Plantcrossing

19.10.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Plantcrossing

Wymiana roślin w bibliotece, bo właśnie o tym dzisiaj piszemy, to świetny sposób na promocję czytelnictwa. Dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule. Zostańcie z nami.

 

Skąd pomysł na plantcrossing?

 

Idea zrodziła się w konsekwencji popularyzacji trendu ekologicznego. Popularność zyskały wszelkie wymiany: ubrań, książek czy właśnie domowych roślin. Według założeń ekologii każdy przedmiot, który można wykorzystać powtórnie, jest bardziej przyjazny środowisku niż ten przeznaczony do jednorazowego użycia. Nie inaczej jest z roślinami: jeśli ktoś nie chce kolejnej monstery, a ma kilka jej szczepów, może przyjść w miejsce, gdzie odbywa się plantcrossing, na przykład do biblioteki, zostawić swój egzemplarz i wziąć inny lub nie.

 

Dlaczego plantcrossing to dobry pomysł na promocję biblioteki?

 

Przede wszystkim dlatego, że to kolejne działanie, które może spowodować pojawienie się w niej nowych czytelników. Każda aktywność przypominająca mieszkańcom Twojej miejscowości, że budynek, który codziennie mijają w drodze do pracy, to biblioteka, pomoże w zwiększeniu liczby wypożyczeń. Podczas wymiany roślin zadbaj o dobrą ekspozycję nowości wydawniczych, bo to one najczęściej przyciągają wzrok. Pamiętaj o ciekawych plakatach informujących, że na przykład w Twojej placówce czytelnicy mogą korzystać z biblioteki cyfrowej. To również może spowodować większe zainteresowanie zasobami.

Skutkiem akcji plantcrossingu może być powiększenie zielonej przestrzeni w bibliotece. To też świetnym sposób na stworzenie ciekawego lokalnego wydarzenia, które zintegruje społeczność i będzie wywoływać pozytywne skojarzenia z Twoją instytucją. A to ważne w kontekście promowania biblioteki - pozytywne skojarzenia z nią mogą wpłynąć na jej rozwój.

 

Jak zorganizować plantcrossing?

 

Organizacja wymiany roślin nie będzie się różnić od pracy nad każdym innym wydarzeniem w bibliotece. Wyznacz datę, godzinę, miejsce, gdzie pomieścisz dużo roślin, zaplanuj komunikaty informujące o wymianie, utwórz wydarzenie na Facebooku. Możesz wydrukować kilka informujących o nim plakatów czy ulotek i rozwiesić je w najczęściej odwiedzanych punktach Twojej miejscowości (oczywiście po otrzymaniu pozwolenia od władz miasta).

Możesz połączyć wydarzenie z bezpośrednią promocją czytelnictwa - na przykład zachęcać uczestników do zapisania się do Twojej biblioteki poprzez informację, że każda nowo zapisana osoba otrzyma roślinę w prezencie lub dodatkowy miesiąc na wypożyczenie bez naliczania kary za przetrzymanie książek. Albo połączyć wymianę roślin z prelekcją na podstawie książki Ewolucja w miejskiej dżungli. Jak zwierzęta i rośliny dostosowują się do życia wśród nas.

 

Plantcrossing to idea znana nie od dziś

 

Pod wskazanymi linkami znajdziesz informacje o bibliotekach, które w przeszłości organizowały podobne wydarzenie:

  1. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
  2. Street Day
  3. Nie bądź melepeta, przygarnij Hamleta

 

Dlaczego warto wymieniać się roślinami?

 

Rośliny domowe to nie tylko doskonały sposób na upiększenie wnętrza, ale również wspomaganie zdrowia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego otaczanie się roślinami pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Dodatkowo rośliny zwiększają wilgotność powietrza w domu i je oczyszczają. Z szacunków wynika, że obecność roślin doniczkowych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników o 10-15 procent. W otoczeniu zieleni będą się lepiej czuć nie tylko pracownicy biblioteki, ale również osoby, które ją odwiedzają. Zielona przestrzeń spowoduje, że czytelnicy będą odbierać instytucję jako bardziej przyjazną i chętniej do niej wracać.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Nigdy osobno. Wielki świat mikrobów, czyli jak bakterie i grzyby kształtują rośliny, zwierzęta oraz cywilizacje!
  2. Rośliny, które udomowiły człowieka
  3. Zielony detoks. Jak rośliny lecznicze wypłukują z organizmu wolne rodniki i gwarantują długie życie
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?