Inne

1
Ebook

AI dla ludzi i firmy. Potencjał sztucznej inteligencji w biznesie

Alex Castrounis

Przedsiębiorstwa z branży technologicznej ciągle mierzą się z silną konkurencją. Nietrudno zrozumieć, co stanowi o przewadze firmy niezależnie od branży czy wielkości. Wygrywanie wymaga utrzymywania przewagi konkurencyjnej, jaką jest zdolność określania, wdrażania i osiągania poziomów wydajności nieosiągalnych dla konkurencji. Najczęściej przewaga konkurencyjna ma dwa źródła. Pierwszym jest dostarczanie funkcjonalnych rozwiązań, które dają radość użytkownikom. Drugim - wykorzystywanie właściwych danych do wdrażania odpowiedniej strategii, która wciąż podlega optymalizacji. Zastosowanie w tych działaniach rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji znacznie przyczynia się do sukcesu firmy. To praktyczny przewodnik dla osób zainteresowanych wykorzystaniem AI w przedsiębiorstwie. Wyjaśniono tu dokładnie, czym jest AI i jakie kluczowe koncepcje się z nią wiążą, pokazano, w jaki sposób należy identyfikować związane z nią szanse, a także przedstawiono innowacyjny model AIPB, prezentujący całościowe podejście do prowadzenia inicjatyw AI. Opisano zasady tworzenia udanych strategii AI, które przynoszą korzyści zarówno pojedynczym osobom, jak i firmie. Istotną częścią książki są wskazówki dotyczące ryzyka, kluczowych kwestii, kompromisów i ograniczeń związanych z projektami AI. Podkreślono również znaczenie kierownictwa wykonawczego w innowacyjnych przedsięwzięciach związanych ze sztuczną inteligencją. W tej książce: koncepcje sztucznej inteligencji oraz potencjał AI dla biznesu wprowadzenie do modelu AIPB i przykłady zastosowań pogłębiona dyskusja na temat celów wdrażania rozwiązań AI koncepcja dojrzałości wobec sztucznej inteligencji i otwieranie się na innowacje budowa skutecznej strategii wdrażania AI przyszłość AI dla przedsiębiorstw: oczekiwania i zagrożenia AI: zmaterializuj swoje marzenia i nadzieje!

2
Ebook

Analiza biznesowa. Praktyczne modelowanie organizacji

Jarosław Żeliński

Zrozum, zanim zaproponujesz rozwiązanie Analiza biznesowa, przeprowadzana przez wykonawcę rozwiązań IT dla biznesu, nie polega na zwykłym spisaniu problemów zgłaszanych przez klienta. Zapis przebiegu spotkań, wypunktowanie najważniejszych wymagań stawianych przed oprogramowaniem i prezentacja ich klientowi w formie tabeli to jeszcze nie analiza biznesowa! Wykonawca oprogramowania otrzymuje w ten sposób jedynie wnioski dotyczące efektów wadliwego działania aktualnego systemu zarządzania, ale dalej nie ma pojęcia o przyczynach tego stanu rzeczy. Jak zatem może zaproponować zleceniodawcy lepsze rozwiązanie? Prawidłowo przeprowadzona analiza i modelowanie biznesowe opierają się na pewnych ściśle określonych zasadach i korzystają z przeznaczonych do tego celu notacji (języków). Na naszym rynku istnieje wiele podręczników szczegółowo opisujących teorię poszczególnych notacji: UML, BPMN, BMM, SysML itd. Ich autorzy skupiają się na definicji pojęć, słownictwie i powiązaniach występujących w poszczególnych metodach zapisu, a teorie uzupełniają prostymi przykładami. Autor tej książki postanowił podejść do tematu z całkiem innej strony wychodzi od faktycznych problemów, z jakimi spotkał się w swojej wieloletniej praktyce, i podaje przykłady ich poprawnego, analitycznego opisu z użyciem takiej notacji, która jest najwłaściwsza w danej sytuacji biznesowej. Dzięki temu masz szansę poznać i zrozumieć, kiedy, po co i jak stosować dany język analityczny.

3
Ebook

Architektura oprogramowania i podejmowanie decyzji: Wykorzystywanie przywództwa, technologii i zarządzania produktem do budowy świetnych produktów

Srinath Perera

Nadrzędnym celem systemów oprogramowania (a więc i architektury oprogramowania) jest budowanie systemów spełniających standardy jakości i zapewniających najwyższy zwrot z inwestycji (ROI) w dłuższej perspektywie lub w określonym przedziale czasu. Świetny produkt wymaga połączenia technologii, przywództwa i zarządzania produktem (wliczając w to UX). Przywództwo polega przede wszystkim na zarządzaniu niepewnością i dokonywaniu prawidłowej oceny sytuacji. Aby tworzyć świetne produkty, liderzy techniczni muszą łączyć technologię, przywództwo i wiedzę z zakresu zarządzania produktem, a także podejmować właściwe decyzje. Wiele błędów technicznych wynika z luki między wiedzą na temat tych trzech elementów i oceną sytuacji. W książce Architektura oprogramowania i podejmowanie decyzji Srinath Perera wyjaśnia zasady i koncepcje, które architekci oprogramowania muszą dogłębnie zrozumieć, oraz sposoby stosowania tych zasad do zarządzania niepewnością. Pytania i zasady omówione w tej książce pomagają zarządzać niepewnością podczas tworzenia architektury oprogramowania i zapewniają ramy do podejmowania decyzji. Ta książka jest przeznaczona dla wszystkich liderów technicznych w branży oprogramowania, którzy dokonują całościowej oceny budowanych przez siebie systemów, jak również dla przyszłych liderów uczących się tego rzemiosła. Zrozum znaczenie podejmowania zdecydowanych decyzji na przykładach wielkich liderów technicznych, takich jak bracia Wright i Kelly Johnson Wykorzystaj pięć kluczowych pytań i siedem ważnych zasad, aby zrozumieć niepewności podczas projektowania i podjąć strategiczne decyzje architektoniczne Podejdź do projektu systematycznie, najpierw na poziomie makro, a następnie na poziomie indywidualnej usługi Wykorzystaj wiedzę z zakresu przywództwa, aby podejmować lepsze decyzje dotyczące architektury oprogramowania. Myśl głęboko, ale implementuj powoli. Srinath Perera jest głównym architektem w WSO2. Przez ostatnich 20 lat był deweloperem rozwiązań open source Apache. Srinath odegrał znaczącą rolę w projektowaniu Apache Axis2, Apache Airavata, WSO2 CEP (Siddhi) i WSO2 Choreo. Zrecenzował architektury dla ponad 10 projektów i ponad 100 wydań.

4
Ebook

Atlassian Jira Server & Data Center. Programowanie rozwiązań w projektach biznesowych

Jakub Kalinowski

By szybciej, sprawniej i skuteczniej zarządzać projektami Znalezienie odpowiedzi na zaprzątające umysł pytania z zakresu automatyzacji zwykle wiąże się ze spędzeniem długich godzin na wertowaniu niespójnej dokumentacji lub przeszukiwaniu forum Atlassian Community, gdzie swoimi problemami (a także autorskimi pomysłami na ich rozwiązanie) dzielą się inni użytkownicy Jiry. To jednak często bezproduktywne działanie, a jedynym skutecznym ― albo i nieskutecznym ― sposobem, by pokonać przeszkodę, jest metoda prób i błędów. W szczególności dotyczy to klas, metod i interfejsów, o których możemy jedynie powiedzieć, że istnieją i przyjmują określone typy parametrów. Książka Jakuba Kalinowskiego ma w zamyśle oszczędzić czytelnikom żmudnego procesu pozyskiwania wiedzy i dać wskazówki, jak rozwiązać konkretne problemy, z którymi mogą się oni zetknąć podczas pracy z Atlassian Jira Server. Znalazło się tu omówienie takich kwestii jak custom fields, workflows, integracje z API, funkcjonalności dostarczane przez pluginy, a także tego, co niesłusznie jest uznawane za terra incognita, czyli tworzenia własnych pluginów. Autor uzupełnił treść o kilka zagadnień związanych z integracją Jiry i Confluence, jak również z bazami Insight - Asset Management, ponieważ obie aplikacje często są obecne w projektach biznesowych, a ich automatyzacja zazwyczaj przysparza wielu problemów. To książka adresowana przede wszystkim do czytelników, którzy mają już doświadczenie w zarządzaniu projektami i instancjami Jira, jednak do tej pory nie zdecydowali się na pisanie skryptów automatyzujących.

5
Ebook

Audyt bezpieczeństwa informacji w praktyce

Tomasz Polaczek

Rozpoczęła się era społeczeństwa informacyjnego. Działalność coraz większej liczby organizacji i firm zależy od szybkiego i efektywnego przetwarzania informacji. Informacja stała się cennym, często wykradanym towarem. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych są nie tylko crackerzy, lecz często także pracownicy firmy, którzy nieświadomie udostępniają zastrzeżone informacje osobom trzecim. Upowszechnienie informacji, będących tajemnicą lub własnością intelektualną i handlową firmy lub instytucji, może oznaczać utratę reputacji, zakończenie działalności na rynku lub nawet wywołać kłopoty natury prawnej. Z tych powodów informację trzeba należycie chronić oraz odpowiednią nią zarządzać. Książka "Audyt bezpieczeństwa informacji w praktyce" przedstawia praktyczne aspekty wdrażania i realizowania polityki ochrony danych. Opisuje zarówno regulacje prawne, jak i normy ISO traktujące o bezpieczeństwie informacji. Zawiera informacje o odpowiednim zarządzaniu systemami przechowywania danych, fizycznym zabezpieczaniu miejsc, w których znajdują się nośniki danych, oraz szkoleniu użytkowników systemów. Normy ISO i PN dotyczące ochrony informacji Planowanie polityki bezpieczeństwa Umowy o zachowaniu poufności Zabezpieczanie budynku i pomieszczeń Tworzenie procedur eksploatacji sprzętu i systemów Ochrona sieci przed programami szpiegującymi Zarządzanie dostępem użytkowników do systemu Odpowiednio zaplanowane procedury ochrony danych mogą uchronić przedsiębiorstwo przed poważnymi problemami. Wykorzystaj wiadomości zawarte w tej książce i wprowadź podobne procedury w swojej firmie.

6
Ebook

AWS dla administratorów systemów. Tworzenie i utrzymywanie niezawodnych aplikacji chmurowych

Prashant Lakhera

Amazon Web Services (AWS) zdobywa coraz większe uznanie. Platforma AWS udostępnia znakomite rozwiązania, w tym usługi obliczeniowe, magazyn danych, obsługę sieci i usług zarządzanych. Aplikacje korporacyjne wdrożone w chmurze AWS mogą być wyjątkowo odporne, skalowalne i niezawodne. Aby takie były, administrator systemu musi jednak zrozumieć koncepcje zaawansowanego zarządzania chmurą i nauczyć się wykorzystywać je w praktyce zarówno podczas wdrażania systemu, jak i zarządzania nim. W tej książce omówiono techniki wdrażania systemów na platformie AWS i zasady zarządzania nimi. Zaprezentowano podstawy korzystania z usługi Identity and Access Management oraz narzędzia sieciowe i monitorujące chmury AWS. Poruszono tematy Virtual Private Cloud, Elastic Compute Cloud, równoważenia obciążenia, automatycznego skalowania oraz baz danych usługi Relational Database Service. Dokładnie przedstawiono zasady wdrażania aplikacji i zarządzania danymi. Pokazano też, w jaki sposób zainicjować automatyczne tworzenie kopii zapasowych oraz jak śledzić i przechowywać pliki dzienników. W książce znalazły się również informacje na temat interfejsów API platformy AWS i sposobu ich użycia oraz automatyzacji infrastruktury z wykorzystaniem usługi CloudFormation, narzędzia Terraform oraz skryptów w języku Python z biblioteką Boto3. W książce między innymi: zasady bezpieczeństwa w systemach chmurowych tworzenie usług Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) konfiguracja centrum danych w chmurze AWS za pomocą sieci VPC automatyczne skalowanie aplikacji praca z dziennikami scentralizowanymi CloudWatch wykonywanie kopii zapasowych danych AWS, czyli dostępność, odporność i niezawodność aplikacji!

7
Ebook

Badanie danych. Raport z pierwszej linii działań

Rachel Schutt, Cathy O'Neil

Unikalne wprowadzenie do nauki o danych! W dzisiejszych czasach najcenniejszym dobrem jest informacja. Ogromne ilości danych są przechowywane w przepastnych bazach danych, a kluczem do sukcesu jest ich umiejętna analiza i wyciąganie wniosków. To dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, w której do tej pory brakowało solidnych podręczników, pozwalających na dogłębne poznanie tego obszaru. Na szczęście to się zmieniło! To unikalna książka, w której badacze z największych firm branży IT dzielą się skutecznymi technikami analizy danych. Z kolejnych rozdziałów dowiesz się, czym jest nauka o danych, model danych oraz test A/B. Ponadto zdobędziesz wiedzę na temat wnioskowania statystycznego, algorytmów, języka R oraz wizualizacji danych. Sięgnij po tę książkę, jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wykrywać oszustwa, korzystać z MapReduce oraz badać przyczynowość. To obowiązkowa pozycja na półce czytelników zainteresowanych badaniem danych. Wśród tematów poruszonych w książce odnajdziesz: Wnioskowanie statystyczne, eksploracyjną analizę danych i proces (metodologię) nauki o danych Algorytmy Filtry spamu, naiwny algorytm Bayesa i wstępną obróbkę danych Regresję logistyczną Modelowanie finansowe Mechanizmy rekomendacji i przyczynowość Wizualizowanie danych Sieci społecznościowe i dziennikarstwo danych Inżynierię danych, systemy MapReduce, Pregel i Hadoop Wyciągnij wartościowe wnioski z posiadanych informacji!

8
Ebook

Biblia copywritingu. Wydanie II poszerzone

Dariusz Puzyrkiewicz

Od recepcjonisty do copywriter'a >> PODCAST Na początku było słowo Rozróżniam trzy "tryby" pisania: dziennikarz, pisarz i copywriter. Tekst każdego z nich ma inną rolę do spełnienia - pisarz przekazuje emocje, dziennikarz fakty, a zadaniem tekstu napisanego przez copywritera jest skłonić nas do akcji. Każdy z trybów posługuje się innym zestawem narzędzi. Oczywiście, dziennikarz może angażować emocje, tak jak copywriter może - a nawet powinien - opierać się na faktach. Ale, tak jak dobra proza literacka nie sprzedaje proszków do prania, tak samo ludzie nie ustawiają się w kolejce do perswazyjnych tekstów w księgarni. Biblia copywritingu - jak sam tytuł wskazuje - nauczy Cię trzeciego trybu. ze wstępu Pawła Tkaczyka Tworzysz treści na strony WWW lub teksty do ulotek? Konstruujesz hasła reklamowe? Piszesz scenariusze reklam radiowych i telewizyjnych? Prowadzisz profile marek w mediach społecznościowych? W takim razie śmiało możesz nazywać siebie copywriterem. Wojownikiem słów. Operatorem argumentów. Kreatorem treści perswazyjnych. Jak w każdym fachu, także w Twoim istnieje zestaw uniwersalnych zasad oraz narzędzi, chwytów i trików, które wszyscy - czeladnik, rzemieślnik, mistrz - muszą znać i którymi powinni swobodnie operować. Inwencja własna jest oczywiście w copywritingu wskazana, jednak podstawa to opanowanie pisarskiego abecadła. Dariusz Puzyrkiewicz, weteran zawodu z kilkunastoletnim stażem i wieloma udokumentowanymi sukcesami na koncie, zebrał niezbędną wiedzę w tej książce. Zaopatrz się w nią, przeczytaj, ustaw na półce na wysokości wzroku - i wracaj do niej zawsze, gdy będziesz tworzyć tekst, który sprzedaje. Produkty. Usługi. Albo idee. Dowiedz się, jak: korzystać z inspiracji i gdzie ich szukać skonstruować kuszący nagłówek napisać jasną, zwięzłą i skuteczną ofertę wyróżnić się na tle konkurencji żonglować słowami w mediach społecznościowych