Czy instytucja może wykupić dostęp do jednej kategorii w BIBLIO?
Może zarówno do jednej kategorii, jak i jednej pozycji
przeczytajW ostatnim czasie o idei work-life balance mówi się coraz częściej. Dzieje się tak w dużej mierze z powodu stylu życia, jaki prowadzi wiele osób - zabieganego, niestabilnego, w ciągłym stresie. Jak więc zniwelować negatywny wpływ takiego sposobu życia, jednocześnie nie rezygnując ze swoich aspiracji?
Work-life balance to idea, według której nasze życie prywatne i zawodowe powinny tworzyć spójną całość, służąc naszym oczekiwaniom, ambicjom oraz będąc zgodne z naszymi zasadami. Głównym założeniem work-life balance jest odnalezienie równowagi pomiędzy karierą a życiem rodzinnym czy towarzyskim.
Zachowanie równowagi między wszystkimi sferami swojego życia, nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne, ale również na takie obszary jak stres. Dlatego warto zadbać o kondycję, która ma duże znaczenie dla samopoczucia. W trakcie uprawiania sportu wydzielane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które nawet po męczącym dniu są w stanie dodać nam pozytywnej energii.
Warto pamiętać, że osiągnięcie work-life balance nie jest zależne od wykonywanego zawodu czy stanowiska. Wiele osób może zakładać, że do tego musiałoby prowadzić własną działalność gospodarczą lub przynajmniej pracować zdalnie, aby lepiej dysponować swoim czasem wolnym. Nic bardziej mylnego! Właśnie dzięki pracy stacjonarnej często łatwiej oddzielić pracownikom swoje życie prywatne od pracy. W ten sposób jesteśmy w stanie w prostszy sposób zostawiać wszelkie sprawy zawodowe w firmie, a podczas urlopu w pełni wypocząć.
Drugim błędem w myśleniu, który często popełniają osoby próbujące wdrożyć work-life balnace do swojego trybu życia, to założenie, że łączy się to z równym podziałem dnia na czas wolny i pracę. Jednak do tej kwestii należy podejść indywidualnie. Każdy z nas ma inne potrzeby, wymaga innej liczby godzin przeznaczonych na sen, a innej na rozwój czy przebywanie w towarzystwie. Wynika to często nie tylko z zależności fizjologicznych, ale także tych związanych z psychiką danej osoby oraz z jej charakterem.
Pamiętaj, że work-life balance jest zależne od Ciebie, a nie od Twojego pracodawcy czy współpracowników. Oczywiście planując swój tryb dnia, będzie trzeba wziąć pod uwagę godziny swojej pracy czy obowiązki, jednak nie bądźmy całkowicie uzależnieni od przyzwyczajeń i zaleceń innych. Ta zasada również tyczy się bliskich. Idea work-life balance ma na celu nasze dobro, a odnalezienie równowagi między karierą a życiem prywatnym nie będzie możliwe, gdy będziemy wciąż dopasowywać się do czyichś potrzeb.
Podstawową zasadą przy planowaniu czasu według idei work-life balance jest życie w taki sposób, by było zgodne z Twoimi wartościami. Zastanów się, jakie zajęcia w ciągu dnia zajmują Ci sporo czasu, a są dla Ciebie bezwartościowe. Może niektóre z nich jesteś w stanie wykluczyć. A może wiesz, że pewne czynności wykonujesz zbyt długo, niepotrzebnie tracąc w ten sposób czas? Zredukuj swoją organizację dnia, by móc w ten sposób wykorzystać więcej czasu na rozwój, spotkania z bliskimi lub, również bardzo ważny dla organizmu, sen.
Literatura uzupełniająca: