Jak prowadzić firmową bibliotekę?

15.06.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Jak prowadzić firmową bibliotekę?

Myślisz o zorganizowaniu firmowej biblioteki w Twojej organizacji, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, które podpowiedzi mogą się przydać w Twojej firmie. Może któraś z nich Cię zainspiruje i pozwoli Ci zbudować doskonale dopasowane zdalne narzędzie wspierające rozwój pracowników.

 

Jak krok po kroku zorganizować bibliotekę firmową?

 

Zacznij od odpowiedzi na pytanie, co biblioteka może wnieść do Twojej organizacji. Jeśli chcesz dzięki niej zadbać o rozwój swoich pracowników - świetnie, zrób to! Najważniejszy jest jasno postawiony cel. Jeśli więc za nadrzędny cel uznajesz edukację Twoich pracowników, postaw na książki biznesowe w swojej biblioteczce. Jakie? Na przykład te:

 

 

Więcej inspiracji znajdziesz w poprzednim wpisie na ten temat.

Cel ustalony, masz też listę książek, które chcesz udostępniać pracownikom. Pozostaje jeszcze kwestia, gdzie je gromadzić i kto powinien się zająć wypożyczaniem. Jeśli masz niewielkie biuro lub większość Twojego zespołu pracuje zdalnie, co dziś nie jest wcale rzadkością, rekomendujemy sprawdzenie biblioteki cyfrowej. Działa dokładnie tak jak tradycyjna biblioteka, ale rozwiązuje problem braku miejsca i rozproszenia zespołu - i jest przy tym bardzo łatwym narzędziem.

 

Czy bibliotekę cyfrową można dopasować do potrzeb organizacji?

 

Oczywiście, że tak! Jeśli zatrudniasz wyłącznie specjalistów IT, niekoniecznie przydadzą Ci się książki z zakresu historii świata. W takim wypadku, jeśli chcesz traktować bibliotekę jako formę wsparcia rozwoju, wybierz tylko te kategorie, które będą najbardziej potrzebne w Twojej organizacji.

Jeśli natomiast zatrudniasz specjalistów z IT, ale chcesz, aby biblioteka, obok wspierania rozwoju, była także benefitem zarówno dla pracowników, jak i dla ich rodzin, możesz zakupić oprócz kategorii stricte informatycznych czy programistycznych literaturę i książki dla dzieci. Wybór należy do Ciebie.

 

Jak zarządzać biblioteką firmową?

 

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie biblioteki w formie tradycyjnej, czyli udostępniającej książki drukowane, możesz oddelegować jedną osobę, która będzie pełniła funkcję firmowego bibliotekarza. Jej zadaniem będzie notowanie, kto co i na jak długo wypożyczył. Osoba ta będzie musiała również egzekwować zwrot wypożyczonych pozycji. Powinna również trzymać pieczę nad ewentualnymi odejściami z pracy, aby uniknąć sytuacji, że ktoś, kto żegna się z organizacją, nie oddaje wypożyczonej książki.

Niezbędne będą: plik w Excelu katalogujący książki i pracowników; osoba zarządzająca całością; miejsce na przechowywanie książek; regulamin wypożyczalni.

Jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie biblioteki cyfrowej, sprawa będzie wyglądać nieco inaczej. Po pierwsze, nie musisz prowadzić katalogu książek w Excelu, ponieważ wszystkie potrzebne dane znajdziesz w panelu administratora, w którym możesz zarządzać zarówno książkami, jak i czytelnikami. Dodatkowo nie potrzebujesz angażować jednej osoby niemal na cały etat do prowadzenia biblioteki. Większość czynności, jak wypożyczenie, zwrot, pilnowanie jego terminu, dzieje się automatycznie, bez konieczności ingerencji człowieka. Jeśli chcesz cokolwiek zmienić, możesz, ale nie jest to konieczne do funkcjonowania biblioteki. Ponadto w ramach wykupionej kategorii automatycznie otrzymujesz pakiet nowości wydawniczych. Nie musisz śledzić rynku, aby się upewnić, czy nie pojawił się kolejny ciekawy tytuł, który mógłby trafić do Twojej biblioteki.

Niezbędne będą: połączenie z Internetem w celu zalogowania się do panelu administratora.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat biblioteki firmowej i planowania - pobierz zapis webinaru.

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?