Stypendia dla bibliotekarzy
- kolejny sposób na finansowanie bibliotecznych pomysłów
przeczytajLubisz kryminały, a może poradniki lub reportaże? Doskonale wiesz, jaką książkę polecić czytelnikowi, wystarczy Ci rzut oka? Chcesz wiedzieć, czy tylko Ty tak masz? Dzięki książce Praca i pasja możesz poznać perspektywę innych bibliotekarzy i bibliotekarek.
Z artykułu dowiesz się:
|
Pierwsza książka o pracy w bibliotece, jaka przychodzi nam na myśl, to Praca i pasja. Zbiór wywiadów. Monika Simonjetz, która zresztą sama jest bibliotekarką, przeprowadziła kilkadziesiąt rozmów z bibliotekarzami z całej Polski. Książka liczy 587 stron - to obszerna rzecz, ale czyta się ją szybko i z każdym kolejnym wywiadem chce się więcej. Fantastyczna lektura dla każdego bibliotekarza.
Myśl chińskiego filozofa Konfucjusza ,,Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu" idealnie oddaje esencję tej książki. Wszyscy rozmówcy są głęboko przekonani o ponadprzeciętnej roli pracy bibliotekarza w społeczeństwie, otoczeniu lokalnym, wśród odbiorców, w tym tych, których trzeba dopiero zdobyć, przekonać do odwiedzin w bibliotece, tych, którym sięgnięcie po książkę sprawia niebotyczną trudność. Dla wszystkich praca w bibliotece to oczywiście obowiązek wypełniany zgodnie z zasadami i normami życia zawodowego.
Jednak każda historia w tym zbiorze wywiadów buduje, uskrzydla, sprawia, że chcemy się doskonalić, chcemy być częścią przygody polegającej na spotykaniu fantastycznych ludzi, współpracy przy realizacji fascynujących projektów. Chcemy też być częścią zmiany roli biblioteki, która dzisiaj nie jest już tylko wypożyczalnią i miejscem, gdzie korzystamy z książek, ale pełni funkcję tzw. trzeciego miejsca.
Jedna z bibliotekarek, Monika Szmajchel-Zarzeczna, określiła bibliotekę mianem trzeciego miejsca. Co miała na myśli?
,,Współczesną bibliotekę trudno zamknąć w sztywnych ramach. Jeśli miałabym ją zdefiniować, to użyłabym takich haseł, jak trzecie miejsce, przestrzeń społeczna, ośrodek wspierający dostęp do wiedzy, informacji, kultury i technologii". Nie sposób się z tym nie zgodzić!
Poniżej kilka innych tytułów, którymi opatrzone są wywiady - na zachętę, gdybyście nadal zastanawiali się nad lekturą:
Książka Praca i pasja powinna być obowiązkową lekturą dla studentów bibliotekoznawstwa i bibliotekarzy podejmujących właśnie pracę w zawodzie. Ale także dla tych, którzy pracują już wiele lat i zastanawiają się, czy ich wybór był odpowiedni. Po zapoznaniu się z historiami 70 bibliotekarzy będziecie pewni swojej decyzji.
Tego typu publikacje są także potrzebne, by wreszcie odczarować stereotypowy wizerunek bibliotekarza. Współczesny bibliotekarz to bowiem specjalista od wszystkiego.