Szczegóły kursu

Git. Kurs video. Pracuj wygodnie z najpopularniejszym systemem kontroli wersji

Git. Kurs video. Pracuj wygodnie z najpopularniejszym systemem kontroli wersji

Marcin Biegała

Kurs video

Obierz kurs na... Git

Git to najpowszechniej używany system kontroli wersji. Według ankiety serwisu StackOverflow ponad 87 procent respondentów używa tego systemu do przechowywania kodu. Dzięki swojej popularności Git stanowi dziś de facto standard w IT, a jego znajomość jest powszechnym wymogiem. Jednak mimo tej popularności wielu programistów wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę z potężnej mocy ukrytej w tym narzędziu. Git uchodzi za skomplikowany, a użytkownicy często korzystają z zaledwie kilku komend i trzymają się utartych schematów. Nie próbują zrozumieć jak naprawdę działa, a bez tego trudno mówić o płynnej pracy z systemem i pełnym jego wykorzystaniu. Tymczasem stanowi on podstawę serwisu GitHub, będącego centrum świata open source. To tam znajdują się kody najpopularniejszych bibliotek oraz narzędzi używanych w ramach otwartego dostępu, to tam zapadają decyzje dotyczące ich modyfikacji i ulepszeń. Kto jest obecny na GitHubie, może na bieżąco śledzić zmiany w kodach ważnego dla siebie oprogramowania i uczyć się od najlepszych światowych programistów. Warunek jest jeden — by efektywnie współpracować z GitHubem, należy dobrze poznać Git.

Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego kursu Git online?

W trakcie pracy z tym kursem video Git:

 • Nabierzesz wprawy w codziennej pracy z Gitem.
 • Dowiesz się, jak zsynchronizować lokalną kopię ze zdalnymi repozytoriami.
 • Nauczysz się naprawiać własne błędy i cofać zmiany w historii.
 • Będziesz korzystać ze schowka, tworzyć gałęzie, zarządzać nimi i je scalać.
 • Przekonasz się, jak wygląda prawidłowe zarządzanie etykietami.
 • Opanujesz możliwe strategie pracy z gałęziami.

Co więcej...

 • W trakcie zdobywania nowych umiejętności niejako przy okazji uzyskasz wiedzę dotyczącą mechanizmów zaimplementowanych w samym Gicie.

Git. Kurs video. Pracuj wygodnie z najpopularniejszym systemem kontroli wersji kończy się na poziomie średnio zaawansowanym. By móc efektywnie korzystać z tego szkolenia, nie trzeba posiadać żadnych innych umiejętności poza podstawową obsługą komputera.

Od Linuksa do Facebooka

Pierwsze wydanie systemu Git pojawiło się w 2005 roku. Ojciec Gita, Linus Torvalds, stworzył go w celu wsparcia jądra systemu Linux. Do prac nad alternatywnym systemem kontroli wersji Torvalds przystąpił, gdy poprzednik Gita, czyli BitKeeper, przestał być darmowy dla projektów typu open source. W efekcie powstała zupełnie nowa jakość — system, który świetnie wspiera rozgałęziony proces tworzenia oprogramowania, pozwala pracować off-line i dopiero potem wymieniać zmiany między lokalnymi repozytoriami, wspiera istniejące protokoły sieciowe i jest o całe rzędy wielkości szybszy od ewentualnych konkurentów. Ewentualnych, gdyż ze względu na swoje zalety aktualnie Git pozostaje praktycznie bezkonkurencyjny w kategorii rozproszonych systemów kontroli wersji. Z ciekawostek — do rozwijania kodu używa Gita między innymi serwis Facebook.

Przywitaj się z Gitem

Nim zagłębisz się w (dosłownie) rozgałęzioną strukturę Gita, poznasz jego historię oraz najważniejsze zalety, dzięki którym ten system stał się standardem w dziedzinie zarządzania kodem. Skonfigurowawszy na własnym komputerze niezbędne narzędzia, przećwiczysz podstawowe polecenia. Wszystko zapiszesz w swoim repozytorium — tak żeby już nic Ci nie uciekło. Dowiesz się, jak pracować, by nie „zanieczyścić” historii repozytorium, i skąd czerpać wiedzę o zmianach, które zaszły w kodzie.

W sekcji poświęconej gałęziom poznasz nie tylko polecenie dotyczące ich tworzenia i usuwania. Zobaczysz też, co naprawdę dzieje się w Twoim repozytorium, innymi słowy: jak działa Git od podszewki. Nauczysz się scalać rozgałęzione linie kodu, zarówno poprzez merge, jak i rebase. A ponieważ nikt nie jest nieomylny, w kolejnej części szkolenia zajmiesz się błędami. W jej ramach opanujesz metodologię cofania akcji i naprawy historii projektu. I nie — kasowanie lokalnej kopii i pobieranie jej od nowa nie stanowi rozwiązania problemu! Naprawiwszy to, co wymaga naprawy, zsynchronizujesz swoje repozytorium z innymi repozytoriami i wymienisz się postępami pracy.

Im bliżej końca, tym bardziej osobiście — na kolejnym etapie szkolenia jego autor podzieli się z Tobą osobistą opinią na temat różnych strategii zarządzania gałęziami, podpowie Ci, jak zarządzać wieloma wersjami kodu i jak zrozumiale etykietować konkretne punkty w historii repozytorium. Wreszcie poznasz Stash, czyli schowek dla fragmentów Twojego kodu. Te kilka poleceń usprawni Twoje codzienne obcowanie z Gitem. Dowiesz się, jak łatwo jest odłożyć pracę na bok, by móc zająć się czymś innym.

„Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii”

Arthur C. Clarke

W naszej ofercie znajdziesz również kursy ArchiCAD.

 • Tytuł: Git. Kurs video. Pracuj wygodnie z najpopularniejszym systemem kontroli wersji
 • Autor: Marcin Biegała
 • Czas trwania: 02:17:46
 • ISBN: 978-83-283-5126-4, 9788328351264
 • Data wydania: 2018-11-20
 • Format: Kurs Video
 • Identyfikator pozycji: vgitv
 • Wydawca: Videopoint