Promocja biblioteki w social mediach

05.10.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 9 minut

Promocja biblioteki w social mediach

W mainstreamie na dobre rozgościło się powiedzenie: jeśli nie ma cię w social mediach, nie istniejesz. Prawda ta ma zastosowanie głównie w odniesieniu do profilów firmowych czy konkretnych marek. Do nich zalicza się również kanał biblioteki.

 

Po co prowadzić profil biblioteki w social mediach?

 

Najważniejszym powodem wydają się liczby. Ściślej liczba osób korzystających z mediów społecznościowych. Z najnowszego raportu Hootsuite wynika, że obecnie korzysta z nich 25,9 mln ludzi, czyli 68,5 proc. populacji Polski! Są to ogromne liczby, które mogą się przełożyć na nowych czytelników Twojej biblioteki. Zapewne w Twoim mieście odsetek użytkowników Facebooka czy Instagrama również jest bardzo wysoki.

Biblioteki, które są aktywne w internecie, mają szansę na silniejsze zaistnienie w świadomości czytelników - jako instytucje, które są nowoczesne i swobodnie poruszają się w świecie nowych technologii. W końcu gdzie, jeśli nie na Facebooku, ogłosić spotkanie z ciekawym autorem? Niby można umieścić wpis na stronie internetowej... Inaczej - trzeba! Strona WWW to własny kanał, taki, który zawsze będzie należał do biblioteki, więc to najpierw tam należy publikować informacje, a dopiero później w social mediach. Dystrybucja treści to kolejny świetny sposób na skorzystanie z obecności w mediach społecznościowych.

 

Które kanały wybrać?

 

To, że dany kanał społecznościowy działa, może być potwierdzeniem jego skuteczności. Przecież gdyby nie działał, czyli gdyby nie gromadził dużych grup osób i nie budował społeczności, nie miałby szansy istnieć.

Obecnie na rynku działa wiele portali z funkcją budowania społeczności, w tym:

 

  • Facebook,
  • Instagram,
  • YouTube,
  • TikTok,

 

Oczywiście jest ich znacznie więcej, chcemy jednak się skupić na najpopularniejszych. A które z nich najlepiej się sprawdzą w odniesieniu do biblioteki? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli chcesz dotrzeć do młodych ludzi, pomyśl o TikToku; jeśli chcesz dotrzeć zarówno do młodzieży, jak i do 30- i 40-latków, spokojnie możesz postawić na Instagram lub Facebook.

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że dziś ludzie częściej oglądają, niż czytają. Może warto więc zaistnieć na YouTube, gdzie można promować czytelnictwo, gry planszowe lub opowiadać o historii biblioteki.

Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj, że najlepiej wyznaczyć najskuteczniejszy kanał poprzez sumę doświadczeń. Możesz zapytać Twoich obecnych czytelników - na przykład podczas wizyty w bibliotece lub za pośrednictwem internetowej ankiety - z których mediów społecznościowych korzystają najczęściej. Da Ci to pewien obraz i nakreśli trend, a tym samym pozwoli ustalić, na które kanały stawiać.

 

Co publikować?

 

Każdy kanał jest inny, więc warto na nich publikować odmienne treści. Jeśli biblioteka ma grono obserwujących zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie, warto postawić na różnorodność treści, aby mieli ochotę obserwować ją w obu kanałach i nie mieli poczucia, że tracą czas na oglądanie tego samego.

Co publikować na poszczególnych kanałach?

 

  • Facebook - najlepiej publikować na nim informacje o wydarzeniach w bibliotece, polecane tytuły, nowości. Świetnym sposobem na angażowanie społeczności są również live'y. My na przykład, jako marka multimedialnej biblioteki cyfrowej, proponujemy naszym klientom organizację takiego wydarzenia z udziałem czytelników, by opowiedzieć im o funkcjach naszej ebiblioteki i odpowiedzieć na ewentualne pytania.

  • Instagram - ten kanał kojarzy Ci się głównie ze zdjęciami? I słusznie, bo właśnie one są najlepszym formatem na Instagram. Możesz publikować informacje o nowościach, zdjęcia z życia biblioteki, grafiki edukacyjne.

  • YouTube - czy wiesz, że YouTube to, zaraz po Google, najczęściej używana wyszukiwarka? Dlatego warto pomyśleć o utworzeniu kanału w tym serwisie. Możesz polecać książki, zapisywać nagrania ze spotkań z autorami lub publikować live'y. Dzięki temu Twoi czytelnicy zawsze będą mieli do nich dostęp.

  • TikTok - to nowy, ale bardzo prężnie rozwijający się serwis. Z danych statystycznych zawartych w raporcie agencji GetHero i Uniwersytetu SWPS wynika, że liczba użytkowników powiększyła się o 52 proc. w stosunku do poprzedniego roku, a grono użytkowników TikToka to coraz częściej również osoby dorosłe. Dlatego warto obserwować rozwój tej platformy i pomyśleć nad obecnością i w tym kanale. Można tu publikować krótkie filmiki promujące czytelnictwo lub informacje o nowościach na rynku książki.

 

Które media społecznościowe przysłużą się najlepiej Twojej bibliotece? Postaw na te, w których obecność zaowocuje największym odsetkiem nowych czytelników i które będą zgodne z wizerunkiem biblioteki.

 

Co warto przeczytać, żeby poszerzyć wiedzę o social mediach?

  1. Skuteczne social media. Prowadź działania, osiągaj zamierzone efekty. Wydanie 2 rozszerzone
  2. Marketing społecznościowy. Tajniki skutecznej promocji w social media
  3. Media społecznościowe bez śmiemy. Jak kreować markę

 

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?