Jak zachęcić pracowników do korzystania z zasobów firmowej biblioteki

27.04.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 9 minut

Jak zachęcić pracowników do korzystania z zasobów firmowej biblioteki

Według danych Biblioteki Narodowej, zawartych w raporcie o stanie czytelnictwa w 2020 roku, tylko 42% Polaków przeczytało w ciągu roku choć jedną książkę. Zapewne nie przychodzi Ci na myśl, by do tych informacji odnieść korzystanie z firmowej biblioteki jako narzędzia rozwojowego dla pracowników. A dlaczego nie? Jeśli 42% Polaków czyta choć jedną książkę w ciągu roku, wielu Twoich pracowników również. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć, co zrobić, by zachęcić pracowników do sięgania po książki.

 

Rozwój pod ręką

 

Po pierwsze pamiętaj, że biblioteka w miejscu pracy nie musi oznaczać przestarzałych tomów ukrytych gdzieś na zapleczu firmy. W XXI wieku taka biblioteka może być dostępna online, dzięki czemu Twoi pracownicy będą mieli dostęp do wiedzy przez całą dobę, siedem dni w tygodniu z dowolnego miejsca na świecie. A co najważniejsze - nie tylko do książek, które wymagają pełnego skupienia i, bywa, odstraszają osoby nielubiące czytać. Współczesność wymusza nowe rozwiązania, dopasowane do aktualnych potrzeb odbiorców. Dlatego coraz popularniejsze są platformy cyfrowe, które oferują nie tylko książki elektroniczne, ale również audiobooki czy kursy video.

 

Zapytaj pracownika

 

Oczywiście dobór narzędzi dla pracowników, czy to wspierających ich rozwój, czy będących formą benefitu, powinien zostać z nimi przedyskutowany i dopasowany do ich potrzeb. Jeśli Twoi pracownicy wskażą, że zamiast do książek woleliby dostęp na przykład do kursów internetowych, zainwestuj w taką formę. Dzięki temu szansa, że ludzie z niej skorzystają, będzie większa.

Jeśli pracownicy wskażą, że są zainteresowani dostępem do książek, zapytaj, do jakich tytułów konkretnie. Jeśli będzie ich bardzo dużo, zaproponuj wybór konkretnej kategorii tematycznej. Narzędzie, na które się zdecydujesz, z pewnością umożliwi Ci dobranie planu zgodnego z potrzebami zarówno Twoimi, jak i pracowników. Oczywiście ważne jest, aby potrzeby pracowników w zakresie formy rozwoju i jego tematyki były spójne z celami firmy. Jeśli przyda się w niej praca nad radzeniem sobie ze stresem, a pracownicy wybiorą dostęp do kategorii ,,literatura", warto się zastanowić, czy nie lepiej nakreślić listę kategorii, w obrębie których mogą dokonać wyboru. Chyba że ,,literaturę" potraktujesz jako benefit, poradniki natomiast jako narzędzie rozwojowe. Ostateczna decyzja należy do Ciebie.

 

Jak zachęcić pracowników do korzystania z firmowej biblioteki?

 

Przede wszystkim zakomunikuj im, że mają taką możliwość. Intranet, wewnętrzny newsletter, gazetka firmowa itp. będą świetnym miejscem na takie treści.

Możesz również dzielić się rekomendacjami. Masz za sobą ciekawą lekturę, która przydałaby się w pracy menedżerowi z działu logistyki? Poleć książkę za pomocą wewnętrznych kanałów komunikacji. Można stworzyć w komunikatorach specjalne miejsce, na przykład pod nazwą ,,Polecamy książki", gdzie pracownicy będą mogli się wymieniać rekomendacjami.

Świetnym pomysłem będzie wprowadzenie elementu rywalizacji. Możesz na przykład z myślą o miłośnikach książek ogłosić konkurs, którego efektem byłby ranking najaktywniejszych czytelników. Zastanów się, co najbardziej zmotywowałoby Twoich pracowników, przedyskutuj swój pomysł z przełożonymi - i wdrażaj. Jak nagradzać zwycięzców rankingu? Choćby tak, że osoba, która przeczyta najwięcej książek w ciągu kwartału, otrzyma dodatkowy dzień płatnego urlopu do wykorzystania w następnym miesiącu albo możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy. Pamiętaj, że w bibliotece cyfrowej możesz szybko sprawdzić statystyki czytelnictwa - w intuicyjnym panelu administratora.

 

 

Co zrobić, by pracownicy chętnie wypożyczali książki w firmowej bibliotece?

 

Bądź z nimi w stałym kontakcie. Dodajesz nowości do biblioteki? Poinformuj o tym pracowników. Jeśli Twoja firma korzysta z biblioteki cyfrowej, z pewnością, jako administrator, otrzymujesz e-mail z informacją, że w Twoim pakiecie pojawiły się nowości. Napisz o tym pracownikom - może któryś z nich czeka na książkę z listy właśnie dodanych tytułów.

Przy opracowywaniu indywidualnych planów rozwoju pamiętaj, by wykorzystać w nich możliwość czerpania wiedzy z literatury fachowej. Jeśli korzystasz z firmowej biblioteki cyfrowej, możesz łatwo zweryfikować, czy pracownik sięgnął po wskazaną w planie książkę, czy nie. Potem wystarczy porozmawiać z pracownikiem na jej temat i wesprzeć go w pogłębieniu wiedzy o danym zagadnieniu. Dodatkowo to sposób na sprawdzenie, na ile jest on zaangażowany w realizację własnego planu rozwoju.

Cyfryzacja daje ogromne możliwości. Jeśli jednak interesuje Cię założenie tradycyjnej biblioteki firmowej - stacjonarnej - również możesz to zrobić. Książki, niezależnie, czy w formie papierowej, czy cyfrowej, powinny towarzyszyć osobom, które chcą się rozwijać; być stale pod ręką. I dotyczy to również Twoich pracowników.

 

Jakie książki powinny się znaleźć w firmowej bibliotece - sprawdź.

 

O rozwoju pracowników możesz przeczytać tutaj:

  1. Mindf*ck szefa. Żeby w końcu wyszło tak, jak wyjść nie chce
  2. Sto technik wpływu społecznego. Kiedy i dlaczego wywieranie wpływu na innych jest skuteczne
  3. Sprawiedliwość w zarządzaniu pracowniczymi zespołami tymczasowymi
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?