Kobiety na rynku pracy w dobie transformacji cyfrowej

10.11.2021firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 8 minut

Kobiety na rynku pracy w dobie transformacji cyfrowej

Polki stanowią 52% populacji kraju, a ich udział w rynku pracy wynosi wyłącznie 45%. Według badania McKinley PKB Polski wzrósłby o 9%, gdyby wykorzystać potencjał kobiet na rynku pracy. Niestety, pandemia COVID-19 mocno ograniczyła tę możliwość. Dodatkowo ciągły i dynamiczny rozwój cyfryzacji sprawia, że kobiety, które nadal częściej niż mężczyźni decydują się na urlop rodzicielski, w naturalny sposób nie są na bieżąco w zmianach, jakie zaszły w tej dziedzinie przez rok.

 

Wpływ pandemii na rynek pracy

 

Jak czytamy w raporcie Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji, pandemia koronawirusa szczególnie mocno uderzyła w pracujące kobiety. Aż 45% z nich doświadczyło zmiany warunków pracy, a 35% obniżono tymczasowo lub stale wynagrodzenie.

Pandemia przyspieszyła również rozwój cyfryzacji. Specjaliści szacują, że przeskoczyliśmy w nim o pięć lat. Niełatwo odnaleźć się w świecie, który tak dynamicznie się zmienia. To, co było oczywistością jeszcze miesiąc temu, teraz jest przestarzałe. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, zwłaszcza kobiety, które wracają do pracy po długiej nieobecności, na przykład urlopie rodzicielskim. Zwykle trwa on rok, a jeśli przerwa w pracy przypadła na czas izolacji, był to rok szczególnie dynamicznych zmian technologicznych. Większość firm musiała w krótkim czasie przystosować się do modelu pracy zdalnej i przenieść swoje działania do sieci.

 

Kobiety na rynku pracy - nastroje

 

Jak wynika ze wspomnianego wcześniej raportu, co piąta kobieta jest niezadowolona ze swojej obecnej pracy. Przy czym 8% z nich nie ma pomysłu na jej zmianę, 7% nie widzi realnych szans na zmianę, a jedynie 5% stara się znaleźć nowe zajęcie. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że wynika to z tego, że kobiety nie wierzą w swoje możliwości i częściej niż mężczyźni mają niską samoocenę. Jednak nie jest to prawdziwe stwierdzenie.

W październiku 2021 roku instytut badawczy NEUROHM opublikował raport Uwierz w siebie. Polska 2021. Z danych w nim zgromadzonych wynika, że Polki nie mają tak niskiej samooceny, jak przyjęło się sądzić. Dzięki wykorzystaniu nowej technologii w postaci iCode (więcej informacji w raporcie) badacze udowodnili, że kobiety myślą o sobie dużo lepiej, niż mówią. Może to wynikać z kultury, w której dorastały, a w której bycie skromną było wyróżnianą i pożądaną cechą.

 

Co myślą o sobie Polki?

 

NEUROHM w swoim raporcie odziera z niedomówień utarte schematy myślenia na temat samooceny kobiet. Czytamy w nim, że 44% kobiet mówi, że są odporne na krytykę, a jednocześnie wierzy w to tylko 17% z nich. Natomiast 56% kobiet twierdzi, że nie są odporne na krytykę, a wierzy w to zaledwie 26%. Jak podkreślają autorzy raportu: "Kobiety są swoimi największymi krytykami" - być może stąd biorą się te rozbieżności. Jak pisze Piotr Olaf Żylicz z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, kobiety zdecydowanie rzadziej chwalą się sukcesem jako czymś, co osiągnęły własną pracą. Znacznie częściej można spotkać mężczyznę na kierowniczym stanowisku, który będzie próbował udowodnić, że sukces, jaki osiągnął projekt, jest w dużej mierze jego zasługą.

 

Kompetencje cyfrowe a kobiety na rynku pracy

 

Z danych zawartych w raporcie Tytanki pracy wynika, że 60% kobiet nie obawia się o swoje stanowisko pracy mimo postępującej automatyzacji. A niemal połowa z nich jest spokojna o swoje stanowisko w perspektywie pięciu lat. Jedynie 20% uważa, że automatyzacja zagraża ich pracy. Jednak badania wskazują, że aż 56% miejsc pracy w Polsce jest zagrożonych automatyzacją. Dlatego kompetencje cyfrowe wydają się kluczowe, gdy myśli się o przyszłości. Aby zapewnić dostęp do stałego rozwoju także w zakresie cyfryzacji, warto postawić na skuteczne rozwiązania, jak biblioteka cyfrowa. Dzięki niej można zapewnić pracownikom stały rozwój na bazie na bieżąco aktualizowanych publikacji z zakresu literatury fachowej i specjalistycznej.

Cyfryzacja i automatyzacja to znak naszych czasów, dlatego warto śledzić rynek, a w szczególności mieć rozeznanie wśród kompetencji przyszłości.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Nowoczesne koncepcje zarządzania
  2. Zarządzanie zasobami ludzkimi w nowoczesnej organizacji. Aspekty organizacyjne i psychologiczne
  3. Co dalej z zarządzaniem?
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?