Program rozwoju czytelnictwa na lata 2021-2025

29.06.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 6 minut

Program rozwoju czytelnictwa na lata 2021-2025

Czytanie to nie tylko hobby, ale również możliwość zdobywania wiedzy czy podnoszenia kwalifikacji. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu również zauważa korzyści płynące z regularnego czytania, dlatego po raz kolejny ogłosiło program dotacyjny dla bibliotek, które chcą je promować.

 

Jak zbudowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa?

 

Opiera się na czterech priorytetach, z których każdy podlega innej instytucji:

  1. Priorytet 1. Poprawa oferty bibliotek publicznych - Biblioteka Narodowa.
  2. Priorytet 2. Inwestycja w infrastrukturę bibliotek publicznych - Instytut Książki.
  3. Priorytet 3. Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych - Ministerstwo Edukacji i Nauki.
  4. Priorytet 4. Program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa - Narodowe Centrum Kultury.

 

Kwota przewidziana na realizację programu to ponad 1 mln zł. Budżet państwa finansuje 59 proc. środków, natomiast 41 proc. stanowi wkład własny beneficjentów.

 

Na co można wykorzystać środki pozyskane w ramach programu?

 

  • Zakup przez biblioteki publiczne około 14,5 mln nowości wydawniczych, w tym usług zdalnego dostępu do książek w formie ebooków, audiobooków czy synchrobooków (około 161 mln zł).
  • Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek, w ramach czego powstanie platforma dla 500 bibliotek (ponad 41 mln zł).
  • Inwestycje w wysokości od 0,5 mln zł do 2,25 mln zł w rozbudowę infrastruktury dla około 164 bibliotek publicznych (łącznie blisko 229 mln zł).
  • Rozwój kompetencji pracowników bibliotek (24,5 mln zł) oraz kampania społeczno-informacyjna (blisko 30 mln zł).
  • Dofinansowanie (ponad 96 mln zł) do zakupu około 4 mln nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
  • Przeznaczenie kwoty ponad 41 mln zł na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego.

 

Nadal kluczowym założeniem programu jest zakup nowości czytelniczych. W tym roku jednak możliwość ta została poszerzona o treści cyfrowe: ebooki i audiobooki. To pokazuje, że rośnie zainteresowanie treściami elektronicznymi także w odniesieniu do literatury. Pisaliśmy już o tym w dwóch poprzednich artykułach - zachęcamy do lektury.

 

 

Program inny niż przed rokiem

 

Najnowsza odsłona Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa to nie tylko skupienie się na nowościach z możliwością zakupu ebooków i audiobooków, ale również stworzenie platformy udostępniania zbiorów bibliotecznych. Obejmie ona aż 500 bibliotek z różnych części kraju. Nowością, którą gorąco popieramy, jest inwestycja w rozwój. Nareszcie nie tylko zasobów bibliotecznych, ale i pracowników bibliotek. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 umożliwia im podnoszenie kwalifikacji, aby jeszcze lepiej mogli poznawać oczekiwania czytelników.

Świetną wiadomością jest również to, że środki z programu mogą zostać przeznaczone na aktywizację lokalnych społeczności i nowych środowisk. Dzięki temu biblioteka może się stać jeszcze bardziej przyjaznym i chętniej odwiedzanym miejscem. O tym, jak promować bibliotekę poprzez angażowanie się w życie społeczności, pisaliśmy w tym artykule.

Bardzo cieszy to, że w ramach programu ruszy ogólnopolska kampania promująca czytelnictwo. Pozwoli to odciążyć bibliotekarzy, którzy na co dzień starają się tworzyć miejsca przyjazne literaturze i czytelnikom. Czytanie jest niezwykle ważne dla rozwoju człowieka, i to już od pierwszych dni jego życia, dlatego trzymamy mocno kciuki za promocję czytelnictwa i za powodzenie akcji kreowania mody na czytanie.

Wszystko to jest możliwe dzięki programowi dotacyjnemu BLISKO (biblioteka - lokalność - inicjatywy - społeczność - kooperacja - oddolność), działającemu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?