Jakie tytuły powinny się znaleźć w firmowej bibliotece?

13.04.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 9 minut

Jakie tytuły powinny się znaleźć w firmowej bibliotece?

Fachowa biblioteka to miejsce, którego w wielu firmach zdecydowanie brakuje - dobrze zaopatrzona, może wspomóc pracowników w rozwoju kompetencji. A nowoczesna, cyfrowa biblioteka, która udostępnia także kursy video, może częściowo zastąpić tradycyjne szkolenia.

 

Biblioteka w firmie - jak ją zbudować?

 

Tradycyjna firmowa biblioteka, udostępniająca książki drukowane, może być świetnym pomysłem w dużych organizacjach, w których można wydzielić specjalne pomieszczenie na przechowywanie zasobów. A czy sprawdzi się w niewielkiej firmie, zatrudniającej na przykład 10 pracowników? Zapewne tak, ale zdecydowanie bardziej praktyczna może się okazać biblioteka cyfrowa, która dzięki temu, że działa online, nie zajmuje miejsca w biurze, a dodatkowo jej zbiory są aktualizowane codziennie bez dodatkowych opłat.

Bibliotekę - tę tradycyjną - można tworzyć, kupując książki bezpośrednio od wydawców; przy większej liczbie egzemplarzy może uda się uzyskać rabat. Dobrym pomysłem jest również zbiórka książek wewnątrz firmy. Twoi pracownicy zapewne mają mnóstwo takich tomów, które kurzą się na półkach i dawno nie były czytane, a mogą posłużyć innym. Ogłoś w wewnętrznych kanałach komunikacji, że jeśli ktoś chciałby oddać książki do firmowej biblioteki, może je przynieść w umówione miejsce. Aby zachęcić pracowników do takiej aktywności, zaproponuj szefowi ciekawy sposób ich nagradzania. Mógłby to być na przykład dodatkowy płatny dzień urlopu za dużą liczbę przyniesionych tomów lub inna atrakcyjna forma; świetnym pomysłem może się okazać bon do kina lub teatru.

Bibliotekę cyfrową dużo łatwiej zorganizować - wystarczy wybrać interesujące Cię kategorie lub wykupić cały jej zbiór. W wypadku ebookpoint BIBLIO masz do wyboru 42 kategorie tematyczne. Wśród nich:

  • Biznes i ekonomia
  • Języki obce
  • Nauki przyrodnicze
  • Poradniki zawodowe i specjalistyczne

 

 

 

Biblioteka firmowa - jakie tytuły powinny się w niej znaleźć?

 

Nie ma jednej konkretnej recepty na to, co powinno się znaleźć w firmowej bibliotece. Dużo zależy od typu przedsiębiorstwa. Inne książki sprawdzą się w firmie zajmującej się finansami, a inne w software house. Można jednak zawęzić tematykę i postawić wyłącznie na książki biznesowe z zakresu zarządzania organizacją lub zasobami ludzkimi. W każdej firmie bowiem, niezależnie od PKD, z pewnością przyda się rozwijanie umiejętności w tych dwóch dziedzinach.

 

  1. Inteligencja emocjonalna
  2. Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE
  3. Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
  4. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka
  5. Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem
  6. Zrób to teraz! Przejmij kontrolę nad swoim czasem i życiem

 

Powyższe tytuły to właściwie klasyka gatunku. Oczywiście warte przeczytania książki z dziedziny biznesu można by wymieniać bez końca. Mogłoby się również okazać, że gdyby ta lista powstawała miesiąc później lub rok później, wyglądałaby zupełnie inaczej. Codziennie wychodzą nowe tytuły, które mają szansę stać się światowymi bestsellerami. Kto wie, może któraś z dzisiejszych nowości w kolejnych zestawieniach będzie zajmowała czołowe miejsce?

Niewątpliwie warto dbać o to, by treści zgromadzone w firmowych bibliotekach były aktualne. Nie tylko świat nowych technologii bowiem podlega ciągłym zmianom, dynamicznie zmienia się również świat biznesu i ekonomii.

 

Biblioteka firmowa - jak zapewnić pracownikom dostęp do wiedzy?

 

Przede wszystkim dać im wybór. Zaproponuj kilku pracownikom możliwość przetestowania rozwiązania, które planujesz wdrożyć. Jeśli myślisz o zakupie książek do firmowej biblioteki, zapytaj pracowników, co najchętniej by w niej widzieli i co najbardziej chcieliby wypożyczyć. Jeśli zdecydujesz się na zakup biblioteki cyfrowej, w dowolnej chwili możesz dokupić książki nawet spoza zamówionej wcześniej kategorii. Niemal natychmiast po zakupie trafią one do puli tytułów gotowych do wypożyczenia.

 

 

 

Biblioteka w firmie - kursy video, w które warto zainwestować

 

Kursy video to bardzo popularne narzędzie do rozwijania kompetencji. Użytkownicy najczęściej chwalą:

  • wygodę,
  • dostępność,
  • łatwość zdobywania wiedzy,
  • elastyczność.

To narzędzie XXI wieku, w sam raz dla zabieganych, doskonałe w czasach, gdy w ciągu dnia, w pośpiechu, znajdujemy tylko chwilę na rozwój. Kursy video jawią się jako rozwiązanie idealne - dzięki temu, że są podzielone na krótkie rozdziały, nawet w szczególnie wypełniony zajęciami dzień można przerobić choć część materiału.

 

 

Polecamy kursy video:

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?