Programy dotacyjne na tworzenie archiwów społecznych

17.02.2025biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Programy dotacyjne na tworzenie archiwów społecznych

Archiwum społeczne możesz z powodzeniem tworzyć bezpłatnie. Jednak się zdarza, że zgromadzony zbiór rozrasta się na tyle mocno, bo na przykład nagrywa się wspomnienia mieszkańców, że trzeba dokupić dodatkowe miejsce na serwerze, aby było gdzie przechowywać zgromadzone dane. Wówczas warto pomyśleć o dofinansowaniu, które umożliwi kontynuację projektu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Które programy grantowe sprawdzą się w przypadku finansowania tworzenia archiwów społecznych

 

Program Kultura cyfrowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jednym z zadań, które można sfinansować, jest udostępnianie i ponowne wykorzystywanie cyfrowych zasobów muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych, zabytkowych oraz archiwalnych. Może to być także zadanie interdyscyplinarne obejmujące digitalizację wraz z przeprowadzeniem niezbędnych prac konserwatorskich, opracowanie, udostępnianie i ponowne wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego.

 

Z programu Kultura cyfrowa skorzystała Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejówku, która wraz z Towarzystwem Przyjaciół Sulejówka zrealizowała projekt ,,Sulejówek po sąsiedzku". Na portalu sulejowekposasiedzku.pl znajdziecie fotografie, nagrania, a także mapę z lokalizacją ważnych miejsc, w tym opowieści o Józefie Piłsudskim, który w Sulejówku mieszkał. Zresztą obecnie mieści się tam wspaniałe i multimedialne muzeum jego imienia.

Na uwagę zasługuje szczególnie jedno nagranie. Mieszkanka Sulejówka, jako młoda dziewczyna, jeszcze uczennica, wybrała się ze swoją przyjaciółką raz jedyny na wagary do parku, a akurat traf chciał, że przechadzał się tamtędy marszałek. Gdy ujrzał młode panny, zapytał, co tutaj robią i dlaczego nie są w szkole. Po ich wyjaśnieniach zwrócił się do nich z apelem:

,,Uczcie się, uczcie. Wolna Polska będzie potrzebowała mądrych kobiet".

 

Program Kultura ludowa i tradycyjna

 

Ten program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obejmuje kilka zadań. Na potrzeby Archiwum Społecznego można wykorzystać:

- Zadanie nr 1.
Dokumentacja, archiwizacja i jak najszersze udostępnianie unikalnych zjawisk z zakresu dziedzictwa kultur tradycyjnych.

- Zadanie nr 4.
Animacja kulturowa i społeczna prowadzona w oparciu o materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, wspomagająca lokalne społeczności w twórczych działaniach nawiązujących do miejscowych tradycji.

- Zadanie nr 8.
Działania multimedialne, realizowane w całości online, prezentujące i popularyzujące zagadnienie szeroko pojętej kultury ludowej i tradycyjnej.

 

Przykładem realizacji tego zadania może być projekt w gminie Bukowsko, noszący tytuł ,,Tropimy cienie przeszłości". Na stronie projektu czytamy.


,,Tysiące nagrań gromadzonych przez archiwa społeczne. Historie lokalnych społeczności składają się na wielowymiarowy obraz przeszłości i teraźniejszości. Nagrane nie milkną w zbiorach archiwów, lecz wybrzmiewają i są wysłuchane, bo historię tworzą ludzie". Piękne, prawda?

 

EtnoPolska

 

To program Narodowego Centrum Kultury. Wśród licznych możliwości, jakie daje, możemy także sfinansować dokumentację unikalnych zjawisk kultury ludowej oraz tworzenie archiwów i zapisów cyfrowych folkloru, również online.

Z tej możliwości skorzystała Biblioteka Publiczna w Zielonkach, która powołała archiwum historii mówionej. Tak zachęca do zapoznania się z zasobami archiwum:

,,Tutaj możesz zanurzyć się w osobistych wspomnieniach mieszkańców gminy Zielonki, które ożywają w nagraniach audio. Każdy wywiad to okno do unikatowej historii i doświadczeń, które kształtowały naszą społeczność na przestrzeni lat".

 

Patriotyzm Jutra

To program Muzeum Historii Polski. To zdecydowanie program nastawiony na popularyzację dziedzictwa kulturowego.

Regulamin przewiduje dofinansowanie działań popularnonaukowych dotyczących lokalnych i ogólnopolskich aspektów historii, przede wszystkim historii społecznej, koncentrującej się na życiu codziennym Polaków.

 

Programy fundacyjne

 

Archiwa społeczne mogą być dotowane także w programach fundacyjnych, szczególnie tych, które dotyczą lokalnego dziedzictwa historycznego, tożsamości narodowej, pielęgnowania pamięci, tradycji i obyczajów. Mogą to być np. takie programy jak:

  • Moje miejsce na ziemi Fundacji Orlen,
  • Moja Mała Ojczyzna Fundacji BGK,
  • Kulturalnie. Lokalnie Fundacji LOTTO,
  • Szlakiem lokalnej historii Fundacji Enea,
  • Polska dziś i jutro Fundacji Totalizatora Sportowego.

 

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić informacje biblioteczne, dołącz do newsletter BIBLIO!

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?