Szczegóły ebooka

Niezbędnik seminarzysty. Wskazówki, ćwiczenia i przykłady dla piszących pracę dyplomową

Niezbędnik seminarzysty. Wskazówki, ćwiczenia i przykłady dla piszących pracę dyplomową

Anna Obrębska-Woźniczka

Ebook

Pisanie pracy dyplomowej nie musi być trudną, nudną i żmudną „drogą przez mękę”, a obrona nie oznacza źródła nieuniknionego stresu. Przygotowywanie pracy i obrona to oczywiście wyzwanie, ale i przygoda, którą możesz przekuć w jeden ze swoich dużych życiowych sukcesów.

E-book Niezbędnik seminarzysty w bardzo przystępnej i „lekkostrawnej” formie prezentuje praktyczne informacje, wskazówki, ćwiczenia, a także przykłady dotyczące procesu planowania pracy dyplomowej, jak i opracowania merytorycznego oraz formalnego jej poszczególnych części. Jest też rozdział poświęcony obronie, który zdradza jak standardowo przebiega obrona oraz jak unikać nadmiernego stresu.

Niezbędnik seminarzysty przyda się zarówno tym studentom, którzy już piszą pracę dyplomową, jak i seminarzystom będącym jeszcze na etapie poszukiwań tematu pracy bądź zbierania materiałów źródłowych i literatury.

Jako że większość podanych w e-booku przykładów odnosi się do tematów humanistycznych i społecznych najwięcej skorzystać mogą na nim studenci tych właśnie dziedzin.

E-book ma za zadanie pomóc wszystkim seminarzystom, którzy nie są pewni, jak profesjonalnie przygotować przypisy i bibliografię; jak określić problem badawczy, cel, metodę badawczą; co powinna zawierać część badawcza, a co teoretyczna; jak napisać wstęp czy zakończenie pracy dyplomowej; a także – jak starannie sformatować pracę (np. usunąć niepotrzebną numerację ze stron początkowych, wstawić eleganckie nagłówki oraz automatycznie wygenerować spisy treści, wykresów, tabel, rysunków itp.).

I. Zagadnienie badawcze

Wybieramy własne zagadnienie badawcze * Weryfikacja wyboru zagadnienia badawczego

II. Literatura

Źródła wiedzy naukowej * Gromadzimy bibliografię

III. Problem badawczy i cel

Jak ustalić problem badawczy i cel pracy? * Schemat ustalania celu pracy – studium przypadku * Hipoteza badawcza

IV. Temat pracy

Prawidłowy temat pracy * Przykłady dobrze sformułowanych tematów

V. Metodologia badań

Wybór metodologii * Badania pierwotne i wtórne * Badania ilościowe i jakościowe * Metody badań

VI. Struktura pracy

Kompozycja pracy * Plan pracy * Co powinna zawierać część teoretyczna? * Co powinna zawierać część badawcza? * Co powinien zawierać wstęp pracy? * Co powinno zawierać zakończenie?

VII. Przypisy

Typy przypisów * Skróty i oznaczenia w przypisach bibliograficznych * Prawidłowy zapis odnośników do przypisów * Przypisy harwardzkie

VIII. Bibliografia

Elementy opisu bibliograficznego * Opis bibliograficzny książki * Opis bibliograficzny pracy zbiorowej * Opis bibliograficzny rozdziału w pracy zbiorowej * Opis bibliograficzny artykułu w czasopiśmie * Opis bibliograficzny dokumentu elektronicznego

IX. Formatowanie pracy

Marginesy * Krój i rozmiar czcionki * Wyrównanie tekstu i interlinia * Akapity * Style tekstu * Oznaczanie cytatów * Dzielenie wyrazów * Błędy edytorskie * Tabele i wykresy * Rysunki i fotografie * Sekcje dokumentu * Nagłówki i stopki * Numeracja stron * Karta tytułowa

X. Automatyczne spisy

Oznaczenie tytułów * Automatyczne generowanie spisu treści * Automatyczna aktualizacja spisu * Automatyczne wykazy rysunków, tabel i wykresów

XI. Obrona

Jak wygląda obrona pracy dyplomowej? * Jak nie dać się stresowi? * Struktury organizujące treść prezentacji

  • Tytuł: Niezbędnik seminarzysty. Wskazówki, ćwiczenia i przykłady dla piszących pracę dyplomową
  • Autor: Anna Obrębska-Woźniczka
  • ISBN: 978-83-66354-38-8, 9788366354388
  • Data wydania: 2022-09-25
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_2xj7
  • Wydawca: PRIMUM VERBUM