Programy dotacyjne dla bibliotek
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup czytnika?
przeczytajStan czytelnictwa w Polsce od wielu lat jest na niskim poziomie. W ostatnim roku, według raportu Biblioteki Narodowej, co najmniej jedną książkę przeczytało 42% Polaków. To delikatny wzrost w stosunku do 2019 roku, spowodowany zapewne pandemią COVID-19 - przez lockdown bowiem mieliśmy więcej czasu na czytanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że czytelnictwo należy promować, ponieważ jego poziom jest wciąż niezadowalający.
O promowaniu biblioteki, a tym samym czytelnictwa, można naprawdę dużo napisać. Możliwości pokazania korzyści płynących z czytania bowiem jest mnóstwo, od edukacyjnych postów w mediach społecznościowych po spotkania i wywiady ze specjalistami. Jak jednak przekonać osoby, które nie są zainteresowane czytaniem ani nie obserwują profili bibliotecznych? Jak do nich dotrzeć?
Nie jest to łatwe, ale nie oznacza, że się nie da. Biblioteka może na przykład wyjść poza swoją siedzibę i zorganizować wypożyczalnię pod chmurką. Włodarze miasta na pewno się zgodzą, a nawet przyłączą do promowania inicjatywy. Choć ta opcja jest mocno uzależniona od pogody, a tej nie da się przewidzieć w 100%.
By nie być zależnym od pogody, pomyśl nad czymś, co można zrealizować w pomieszczeniach biblioteki. Może to być tydzień tematyczny; jeśli na przykład zbliżają się dni miasta, biblioteka może się włączyć w ich obchody i zorganizować wydarzenia towarzyszące: spotkania z autorami pochodzącymi z regionu i z pasjonatami lokalnej historii, wystawy czy wernisaże. Ciekawym pomysłem jest również organizacja koncertu lokalnego zespołu.
W tym zakresie najważniejsza jest oczywiście edukacja, ponieważ literatura, szczególnie ta niewspółczesna, najczęściej kojarzy się ze szkolnymi lekturami, które u większości ludzi nie wywołują miłych wspomnień. Odkrycie na nowo, po latach, Dostojewskiego czy Żeromskiego może być ciekawym doświadczeniem dla dorosłych i pozytywnie wpłynąć na postrzeganie literatury. Wówczas to Ty i Twoja biblioteka będziecie wywoływać ciepłe wspomnienia, a każda kolejna wizyta, by wypożyczyć książki czy pobrać kod do biblioteki cyfrowej, będzie wyczekiwanym momentem.
Promocja czytelnictwa może się odbywać w ścisłej współpracy z działem promocji urzędu miasta, do czego szczególnie zachęcamy. Macie przecież wspólny cel - co najmniej jeden - promocję kultury w mieście. Jeśli są w nim organizowane spotkania literackie, warto je sygnować szyldem biblioteki, aby mieszkańcy pamiętali, że mogą ją odwiedzić, kiedy będą potrzebować interesującej książki na wieczór.
Twoje działania nie powinny się jednak skupiać wyłącznie na działaniach marketingowych, które generują dodatkowe obowiązki dla zespołu biblioteki. Warto na co dzień dbać o jej pozytywny odbiór. Promocja czytelnictwa to przecież również codzienne zaangażowanie w pracę, przyjęcie roli eksperta. Jeśli czytelnik odwiedza bibliotekę, aby coś wypożyczyć, pamiętaj, by go zapytać, czy potrzebuje pomocy, czy doradzić mu jakiś ciekawy tytuł. Możesz polecić mu coś, co Twoim zdaniem świetnie pasuje do książek, które wcześniej wybierał do wypożyczenia. Kiedy czytelnik oddaje książki, zapytaj go o opinię na ich temat. To bardzo ważne, ponieważ tak się buduje relację z czytelnikiem. A dobra relacja może zaowocować tym, że poleci on Twoją instytucję znajomym.
Pamiętaj! Najważniejsze jest działanie. Dobrze, aby Twoje przedsięwzięcia były spójne i miały określony cel. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zmierzyć, czy były skuteczne.
Literatura uzupełniająca, która może być inspiracją do działań promujących czytelnictwo: