Szkolenie i integracja
sposób na oszczędność?
readSzkolenia internetowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Niemal każdy już się oswoił z takimi wyrażeniami jak kurs online czy platforma elearningowa. Wiele osób właśnie za ich pośrednictwem zdobywało wiedzę podczas izolacji domowej w trakcie pandemii, kiedy to nie było możliwości organizowania szkoleń w tradycyjnej formie.
Dodatki do pensji w postaci benefitów to dla wielu pracowników zdecydowanie ważny aspekt zatrudnienia. Z pewnością nie są one jedynym argumentem przemawiającym za podjęciem lub utrzymaniem pracy. Jednak często utwierdzają w przekonaniu, że ten pracodawca to dobry wybór. Już na etapie ogłoszenia rekrutacyjnego warto zaznaczyć, jakie benefity oferuje przyszły pracodawca. Oczywiście nie one stanowią najważniejszy wyróżnik dobrej oferty, która przede wszystkim powinna być jasna i klarowna dla kandydata i nie budzić jego wątpliwości - ale to materiał na osobny artykuł.
Wróćmy do meritum. Jak oferowane benefity mogą wpłynąć na wizerunek pracodawcy? Wszystko zależy oczywiście od ich rodzaju. Jeśli oferujesz elastyczne godziny pracy, owocowe czwartki i kartę sportową, oznacza to, że, owszem, myślisz o swoich pracownikach, ale niekoniecznie idziesz z duchem czasu i monitorujesz rynek. Jeśli natomiast będą to opcja pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy i możliwość zdalnego rozwoju 24/7, może się okazać, że będziesz postrzegany jako pracodawca, który dba o swoich pracowników i podąża za zmianami.
Najlepsi pracownicy, czyli ci, których albo udało Ci się przejąć z innej firmy, albo skutecznie wyszkolić u siebie, oczekują stałej możliwości rozwoju. Nie bez powodu są tak wysoko w zawodowej hierarchii. Lubią się uczyć, zdobywać kolejne umiejętności i bez problemu angażują się w nowe zadania. Najlepszą odpowiedzią na ich styl pracy jest umożliwienie im stałego dostępu do wiedzy, na przykład dzięki udostępnieniu biblioteki cyfrowej, w której mogą się uczyć dzięki kursom video. Tobie zaś pomoże ona w zdalnym zarządzaniu rozwojem pracowników.
Najlepszych przyciągnie również dostęp do stale aktualizowanej wiedzy w postaci literatury specjalistycznej - tu również odpowiedzią może być dostęp do biblioteki cyfrowej. Nie będziesz przecież zatrudniać kolejnej osoby, która miałaby prowadzić firmową bibliotekę. Dzięki rozwojowi technologicznemu może się to dziać automatycznie, bez potrzeby kontroli.
Według raportu Pracuj.pl Cyfrowa ewolucja kariery 59% pracowników kursy video kojarzą się pozytywnie. Aż 60% badanych jest w stanie poświęcić czas na szkolenia internetowe, jeśli zapewni im to lepszą pracę. To sygnał dla pracodawców, którzy stawiają na wewnętrzne awanse, aby zainwestować w kursy internetowe. Twoi pracownicy będą z nich korzystać, jeśli pojawi się szansa na awans.
Przede wszystkim dlatego, że dają one możliwość rozwoju w łatwy i przystępny sposób, w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Twój pracownik może poświęcić na naukę pół godziny dziennie, przerwać ją i wrócić do niej w pasującym mu momencie. Nie musi spędzać godzin w sali szkoleniowej, i tak zresztą nie jest w stanie przyswoić ogromu wiedzy w skumulowanej dawce podczas ograniczonego w czasie szkolenia. Na kursie internetowym może się to udać - można według potrzeb przerywać szkolenie, powtarzać, wracać do wcześniejszych zagadnień. To ogromne udogodnienie.
Rekrutowanie pracownika to według szacunków zamieszczonych w książce Rekrutacja oparta na kompetencjach około 100 tysięcy złotych. Kwota ta jest oczywiście zależna od wynagrodzenia, jakie proponuje się kandydatowi. Jednak zastanów się, czy warto inwestować w rekrutację, która jest obarczona ryzykiem niepowodzenia, także finansowego. Z o ile mniejszym kosztem wiąże się zapewnienie dostępu do wiedzy już zatrudnionym pracownikom, co więcej, może się to okazać remedium na częste zwolnienia w Twoim zespole. Pamiętaj, że współcześni pracownicy chcą się rozwijać.
Przykładowe kursy video, które możesz zaproponować swoim pracownikom: