Czechy

1
Ebook

Atlas turystyczny Pragi

Wojciech Kantor

Atlas turystyczny Pragi to doskonała pomoc w planowaniu udanych wakacji! Książka zawiera najważniejsze informacje na temat tego czeskiego miasta: jego historii, zwyczajów, kuchni i kultury. Jej niebywałym atutem są propozycje gotowych tras zwiedzania poszczególnych dzielnic, a także mostów praskich i najważniejszych zabytków. Barwne zdjęcia i staranne opisy pomogą zorganizować dopasowany do oczekiwań urlop.

2
Ebook

Czechy północne. Travelbook. Wydanie 1

praca zbiorowa

winnice i ogrody zamki i pałace góry, jaskinie i skalne miasta kościoły, zabytkowe kamienice i muzea fortyfikacje i budowle obronne Północne Czechy to doskonały cel zarówno krótkich weekendowych wypadów, jak i tygodniowego urlopu. Naprawdę warto odwiedzić naszych południowych sąsiadów. Bogactwo przyrody wprawia w zachwyt, potężne zamki oszałamiają, romantyczne ruiny nastrajają do snucia opowieści o minionych czasach. W urokliwych miasteczkach co krok trafiamy na perły architektury. To raj również dla miłośników górskich wycieczek. Do tego smak doskonałego czeskiego wina i pysznej tradycyjnej kuchni. Czego pragnąć więcej? Travelbook to Twój niezastąpiony towarzysz podróży. Wskaże Ci najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów. Znajdziesz w nim opisy najciekawszych regionów i miast, a sprawdzone informacje praktyczne umożliwią staranne zaplanowanie podróży. Przewodnik wspaniale uzupełniają czytelne mapy, świetne zdjęcia i liczne ramki z ciekawostkami. Wszystko to w połączeniu z poręcznym formatem i atrakcyjną szatą graficzną sprawia, że Travelbook to najlepszy wybór dla ciekawych świata.

3
Ebook

Osobisty przewodnik po Pradze

Mariusz Szczygieł

Osobisty przewodnik po Pradze to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język. Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”. Miejsca opisywane w przewodniku zobaczycie dzięki fotografiom Filipa Springera. Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół zgubiony na podwórku. Grób jako kryształ. Kamienica, która drga. Prysznic jako metafora… Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi. Szczygieł: „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”.

4
Ebook

Powiedz coś po czesku! Igraszki językowo-literackie

Jacek Baluch

Książka Jacka Balucha, Powiedz coś po czesku!, należy do tego gatunku literackiego humoru, który z powodzeniem uprawiali i Julian Tuwim - w książce Pegaz dęba, i Stanisław Barańczak - w książce Pegaz zdębiał. Skomponowana na kształt quasi-słownika, łączy popularyzację wiedzy filologicznej z zabawą poetycką, uczy i bawi. Podobnie jak w książce Tuwima Cicer cum caule (po łacinie znaczy to po prostu "groch z kapustą", ale brzmi bardziej uczenie), autor umieścił tu całkiem poważne artykuły naukowe (na przykład o tym, że rzekomy najstarszy polski erotyk żakowski, został de facto ułożony i zapisany po czesku) z "hasłami" opisującymi językowe kurioza i anegdoty (można na przykład się dowiedzieć, co po czesku znaczy levobocek i skąd się wzięło powiedzenie to se nevrati).   „Powiedz coś po czesku!” – ileż to razy słyszałem to zdanie?... Już w moich czasach studenckich, w krakowskim Klubie „Pod Jaszczurami”, kiedy na pytanie „Co studiujesz?”, odpowiadałem, że bohemistykę, czyli filologię czeską, moi rozmówcy reagowali spontanicznie: „To powiedz coś po czesku!” I spodziewali się – oczywiście – że to „coś” będzie śmieszne. Takie bowiem panuje wyobrażenie wśród Polaków, że język czeski jest śmieszny i na swój sposób „dziecinny”. Ten stereotyp postrzegania języka czeskiego ma starą tradycję, sięgającą XVI wieku, kiedy to w Dworzaninie polskim Łukasz Górnicki pisał:  „Język czeski jest piękny, ale jakoby troszkę pieszczący, a męsczyźnie mało przystojny”.    Jacek Baluch, ze Wstępu

5
Ebook

Praga. Travelbook. Wydanie 1

Izabela Krausowa-Żur, Aleksander Strojny

Praga całkowicie zasłużenie uchodzi za miasto wyjątkowej urody. Na każdym kroku napotyka się pamiątki jej wspaniałej przeszłości. Trudno zliczyć miejsca bezbłędnie kojarzone z czeską stolicą: Hradczany, most Karola, Złota Uliczka, plac Wacława... Współczesna Praga tętni życiem bijącym z maleńkich galerii, gwarnych piwiarni, nastrojowych knajpek i nie przestaje fascynować turystów zapełniających tłumnie wąskie uliczki miasta. Travelbook to Twój niezastąpiony towarzysz podróży. Wskaże Ci najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów. Znajdziesz w nim opisy najciekawszych regionów i miast, a sprawdzone informacje praktyczne umożliwią staranne zaplanowanie podróży. Przewodnik wspaniale uzupełniają czytelne mapy, świetne zdjęcia i liczne ramki z ciekawostkami. Wszystko to w połączeniu z poręcznym formatem i atrakcyjną szatą graficzną sprawia, że Travelbook to najlepszy wybór dla ciekawych świata. Aleksander Strojny (ur. 1976 w Tarnowie) – historyk, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w historii kultury polskiej i jej związkami ze Wschodem. W polu jego zainteresowań znajduje się ikonografia historyczna, heraldyka, epigrafika oraz dzieje książki. Autor kilkudziesięciu prac naukowych i popularnych, także przewodników naszego wydawnictwa, m.in. Lwów. Miasto Wschodu i Zachodu (I wyd. 2001, II wyd. 2003) czy Piwnym szlakiem po Europie Środka (2003). Laureat I nagrody w konkursie na najlepszą pracę magisterską i doktorską Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ogłoszonego w ramach programu „Ścieżką Wschodnią 2002”, za opublikowaną później edycję Poselstwo polsko-litewskie do Moskwy w roku 1678 szczęśliwie przedsięwzięte i opisane przez naocznego świadka Bernarda Tannera (Kraków 2002). Praga i Czechy są dla niego pasją oraz miłym odpoczynkiem od trudów penetracji krajów Wschodu.

6
Ebook

Praga. Udany Weekend. Wydanie 3

praca zbiorowa

Ruszajcie w świat z przewodnikami Michelina! Praga to jedna z najpiękniejszych stolic europejskich. Wyjątkowo urokliwe miejsce od dziesięcioleci przyciąga do siebie niezliczone rzesze turystów. Ma niepowtarzalny czar, a ogromna liczba wież umożliwia oglądanie romantycznych widoków tworzonych przez wijącą się w dole Wełtawę. Kto choć raz odwiedził to miasto, będzie do niego wciąż powracał, by cieszyć oko jego urokiem, spotkać przyjaznych, uśmiechniętych prażan i razem z nimi wychylić kufel dobrego, czeskiego piwa.   Zapraszamy w podroż po najwspanialszych miastach świata. W trzech częściach przewodnika z serii „Udany weekend” znajdziecie niezbędne informacje o celu Waszej podroży: informacje praktyczne – przydatne przed i w trakcie podroży zaproszenie do podroży – cześć prezentująca informacje geograficzno-historyczne i kulturowe dzielnice i zabytki – rozdział proponujący trasy zwiedzania danego miasta i opisujący interesujące miejsca A dodatkowo: precyzyjne mapy plan całego miasta na wewnętrznej stronach okładki plany poszczególnych dzielnic i zabytków oraz mapy tematyczne