zajęcia dodatkowe dla dzieci z kursem video.

Lubisz kwiaty, a w Twoim mieście jest niewiele terenów zielonych? Zorganizuj plantcrossing, przy okazji przygotuj zestaw książek (ebooków i audiobooków) o prawidłowej pielęgnacji roślin. Zaproponuj, że udostępnisz listę tytułów po spotkaniu; wszystkie pozycje oczywiście będą dostępne po pobraniu kodu do platformy z ebookami.

 

Chcesz być na bieżąco z treściami dotyczącymi promowania eczytelnictwa?

 

 ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?