Wellbeing Challenge

12.01.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 8 minut

Wellbeing Challenge

Zjawisko wellbeingu od kilku lat zyskuje na popularności - nie tylko wśród pracowników, w miejscu pracy, ale również w ich codziennym, prywatnym życiu. Coraz częściej mówi się o tym, aby dbać o siebie, robić dla siebie coś miłego i się nie przepracowywać. W kontekście pracy Polaków wydaje się to szczególnie ważne, ponieważ należymy do najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Zdecydowanie zasługujemy na chwilę oddechu.

 

Wellbeing - co to znaczy

 

Najprościej słowo wellbeing tłumaczy się jako dbanie o dobrostan. W odniesieniu do firmy - oczywiście o dobrostan pracowników. Najczęściej działania w tym zakresie są podejmowane przez pracodawców i mają charakter benefitu. I tak w ramach wellbeingu można zapewniać pracownikom dostępu do masażu, spa czy rozrywki w postaci książek, audiobooków itp. Dlaczego firmy decydują się na wprowadzenie takiej formy dodatków do pensji? Głównie chodzi o nadążanie za panującym obecnie na świecie trendem dbania o siebie, którego celem nie jest poprawianie urody, a upiększanie ducha. Niewątpliwie to słuszny kierunek, bo i badania, i empiria wskazują, że zagwarantowanie pracownikom odpoczynku przekłada się na ich wydajność. Pracownik po urlopie czy nawet weekendzie stawia się do pracy bardziej wypoczęty niż ktoś, kto mimo wolnego wykonuje obowiązki służbowe.

 

Wellbeing w praktyce

 

Dbanie o dobrostan pracowników to oczywiście nie tylko udostępnienie im karty sportowej czy karnetu do spa. Tak jak wcześniej pisaliśmy, trend dbania o siebie nie dotyczy jedynie tego, co widać na zewnątrz, ale przede wszystkim dobrostanu psychicznego. Pracodawcy mogą zapewnić swoim pracownikom dostęp do psychologa, co wydaje się szczególnie wartościowe dla osób, które długo przebywały w izolacji domowej. Dodatkowo ważne jest wdrożenie narzędzi, które w skuteczny sposób pozwolą łączyć życie prywatne z zawodowym. Przykładem jest dostęp do biblioteki cyfrowej, która świetnie się sprawdzi jako narzędzie rozwojowe dla pracowników, a po pracy - jako rozrywka czy nawet źródło treści do czytania dziecku przed snem.

Pamiętajmy, że funkcjonujemy w niepewnych czasach, kiedy z dnia na dzień firmy i szkoły mogą zostać zamknięte, a pracownicy muszą przejść w tryb pracy zdalnej. Wówczas szczególnie ważne okazują się usługi działające w pełni online, takie, do których mamy dostęp tu i teraz.

 

Wellbeing Polska

 

Idea wellbeingu dotarła do nas oczywiście zza oceanu. Powoli się rozpowszechnia, coraz częściej można o niej usłyszeć w mediach czy przeczytać na branżowych portalach. Wiele firm zauważyło korzyści płynące z wdrożenia wellbeingu. Aplikacja Grywit oparta na modelu grywalizacji stworzyła nawet specjalne wyzwanie motywujące pracowników do dbania o dobrostan. Wyzwanie, noszące nazwę Wellbeing Challange, obejmuje kilka modułów wspierających dobrostan. Każdy moduł jest podzielony na zadania, w ramach których można zadbać o zdrowe praktyki żywieniowe, trening umysłu czy codzienną dawkę ruchu. Świetna inicjatywa, która nie dość, że doskonale motywuje pracowników do działania, to jeszcze pomaga im w kształtowaniu pozytywnych nawyków.

 

Wellbeing dla pracowników

 

Termin wellbeing został ukuty głównie w kontekście organizacji i firm, ponieważ to właśnie zachowanie balansu między życiem zawodowym a prywatnym jest tym, do czego dąży wielu pracowników. Światowy trend dbania o zdrowie przeniósł się więc na pole firmowe. To bardzo dobre wieści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Dzięki zachowaniu balansu (work-life balance) - czemu ma pomóc korzystanie z karty sportowej, opieka psychologiczna czy dostęp do literatury popularnej - pracownik każdego kolejnego dnia może wracać do pracy z nowym zasobem energii. Każdy, kto wieczory spędza na ulubionych zajęciach w siłowni lub w basenie, doskonale wie, jak pracuje mózg następnego dnia - naładowany endorfinami, pełen energii i pozytywnie zmęczony.

Jak widać, warto wdrożyć program wellbeingowy w swojej firmie. Wybierz opcję, która sprawdzi się najlepiej. Zapytaj swoich pracowników, z jakiej formy dbania o ich dobrostan najchętniej by korzystali. Ostatecznie to oni mają czerpać korzyści z benefitu, dlatego warto poświęcić chwilę na przygotowanie ankiety lub rozmowę z pracownikami, aby to do nich dopasować wybrane rozwiązania. Nie ma przecież nic gorszego, niż zainwestować w coś, z czego nikt nie będzie korzystał.

Literatura uzupełniająca:

  1. Corporate wellness w organizacji. Uwarunkowania, model wymiarów działań, możliwości rozwoju
  2. Work-life balance. Jak znaleźć równowagę w duchu kaizen
  3. Niespokojny umysł
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?