Programy dotacyjne dla bibliotek
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup czytnika?
przeczytajSłowo ,,biblioteka" pochodzi od greckiego ,,biblion" (książka) i ,,theke" (zbiór). Powstanie tej instytucji datuje się na III wiek p.n.e. Działała wówczas między innymi w Mezopotamii, Egipcie i Grecji. Jednak najbardziej znana była Biblioteka Aleksandryjska, założona najprawdopodobniej z inicjatywy Ptolemeusza i Sotera.
Największy postęp w kształcie i funkcjonowaniu bibliotek nastąpił w XVI wieku, kiedy to upowszechnił się druk. Powstawały wówczas biblioteki humanistyczne na dworach królów, ale także mieszczańskie, dostępne dla wyższej klasy społecznej - mieszczaństwa.
W epoce reformacji pojawiły się biblioteki miejskie. W kolejnych wiekach coraz popularniejsze stawały się biblioteki publiczne, dostępne dla szerszego grona obywateli. Wiek XIX zaś to czas powstawania bibliotek narodowych, co było konsekwencją dynamicznego rozwoju nauki i coraz powszechniejszej wśród ówczesnych ludzi chęci kształcenia się.
Współczesne biblioteki mają za zadanie głównie gromadzić i udostępniać zbiory. Jednak dziś to także instytucje kultury - często bowiem biblioteki publiczne są organizatorami różnych wydarzeń kulturalnych: od spotkań z autorami po gry miejskie.
Niewątpliwie jest to bardzo ciekawa część działalności biblioteki, która dzięki takim inicjatywom nie tylko popularyzuje siebie jako ważną instytucję, ale również realnie przyczynia się do wzbogacania oferty kulturalnej miejscowości, w której funkcjonuje.
Popularyzacji tych wydarzeń sprzyjają media społecznościowe. W dobie ich dynamicznego rozwoju również biblioteki są w nich widoczne. Niektóre z nich w niezwykle ciekawy i kreatywny sposób promują swoją działalność na przykład na Facebooku lub Instagramie. Przykładem takiej instytucji jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Po latach zmian i kształtowania się biblioteki jako instytucji kultury nadchodzi czas na kolejną wielką zmianę. Żyjemy w świecie, który bardzo dynamicznie się rozwija, w którym wszystko, co cyfrowe, rozpowszechnia się niemal z prędkością światła. A biblioteki stoją u progu zmian. Zmian cyfrowych.
Dziś większość codziennych czynności, jak zakupy, komunikacja z bliskimi czy opłaty, wykonujemy za pomocą telefonu. Niestraszne nam są aplikacje bankowe, które umożliwiają płatność za pomocą Blika, czy aplikacje mediów społecznościowych, w których spędzamy długie godziny.
Według raportu o stanie czytelnictwa już 5% czytających Polaków korzysta z książek online. I jest to tendencja wzrostowa. Biblioteka, która udostępnia zbiory cyfrowe szybko i wygodnie, to nie przyszłość, a teraźniejszość.
Izolacja spowodowana pandemią COVID-19 przyspieszyła rozwój cyfryzacji. Kilka dni po ogłoszeniu pierwszego lockdownu wiele instytucji przeniosło swoją działalność do sieci, w tym teatry, opery i muzea. Internet okazał się medium doskonale odpowiadającym na potrzeby współczesnego świata. Warto korzystać z możliwości, jakie nam daje.
Jedną z nich jest udostępnianie czytelnikom książek za pośrednictwem ebiblioteki. To też swojego rodzaju krok do przodu. Biblioteka cyfrowa ma wiele zalet, a udostępnianie tej usługi może realnie wpłynąć na rozwój placówki i zwiększyć zainteresowanie jej zasobami.
Jak będzie wyglądać biblioteka za kilka lat? Trudno to przewidzieć - tak jak na całym świecie, również w rzeczywistości bibliotek zachodzi wiele zmian. Na pewno będzie w większym stopniu zdigitalizowana. A czy będzie zupełnie bezobsługowa, dostępna w internecie dla każdego w dowolnym miejscu i czasie? Nie wiadomo. Jednak zapewne niedługo i tego się dowiemy.
Na koniec tradycyjnie zachęcamy do sięgnięcia po kilka lektur dostępnych w ebookpoint BIBLIO: