Jak promować eczytelnictwo w bibliotece?
Sprawdź i poznaj nowe propozycje
przeczytajWymiana roślin w bibliotece, bo właśnie o tym dzisiaj piszemy, to świetny sposób na promocję czytelnictwa. Dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule. Zostańcie z nami.
Idea zrodziła się w konsekwencji popularyzacji trendu ekologicznego. Popularność zyskały wszelkie wymiany: ubrań, książek czy właśnie domowych roślin. Według założeń ekologii każdy przedmiot, który można wykorzystać powtórnie, jest bardziej przyjazny środowisku niż ten przeznaczony do jednorazowego użycia. Nie inaczej jest z roślinami: jeśli ktoś nie chce kolejnej monstery, a ma kilka jej szczepów, może przyjść w miejsce, gdzie odbywa się plantcrossing, na przykład do biblioteki, zostawić swój egzemplarz i wziąć inny lub nie.
Przede wszystkim dlatego, że to kolejne działanie, które może spowodować pojawienie się w niej nowych czytelników. Każda aktywność przypominająca mieszkańcom Twojej miejscowości, że budynek, który codziennie mijają w drodze do pracy, to biblioteka, pomoże w zwiększeniu liczby wypożyczeń. Podczas wymiany roślin zadbaj o dobrą ekspozycję nowości wydawniczych, bo to one najczęściej przyciągają wzrok. Pamiętaj o ciekawych plakatach informujących, że na przykład w Twojej placówce czytelnicy mogą korzystać z biblioteki cyfrowej. To również może spowodować większe zainteresowanie zasobami.
Skutkiem akcji plantcrossingu może być powiększenie zielonej przestrzeni w bibliotece. To też świetnym sposób na stworzenie ciekawego lokalnego wydarzenia, które zintegruje społeczność i będzie wywoływać pozytywne skojarzenia z Twoją instytucją. A to ważne w kontekście promowania biblioteki - pozytywne skojarzenia z nią mogą wpłynąć na jej rozwój.
Organizacja wymiany roślin nie będzie się różnić od pracy nad każdym innym wydarzeniem w bibliotece. Wyznacz datę, godzinę, miejsce, gdzie pomieścisz dużo roślin, zaplanuj komunikaty informujące o wymianie, utwórz wydarzenie na Facebooku. Możesz wydrukować kilka informujących o nim plakatów czy ulotek i rozwiesić je w najczęściej odwiedzanych punktach Twojej miejscowości (oczywiście po otrzymaniu pozwolenia od władz miasta).
Możesz połączyć wydarzenie z bezpośrednią promocją czytelnictwa - na przykład zachęcać uczestników do zapisania się do Twojej biblioteki poprzez informację, że każda nowo zapisana osoba otrzyma roślinę w prezencie lub dodatkowy miesiąc na wypożyczenie bez naliczania kary za przetrzymanie książek. Albo połączyć wymianę roślin z prelekcją na podstawie książki Ewolucja w miejskiej dżungli. Jak zwierzęta i rośliny dostosowują się do życia wśród nas.
Pod wskazanymi linkami znajdziesz informacje o bibliotekach, które w przeszłości organizowały podobne wydarzenie:
Rośliny domowe to nie tylko doskonały sposób na upiększenie wnętrza, ale również wspomaganie zdrowia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego otaczanie się roślinami pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Dodatkowo rośliny zwiększają wilgotność powietrza w domu i je oczyszczają. Z szacunków wynika, że obecność roślin doniczkowych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników o 10-15 procent. W otoczeniu zieleni będą się lepiej czuć nie tylko pracownicy biblioteki, ale również osoby, które ją odwiedzają. Zielona przestrzeń spowoduje, że czytelnicy będą odbierać instytucję jako bardziej przyjazną i chętniej do niej wracać.
Literatura uzupełniająca: