Kompetencje przyszłości

19.10.2021firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Kompetencje przyszłości

Najbliższe lata zapewne będą stać pod znakiem jeszcze szybszego rozwoju i częstszych, coraz bardziej dynamicznych zmian. Dlatego dzisiaj tak ważne jest inwestowanie w kompetencje przyszłości, bo to one zweryfikują, czy przyszłość będzie należeć do nas, czy nie. Nie inaczej jest na rynku pracy, ciągłe zmiany powodują, że jedne zawody się pojawiają, a drugie znikają.

 

Kompetencje przyszłości - definicja

 

Według najprostszej definicji kompetencje to połączenie trzech elementów: wiedzy, umiejętności i postawy. Innymi słowy, jest to zbiór nabytych doświadczeń i wiedzy, który wpływa na to, co potrafimy. To definicja samych kompetencji. Wyrażenie ,,kompetencje przyszłości" natomiast oznacza, że jest to zbiór doświadczeń i umiejętności, które będą przydatne w codziennej pracy w najbliższym czasie. W dynamicznie zmieniającym się świecie trudno prognozować, które z nich będą najbardziej wartościowe na przykład w ciągu najbliższego dwudziestolecia. W perspektywie kilku lat natomiast można to z łatwością ustalić.

 

Kompetencje przyszłości 2025

 

Z raportu opublikowanego przez Gamma wynika, że w 2025 roku już 58 procent pracy będzie wykonywane przez maszyny, a tylko 42 procent przez ludzi. W 2019 roku sytuacja była odwrotna. Na jakie umiejętności zatem przede wszystkim należy stawiać?

  • Krytyczne myślenie i analiza - maszyny i algorytmy zbierają dla nas dane już dziś, ale jeszcze nie są na tyle doskonałe, by je analizować. Do tego nadal potrzebny jest człowiek.

  • Analityczne myślenie i innowacyjność - otwartość na innowacje jest szczególnie ważna, ponieważ w ciągle zmieniającym się świecie należy szybko przystosowywać się do zmian.

  • Aktywne uczenie się i strategia uczenia - coraz popularniejsza staje się metoda life long learning i idea ciągłego kształcenia. Nie powinno to dziwić, ponieważ aby nadążyć za zmieniającym się światem, należy być na bieżąco.

  • Rozwiązywanie złożonych problemów - kluczem jest tutaj słowo ,,złożonych", ponieważ proste i powtarzalne problemy bez trudu może rozwiązać sztuczna inteligencja.

  • Kreatywność i oryginalność - to szczególnie ważne kompetencje, ponieważ wiele rzeczy już wymyślono, a firmy prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach, aby wykazać się pomysłowością i tym samym zdobyć palmę pierwszeństwa i rozgłos.

  • Przywództwo - to ważna kompetencja z perspektywy zarządzania projektami i zespołem. Istotne bowiem jest to, aby kształtować liderów, którzy będą odpowiedzialni, a także będą potrafili prowadzić nowoczesny, często rozproszony zespół specjalistów,

  • Monitoring i korzystanie z technologii - to umiejętność ważna dlatego, że technologia się zmienia, a umiejętność jej stuprocentowego wykorzystania jest niezastąpiona.

  • Programowanie - niezmiennie od wielu lat jest to kompetencja przyszłości. Coraz nowsze języki programowania są tu oczywistym argumentem. Warto sprawdzić tę umiejętność w swoim zespole już teraz, ponieważ jeśli zostanie ona zaniedbana, może to mieć niekorzystne skutki.

  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem - to szczególnie ważne w kontekście deadline'ów. Kompetencja ważna na każdym szczeblu kariery.

  • Rozwiązywanie problemów - szczególnie tych zespołowych. Umiejętności menedżerskie pozostają więc w czołówce kompetencji przyszłości.

 

Jak kształtować kompetencje przyszłości

 

Najprostszym sposobem jest obserwacja rynku i inwestowanie w rozwój pracowników w tym obszarze, który aktualnie jest najważniejszy z perspektywy ich stanowisk. Oczywiste wydają się organizacja szkoleń kompetencji miękkich i udostępnienie pracownikom możliwości korzystania z wiedzy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Choćby poprzez dostęp do firmowej biblioteki, najlepiej cyfrowej, w końcu kompetencje przyszłości są nierozerwalnie związane z kompetencjami cyfrowymi.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Kompetencje bez tajemnic. Rozwijanie kompetencji to nie czary
  2. Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika
  3. Funkcjonowanie pracowników w sytuacji zmiany. Perspektywa kompetencyjna
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?