Szczegóły kursu

Blockchain i kryptowaluty. Kurs video. Zdecentralizowane finanse od podstaw

Blockchain i kryptowaluty. Kurs video. Zdecentralizowane finanse od podstaw

Iweta Laskowska

Kurs video

Obierz kurs na... zdecentralizowane finanse

Opublikowany w 2008 roku whitepaper Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System na zawsze odmienił świat biznesu. Bitcoin był pierwszą implementacja Blockchaina, zdecentralizowanej bazy danych chronionej kryptograficznie. Za nim ruszyła lawina projektów, zarówno na sieciach publicznych (Ethereum, Solana, Cosmos, Polkadot), jak i prywatnych (Hyperledger Fabric, Corda, Quorum). Dziś, kapitalizacja rynkowa rynku kryptowalut wynosi ponad 1,66 biliona dolarów, a Bitcoin zajmuje stabilne i wysokie miejsce w globalnej kapitalizacji rynkowej obok takich gigantów jak Amazon, Meta Platforms (ex-Facebook), czy Tesla.

Wraz z jego powstaniem zaczęła się również historia blockchaina - Bitcoin bowiem jest pierwszą kryptowalutą opartą na tej technologii.

Czym zatem jest blockchain? To dosłownie łańcuch bloków. Zdecentralizowana baza danych, chroniona kryptograficznie. Bezpieczna sieć, w której każdy kolejny blok przechowujący transakcje, zawiera odwołanie do poprzedniego, co uniemożliwia modyfikację zapisanych w nim informacji. Te funkcje, a także mechanizm konsensusu sprawiają, że blockchain umożliwia wykonywanie transakcji bez konieczności potwierdzenia ich poprawności oraz zapewnienia bezpieczeństwa przez pośredników.

Aktualnie, w kryptowaluty inwestują największe korporacje, a ponad 130 krajów, które stanowią 98% światowego PKB, pracuje nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego (CBDC), niektóre z nich wprowadzają go jako legalny środek płatniczy.

Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia

W trakcie szkolenia zdobędziesz wiedzę na temat:

 • Podstaw blockchaina, bloków i funkcji haszującej
 • Mechanizmów potwierdzania transakcji na blockchainie
 • Różnic między konsensusem Proof of Work a Proof of Stake
 • Bezpiecznego przechowywania kryptowalut
 • Możliwości śledzenia transakcji z wykorzystaniem kryptowalut
 • Otwierania konta na giełdzie kryptowalut i korzystania z MetaMask
 • Prawdziwości twierdzeń o oszustwach korzystających z kryptowalut i ekologiczności kopania Bitcoina

Co więcej...

 • Dowiesz się czym są zdecentralizowane finanse (DeFi) i smart kontrakty
 • Nauczysz się rozróżniać kategorie DeFi, w tym: stabilne kryptowaluty, pożyczki i zdecentralizowane giełdy
 • Zrozumiesz czym są NFT, takie jak CryptoPunks i Bored Ape
 • Dowiesz się w jaki sposób Blockchain i Sztuczna Inteligencja (AI) mogą się uzupełniać

Blockchain i kryptowaluty. Kurs video. Zrozumieć zdecentralizowane finanse zabierze Cię w świat cyfrowych finansów. Opanujesz podstawy technologii blockchain i zrozumiesz działanie rynku kryptowalut. Zaczniemy od architektury sieci scentralizowanych, zdecentralizowanych i rozproszonych. Następnie poznasz komponenty blockchaina i zrozumiesz znaczenie kryptografii dla bezpieczeństwa sieci. Dowiesz się, do czego potrzebny jest podpis cyfrowy i jak do łańcucha dodawane są kolejne transakcje. Być może zastanawiasz się, gdzie kupić i jak wybrać kryptowalutę pod inwestycje, wreszcie - co najważniejsze - jak ją bezpiecznie przechowywać. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w drugim rozdziale! A na zakończenie, w ostatnim module, zagłębisz się w temat zdecentralizowanych finansów. Ukończenie kursu pozwoli Ci na postawienie pierwszych kroków w świecie Web3, aktywny udział w dyskusjach, rozumienie newsów, a nawet znalezienie pierwszej pracy związanej z technologią blockchain.

Przyszłość blockchaina

Blockchain na szeroką skalę jest znany przede wszystkim ze świata kryptowalut, jednak nie na tym kończy się jego zastosowanie. Ma liczne zalety - zapewnia pseudoanonimowość, transparentność i niemodyfikowalność danych i dzięki temu sprawdza się na wielu płaszczyznach. Jego liczne zastosowania znajdziesz nie tylko w świecie kryptowalut i finansów, ale również w łańcuchu dostaw (gdzie może być używany do śledzenia całego łańcucha dostaw, od produkcji do dostarczenia, co pozwala na większą przejrzystość i bezpieczeństwo), systemach do głosowania ( bezpieczne środowisko do przeprowadzania wyborów elektronicznych), opiece zdrowotnej (bezpieczne przechowywanie danych medycznych), edukacji (weryfikowalność i bezpieczeństwo dyplomów i certyfikatów) czy energetyce (zarządzanie danymi dotyczącymi produkcji i dystrybucji energii, a także handlu emisjami).

Ponadto połączenie technologii blockchain, Internetu Rzeczy (IoT) i sztucznej inteligencji (AI) tworzy potężne rozwiązania, które mogą przynieść liczne korzyści na wielu płaszczyznach m.in. bezpieczne przechowywanie danych, uwierzytelnianie, automatyzacja, zwiększenie transparentności, trackowanie zmian, czy zarządzania uprawnieniami.

 • Tytuł: Blockchain i kryptowaluty. Kurs video. Zdecentralizowane finanse od podstaw
 • Autor: Iweta Laskowska
 • Czas trwania: 01:26:22
 • ISBN: 978-83-283-9473-5, 9788328394735
 • Data wydania: 2022-07-05
 • Format: Kurs Video
 • Identyfikator pozycji: vblokv
 • Wydawca: Videopoint