Rozwój pracowników

19.05.2021firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 9 minut

Rozwój pracowników

Jest takie powiedzenie: kto się nie rozwija, ten się cofa. Na szczęście o rozwoju mówi się i pisze coraz więcej, a pracownicy chcą zdobywać nowe kwalifikacje i piąć się po szczeblach kariery. Bardzo często robią to niezależnie od organizacji. Czy to dobry kierunek? Dlaczego rozwój pracowników jest ważny? Czym w ogóle jest? Czy możliwa jest jedna ścieżka rozwoju dla każdego? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Miłej lektury!

 

Rozwój pracowników - definicja

 

Nie ma jednej wytyczonej na stałe ścieżki rozwoju, dla każdego ten termin oznacza coś innego. Można go jednak ogólnie zdefiniować jako szereg kierunkowych zmian prowadzących pracownika na kolejne etapy przemian, czyli na przykład zdobywanie nowych umiejętności. Dla programisty może to być opanowanie nowego języka programowania, a dla kierowcy zdobycie kolejnej kategorii prawa jazdy. Warto już na etapie rekrutacji pokazać potencjalnemu pracownikowi, jak na konkretnym stanowisku wygląda proces szkoleń czy ścieżka rozwojowa.

 

Pracownik szkolący się niezależnie od organizacji

 

Według danych statystycznych w 2025 roku aż 75% pracowników w Polsce będą stanowić przedstawiciele tzw. milenialsów. Liczne badania pokazują, że dla nich najważniejszy w pracy zawodowej jest rozwój. W przypadku tej generacji samodzielne - czyli realizowane poza miejscem  pracy - rozwijanie kompetencji będzie codziennością. Zastanówmy się, czy to dobre wyjście dla firmy. Czy nie lepiej byłoby, gdyby to w niej pracownik się szkolił? To bowiem zwiększa szansę na powstanie reguły wzajemności: wy dajecie mi rozwój, ja rozwijam się dla organizacji. Łatwiej się wówczas buduje zespół specjalistów związanych z brandem.

 

Dlaczego rozwój pracowników jest ważny

 

Rozwój jest ważny w ogóle - nie tylko pracowników. Gdyby nie rozwój technologii, jak organizowalibyśmy pracę zdalną w czasie pandemii? Gdyby nie wynalezienie ognia wiele wieków temu, jak przeżyliby nasi praprzodkowie? Rozwój to jeden z najbardziej naturalnych i ważnych procesów cywilizacyjnych.

A dlaczego rozwój pracowników jest tak istotny? Ponieważ każdy z nich ma swoje aspiracje i marzenia. Zrealizowane w konkretnej organizacji lub przy jej wsparciu, nie tylko przełożą się na wzrost lojalności pracownika, ale także - z perspektywy employer brandingu - sprawią, że będzie on doskonałym ambasadorem firmy. Dzięki umożliwieniu stałego dostępu do wiedzy i edukacji organizacja staje się konkurencyjna i dostrzegalna na rynku pracy, obecnie przecież nastawionym na rozwój pracowników i indywidualne ścieżki kariery.

 

Korzyści rozwoju pracownika

 

Jest ich oczywiście mnóstwo i dla każdego mogą być inne. Poniżej krótka lista ogólnych korzyści ujętych z perspektywy pracownika:

  • wzrost wartości na rynku pracy,
  • możliwość podwyżki,
  • podniesienie prestiżu w organizacji,
  • zaspokojenie potrzeby samorealizacji,
  • uzyskanie stopnia specjalisty.

 

Oto korzyści z perspektywy organizacji:

  • sprawne wykonywanie delegowanych obowiązków,
  • wyszkolony pracownik, który może się dzielić wiedzą,
  • specjalista na stanowisku,
  • budowanie specjalistycznego zespołu,
  • podniesienie prestiżu organizacji (pracownik ambasadorem firmy).

 

Jak zarządzać rozwojem pracowników i stwarzać warunki do niego?

 

Jeśli organizacja jest spora, trudno poświęcić wszystkim pracownikom wystarczająco dużo uwagi, żeby poznać ich cele i aspiracje. W idealnym świecie to pracownik dba o swój rozwój i zgłasza chęć szkolenia się. A jeśli nie potrafi tego zrobić, na przykład ze względów osobowościowych, choćby nieśmiałości lub braku pewności siebie? Dodatkowo pandemia zdecydowanie utrudniła sytuację - tradycyjne szkolenia w sali konferencyjnej nie spełniają w tej sytuacji swojej roli. Oczywiście alternatywą mogą być szkolenia prowadzone online, jednak należy pamiętać, że pracownicy nie zawsze mają w domu warunki, żeby się skupić, jeśli obok pracuje partner lub partnerka, a po pokoju biega domagające się uwagi dziecko.

By działania w zakresie rozwoju w organizacji były efektywne, dobrze jest zacząć od sprawdzenia - na przykład za pomocą ankiety w intranecie - jakie szkolenia najbardziej interesują pracowników, a później zastanowić się, jak je przeprowadzić z korzyścią dla wszystkich. Poniżej zamieszczamy listę kursów video poświęconych najczęściej wybieranym przez organizacje tematom szkoleń. Dzięki takim kursom pracownik nie jest ograniczony czasowo - może z niego skorzystać w dowolnym momencie: kiedy dzieci pójdą spać lub na spacerze czy nawet na ławce w parku:

 

  1. Excel 2019. Kurs video. Postaw pierwsze kroki!
  2. Angielski w korpoświecie. Kurs video. Skuteczna komunikacja w środowisku zawodowym
  3. Motywacja i automotywacja. Kurs video. Zmobilizuj siebie i innych do działania

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o planowaniu rozwoju pracowników - zachęcamy do sięgnięcia po te publikacje:

  1. Rozwój zawodowy pracownika. Szanse i zagrożenia
  2. Efektywne zarządzanie rozwojem pracowników w firmie. Rezultaty przede wszystkim
  3. Kompetencje bez tajemnic. Rozwijanie kompetencji to nie czary
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?