Promocja czytelnictwa w przestrzeni miejskiej

23.11.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Promocja czytelnictwa w przestrzeni miejskiej

Współczesna biblioteka to zdecydowanie więcej niż wypożyczalnia książek. Coraz częściej jest miejscem kultury, w którym odbywają się festiwale, tygodnie tematyczne i spotkania autorskie. Jak promować czytelnictwo w przestrzeni miejskiej, aby przynosiło to zamierzone efekty: wzrost wypożyczeń i pojawienie się nowych czytelników? Czytaj dalej - odpowiadamy na to pytanie.

 

Podejmuj własne inicjatywy

Sposobem na promocję czytelnictwa w przestrzeni pozabibliotecznej jest organizowanie własnych wydarzeń. Wiele tego typu inicjatyw już podejmowano w bibliotekach. Sprawdź, jak były organizowane, zbierz najlepsze praktyki, znajdź u źródła odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Akcje czytelnicze, na których możesz się wzorować, to:

 

 

Najczęściej przybierają one formę happeningu - na przykład ulicami miasta przechodzi korowód czytelników, z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej, mający na celu zwrócenie uwagi na wartość czytelnictwa. Dobrze jest przygotować na taką akcję ciekawe napisy, transparenty czy kostiumy, które dodatkowo przyciągną uwagę mieszkańców. Można również zadbać o walor edukacyjny, na przykład wygłaszać przez megafon treść książki lub skandować hasła na temat zalet korzystania z biblioteki, a także samego czytania.

 

Dołącz do akcji organizowanych przez miasto i region

 

Dział promocji kultury w urzędzie Twojego miasta z pewnością organizuje co najmniej kilka wydarzeń kulturalnych w ciągu roku. Śledź te działania i dołączaj się do akcji. Pomożesz w organizacji wydarzenia, a jednocześnie możesz osiągnąć własny cel: zwiększenie odwiedzin w Twojej bibliotece.

Również na szczeblu regionalnym czy wojewódzkim są organizowane rozliczne promujące czytelnictwo akcje, do których możesz dołączyć. Zazwyczaj przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych potrzeba rąk do pracy, dlatego organizatorzy z pewnością chętnie zobaczą Ciebie i Twoją bibliotekę w roli partnerów wspierających.

 

Działaj w grupie

 

Jeśli w Twoim mieście nie odbywają się festiwale literackie lub wydarzenia kulturalne związane z czytelnictwem, zaproponuj pomysł, jak to zmienić. Pracownicy urzędu miasta na pewno przyłączą się do wspólnych akcji promujących czytelnictwo. Możecie zorganizować tydzień literacki, podczas którego odbędą się spotkania z poczytnymi autorami (może uda się zaprosić kogoś z regionu). Doskonałym pomysłem są też czytelnie pod chmurką. Na rynku lub głównym placu miasta rozstawcie leżaki i regał z książkami. Wiosną lub w lecie mieszkańcy z pewnością chętnie będą z nich korzystać. Jesienią i zimą zaś świetnie sprawdzą się budki bookcrossingowe, coraz popularniejsze rozwiązania w miastach i nie tylko. Tworzenie punktu bookcrossingowego można połączyć z konkursem - ogłoś konkurs na najładniejszy projekt budki i zaproś do tego swoich czytelników. Wyślij e-maile lub napisz na Facebooku, że poszukujesz osób, które chciałyby, jako czytelnicy Twojej biblioteki, przyłączyć się do organizowania miejsca wymiany książek - podkreśl, że będą mogli z tego korzystać wszyscy mieszkańcy.

 

Stawiaj na edukację

 

Od tego powinniśmy zacząć, bo edukacja to podstawa. Pokaż mieszkańcom Twojego miasta, że czytanie książek jest wartościowe. Organizuj panele dyskusyjne na różne tematy, aby mogły z nich skorzystać osoby o różnych potrzebach. Świetnym pomysłem zarówno na promocję czytelnictwa, jak i edukację przyszłych czytelników są gry miejskie, które w ostatnich latach zyskały znaczną popularność. Gry można tworzyć samemu za pośrednictwem przeznaczonej do tego aplikacji. W ten sposób można edukować nie tylko w zakresie korzyści płynących z czytania, ale również historii miasta czy samej biblioteki. Niezwykle interesujące są gry tworzone na podstawie książek. Akcja jakiejś książki rozgrywała się w Twoim mieście? Świetnie! Zorganizuj grę jej śladami.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Biblioteczny marketing wewnętrzny w teorii i praktyce na przykładzie bibliotek województwa łódzkiego
  2. Studia bibliologiczne. T. 18: Biblioteki i ośrodki informacji - zbiory, pracownicy, użytkownicy
  3. Kultura książki i informacji. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Elżbiecie Gondek
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?