Obraz biblioteki i bibliotekarza
Wizerunek współczesnego bibliotekarza
przeczytajNowości wydawnicze to najbardziej pożądane tytuły w bibliotekach. Czytelnicy najchętniej sięgają właśnie po nie. Nic dziwnego - zwiększona promocja towarzysząca premierze zwiększa popyt. Jak jednak zorganizować zakup nowości, by zaspokoić różnorodne potrzeby czytelnicze i nie doprowadzić biblioteki do bankructwa?
Najprostszą odpowiedzią byłoby: znajdź sponsora, najlepiej miejscowego przedsiębiorcę, który wesprze bibliotekę. Nie takiej rady jednak oczekujesz, prawda? Lokalny filantrop to zdecydowanie dobry materiał na film, ale w realnym życiu trudno kogoś takiego spotkać. Co więc zrobić, by udostępniać nowości, a nie tracić przy tym fortuny? Postaw na rozwiązania cyfrowe. Jeśli zdecydujesz się na jednorazowy zakup biblioteki cyfrowej, nowości wydawnicze otrzymasz w cenie. Dodatkowo - w dniu ich wydania. Nie trzeba będzie poświęcać ogromu uwagi na śledzenie rynku wydawniczego i trendów w poszukiwaniu tytułów, które mogą być chętnie wypożyczane. Wszystko będzie się działo automatycznie. Prawda, że wygodne?
Dzięki automatyzacji możesz zyskać czas na inne, równie ważne w codziennej pracy zadania. Jak to się odbywa w praktyce? Otóż placówka, kupując dostęp na przykład do ebiblioteki ebookpoint BIBLIO, wnosi opłatę roczną, która jest stała i nie jest obarczona dodatkowymi warunkami, kiedy pojawią się nowości w jej zasobach.
Co warte podkreślenia - nowości, które automatycznie pojawiają się w ebibliotece, czytelnicy mogą czytać już w dniu premiery. Przykład? Choćby Star a fire. Runda pierwsza, długo wyczekiwana książka, której egzemplarze - jeszcze w przedsprzedaży - rozchodziły się w bardzo szybkim tempie. Biblioteki, które oferowały dostęp do BIBLIO, jako jedyne od razu udostępniały ten tytuł czytelnikom. Żadna inna, podobna usługa cyfrowa nie miała do niej dostępu. Biblioteki, które to szeroko komunikowały, mogły zdobywać nowych czytelników zainteresowanych tym tytułem.
Pamiętaj, że większość książek w abonamencie bibliotecznym nie ma nadrzuconej liczby jednoczesnego wypożyczenia, co oznacza, że nawet stu czytelników mogło czytać tę powieść w tym samym czasie. Czy taka sytuacja byłaby możliwa w wypadku książki drukowanej? Oczywiście, że nie. To kolejny powód, aby zainteresować się biblioteką cyfrową. Może się okazać, że będzie ona remedium na niekończącą się listę czytelników oczekujących na konkretny tytuł.
Żadna biblioteka, czy to cyfrowa, czy tradycyjna, nie jest w stanie posiadać w swoich zbiorach wszystkich wydanych książek. To oczywiste. Jednak warto wzbogacać zasoby, aby dać czytelnikom jak najwięcej możliwości, jak najszerszy wybór. Nabywanie nowości wydawniczych w postaci książek drukowanych jest dość kosztowne i niewiele bibliotek stać na częsty ich zakup. Jeśli zdecydujesz się na zakup biblioteki online, możesz zaoszczędzić, ponieważ jej koszt to zasoby już dostępne, ale również te, o które zostanie poszerzona. Tylko w 2021 roku do oferty dodane zostały tytuły o łącznej wartości około 200 tysięcy złotych. Innymi słowy, biblioteki, które miały podpisane umowy z ebookpoint BIBLIO, w 2021 roku zyskały zasoby o takiej wartości. Oczywiście nie były to wyłącznie tytuły beletrystyczne, ale też specjalistyczne i naukowe.
Powiększyliśmy zasoby o nowości takich wydawnictw jak Czarna Owca, Prószyński, Onepress, Videopoint, Czarne czy Zysk. To czołówka polskich wydawców, chętnie wybieranych przez czytelników.
Odpowiedź jest prosta. Wykorzystaj środki, które już masz, ale wydaj je na rozwiązanie, które pozwoli Ci oszczędzić. Możesz dokupować nowości, których nie ma w bibliotece cyfrowej - to też będzie oszczędność, bo nie powielasz zasobów.
Oczywiście możesz także starać się o dofinansowanie, jeśli chcesz wzbogacać zasoby zarówno cyfrowe, jak i tradycyjne. Listę aktualnych programów dotacyjnych znajdziesz tutaj.
Literatura uzupełniająca: