Jaką wiedzą dysponować, aby czuć się pewnie w swojej branży?

20.06.2023firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Jaką wiedzą dysponować, aby czuć się pewnie w swojej branży?

W ostatnich latach można zauważyć, że ludzie w pewnym okresie życia zaprzestają kształcenia. Jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, iż w przyszłości będziemy pożądani na rynku pracy tylko pod warunkiem, że należąc do osób w średnim wieku, wcześniej posiądziemy odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Jaką więc wiedzą powinniśmy dysponować, aby czuć się pewnie w swojej branży?

Wiedza pożądana to wiedza aktualna

Wśród pracowników, należących również do młodszego pokolenia, można zauważyć niepokojącą tendencję odstąpienia od nauki oraz samorozwoju, co skutkuje tym, iż posiadana wiedza jest nieaktualna. To z kolei często powoduje, że dana osoba staje się pracownikiem poniżej pewnych kwalifikacji.

Przyczyną takiego zjawiska jest w dużej mierze fakt, iż rozwój programów specjalistycznych idzie do przodu w zastraszającym tempie. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że osoby, które nie posiadają praktycznej wiedzy na temat wszelkich nowinek, szybko wypadają z wyścigu rekrutacyjnego.

Aktualnie szuka się już nie tylko specjalistów mających doświadczenie w programach górujących od lat w danej branży, ale również znających te, które dopiero wchodzą na rynek. Poszukiwane są m.in. osoby posiadające kwalifikacje w zakresie obróbki stories czy video contentu. Nie ucząc się na bieżąco, jesteśmy coraz bardziej w tyle za nowinkami wdrażanymi w przeróżnych branżach, a każdy kolejny rok zwłoki sprawia, że trudniej będzie dogonić pędzącą do przodu technologię.

Jakie kompetencje miękkie warto w tej chwili posiadać?

Bardzo ważną umiejętnością miękką w dzisiejszym świecie jest elastyczność. Wiąże się bezpośrednio z rozwojem osobistym oraz inwestowaniem w swoje kompetencje. Daje nam również przewagę, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie dopasować się do konkretnego trybu pracy. To także cecha, dzięki której łatwiej dostosowujemy się do zmian na rynku pracy oraz wcześniej wspominanych modernizacji w dziedzinie technologii.

Obecnie można zauważyć zmianę podejścia pracowników do pracy zdalnej i hybrydowej - jest to wręcz tryb przez nich pożądany. Wiele osób preferuje takie warunki ze względu na brak dojazdów, ponieważ niweluje dodatkowe koszta oraz pozwala dowolnie wykorzystać czas, który w trybie stacjonarnym musiałyby przeznaczyć na powrót do domu. Skutkiem tego jest konieczność dostosowania się do zmian również pracodawców. Właśnie dlatego elastyczność jest cechą przydatną zarówno u podwładnych, jak i w przypadku osób zarządzających.

Czy specjaliści w danej branży mogą się czuć pewnie?

Zdecydowanie nie. Obecny rynek pracy to zupełnie nowa rzeczywistość geopolityczna - krucha, niespokojna i niezrozumiała. Niepewnie mogą się czuć już nie tylko osoby mające małe doświadczenie na rynku, ale również specjaliści pracujący w danej firmie od wielu lat. Mimo wysokiego stanowiska czy zatrudnienia na różnego rodzaju stałych umowach, należy pamiętać, iż świat idzie do przodu, a pracodawcy coraz częściej poszukują innych rozwiązań i kogoś, kto chce się rozwijać oraz próbować nowych patentów.

Obecnie może jest jeszcze miejsce dla tych, którzy nie godzą się z postępem cyfryzacji i preferują tradycyjne rozwiązania. Jednak możliwe, że już za kilka lat się to zmieni. Nie tylko nie będzie dla takich osób miejsca pracy, ale również będą miały duże problemy, aby cokolwiek załatwić w placówkach, takich jak urzędy czy banki.

Nie odrzucajmy nowinek technicznych, które proponuje nam cyfryzacja. Zamknięcie się na nowoczesny świat może sprawić, że w przyszłości, kiedy będziemy chcieli zmienić swój styl życia i zacząć korzystać z unowocześnień, okaże się, że droga do pokonania jest już zbyt długa, a my mamy problem, by korzystać nawet z najprostszych urządzeń oraz systemów.

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?