Szczegóły kursu

Linux i Bash. Kurs video. Wiersz poleceń i skrypty powłoki

Linux i Bash. Kurs video. Wiersz poleceń i skrypty powłoki

Bartosz Pastudzki

Kurs video

Obierz kurs na... jedną z najpopularniejszych powłok Linuxa

Mianem Linuxa określamy w rzeczywistości nie jeden system operacyjny, ale całą rodzinę systemów uniksopodobnych, bazujących na jądrze Linux. Choć świat usłyszał o nich po raz pierwszy kilkadziesiąt lat temu, a programiści od dawna chętnie z nich korzystają (GNU i Linux są projektami open source, każdy może łatwo przeanalizować i zmodyfikować kod źródłowy programu), masową popularność ta rodzina systemów operacyjnych zyskała w 2017 roku, gdy na scenę wkroczył Android z zaadaptowanym jądrem Linux. Uczyniło to systemy operacyjne z pingwinkiem jednymi z najważniejszych na rynku – nawet Windows ma dziś specjalny moduł WSL, pozwalający uruchomić środowisko linuxowe obok systemu Microsoftu.

Wykraczająca poza zwyczajną obsługę współpraca z systemami linuxowymi jest szczególnie istotna dla programistów, administratorów, specjalistów DevOps i testerów. Poznać trzeba zarówno tryb tekstowy, jak i skrypty powłoki. Tryb tekstowy tego systemu to świetne, bardzo wydajne narzędzie pracy, istotne nie tylko przy czynnościach związanych z administrowaniem Linux/Unix, ale też podczas automatyzowania zadań programistycznych. Przydaje się on również podczas logowania na zdalne serwery inne niż zdalny pulpit. Z kolei skrypty powłoki, takie jak popularny bash, pozwalają łączyć ze sobą funkcjonalności różnych programów w jedną całość, oferując stosunkowo dużą elastyczność przy niewielkim nakładzie pracy. Dzięki temu można w łatwy sposób automatyzować powtarzalne czynności w codziennej pracy, a tym samym oszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu.

Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia

W ramach kursu:

 • Nauczysz się wykonywania podstawowych poleceń w wierszu poleceń: tworzenia, edycji, kopiowania, przenoszenia, usuwania i zmiany uprawnień dostępu do plików; tworzenia dowiązań; uruchamiania programów; przeglądania i unicestwiania procesów
 • Wykonasz podstawowe zadania administracyjne w wierszu poleceń: tworzenie, usuwanie grup i użytkowników; uruchamianie i zatrzymywanie usług systemowych (i wybieranie uruchamianych podczas uruchamiania systemu); instalowanie i aktualizacja oprogramowania przy użyciu menedżera pakietów (apt i pacman); konfiguracja sudo (uruchamianie programów z prawami administratora)
 • Poznasz najważniejsze elementy języka powłoki (bash) i najczęściej używanych poleceń, takich jak: grep, sed, awk, less, head, tail, sort, uniq, time itp.; w materiale kursu są one prezentowane na przykładach z życia wziętych, jak wyzwalacze Gita, przetwarzanie video (FFmpeg), konwersja między formatami plików (pandoc)
 • Zaznajomisz się z najważniejszymi elementami systemu Linux: hierarchią katalogów, montowaniem systemów plików, procesami, sygnałami, potokami
 • Przybliżysz sobie podstawy popularnych narzędzi, takich jak vim, tmux, mc

Szkolenie Linux i Bash. Kurs video. Wiersz poleceń i skrypty powłoki kończy się na poziomie podstawowym. Porusza większość bazowych zagadnień. Pokazuje, jak pisać skrypty, posługując się w tym celu zarówno prostymi, jak i bardziej zaawansowanymi przykładami.

Trudno osiągnąć coś dużego, jeśli nie radzimy sobie z małymi rzeczami. Praca w powłoce i pisanie skryptów pozwalają ograniczyć czas poświęcany na małe, powtarzalne czynności i skupić się na rzeczach najistotniejszych.

 • Tytuł: Linux i Bash. Kurs video. Wiersz poleceń i skrypty powłoki
 • Autor: Bartosz Pastudzki
 • Czas trwania: 06:21:23
 • ISBN: 978-83-289-1251-9, 9788328912519
 • Data wydania: 2024-04-30
 • Format: Kurs Video
 • Identyfikator pozycji: vlinpo
 • Wydawca: Videopoint