Szczegóły kursu

SQL. Kurs video. Od zera do bohatera. Odczytywanie danych

SQL. Kurs video. Od zera do bohatera. Odczytywanie danych

Marcin Szeliga

Kurs video

Obierz kurs na... SQL

Informacja to złoto XXI wieku. Nic więc dziwnego, że z każdą minutą bazy całego świata zwiększają ilość przechowywanych danych. Tkwi w tym jednak pewien haczyk. Aby ten ogrom informacji był dla nas jakkolwiek użyteczny, muszą być one łatwo dostępne. Co za pożytek ze zgromadzonych terabajtów danych, jeśli nie da się wśród nich łatwo wyszukiwać tych, które są nam akurat potrzebne? Do rozwiązania tego problemu stworzono język SQL. Opanowanie go umożliwia konstruowanie zapytań do bazy danych, pozwalających pośród tysięcy rekordów odnajdywać dokładnie te, które nas interesują.

Komu dane, komu?

Nieważne, czy dopiero zaczynasz przygodę z IT, czy masz już pewne doświadczenie, elementarna choćby znajomość języka SQL jest Ci po prostu niezbędna. Zdecydowana większość obecnie tworzonych aplikacji korzysta z jakiejś bazy danych, więc zarówno ich administratorzy, jak i twórcy samych aplikacji są tu oczywistym wskazaniem.

A co z ludźmi spoza branży IT? Otóż właściwie każda osoba, której zawód wymaga pracy z dużą ilością danych, odniesie gigantyczne korzyści ze znajomości tego języka. Analitycy, specjaliści do spraw finansów, zarządzający ryzykiem czy nawet dziennikarze różnych specjalności — wszyscy oni dzięki bezpośredniemu dostępowi do danych i umiejętności wykorzystania potęgi SQL będą mogli pracować szybciej i wydajniej. W większości wypadków będą też osiągać dużo lepsze rezultaty, niż gdyby pracowali na danych dostarczonych im przez kogoś innego. Jak handlowiec ma sprawdzić, jaki towar najlepiej sprzedaje się w wakacje, a jaki zimą? Który z młodszych polityków zdobył największe poparcie wśród najstarszej grupy wyborców? Jaki zestaw leków najskuteczniej skraca średni czas trwania terapii konkretnego schorzenia? A jak to wygląda, gdyby chcieć zawęzić wyniki wyszukiwania? Na przykład do grupy pacjentów pracujących w nasłonecznionych terenach na świeżym powietrzu? Język SQL umożliwi wydobycie takich danych za pomocą jednego zapytania.

Czego się nauczysz podczas naszego profesjonalnego szkolenia?

Ten kurs zapozna Cię z podstawową składnią i zasadami tworzenia takich (i nie tylko) zapytań języka SQL. Poznasz między innymi odpowiedzi na takie pytania:

 • Jak wykonywać obliczenia już w trakcie odpytywania bazy danych?
 • Jak ograniczyć wyniki zwracane przez bazę do interesujących nas rekordów?
 • Jak uporządkować otrzymane wyniki?
 • Jak wyszukać największe lub najmniejsze wartości wśród wszystkich danych?
 • Jak jest zbudowana baza danych? Co to są tabele, a co rekordy?
 • Jak odczytywać dane z kilku powiązanych ze sobą tabel?
 • Jak podzielić wyniki na grupy?

SELECT, czyli zapytaj swoją bazę!

Twoja przygoda z SQL dopiero się rozpoczyna. Ta część kursu przeprowadzi Cię bezpiecznie przez podstawy. Najpierw dowiesz się, skąd zdobyć i jak przygotować odpowiednie oprogramowanie i przykładową bazę danych. Na niej przećwiczysz wszystko to, czego się nauczysz podczas trwania kursu. Poznasz najczęściej używaną komendę tego języka, czyli SELECT. Każde zapytanie, które kierujemy do bazy danych, musi ją zawierać. Brzmi prosto, ale Marcin Szeliga, autor kursu, udowadnia, opierając się na świetnie dobranych i różnorodnych przykładach, że jeśli zostanie właściwie użyta, ta komenda jest naprawdę potężnym narzędziem. Dowiesz się, jak ją zastosować i jak, w połączeniu z różnorodnymi klauzulami, już na etapie zapytania odnajdywać interesujące Cię dane. Lub też zwracać informacje dotyczące statystyki tych danych. Często osoby zajmujące się analizą danych wydobywają je w postaci surowej z bazy, a do ich dalszej obróbki używają innych programów. Nauczysz się, że nawet pojedyncze zapytanie może nie tylko przeszukać baz, ale od razu tak przetworzyć odnalezione informacje, że mogą się stać gotową odpowiedzią na nurtujący Cię problem.

Dobry początek jest najważniejszy!

Niewątpliwie do zalet języka SQL należy to, że dzięki prostym zapytaniom bardzo łatwo jest zacząć z nim pracować. Jednak swoją prawdziwą siłę SQL pokazuje wtedy, gdy pozna się go choćby trochę lepiej. Najłatwiej to zrobić, opierając się na doświadczeniu ekspertów, takich jak autor tego kursu. Często, zamiast od razu podać gotowe rozwiązanie, Marcin Szeliga najpierw pokazuje te, które początkującemu mogą się wydawać oczywiste, a które jednak nie dają właściwych wyników. Dzięki temu nabywamy wiedzę i umiejętności, pozwalające w przyszłości na samodzielne przygotowywanie zapytań, także gdy natrafimy na problemy różne od tych przećwiczonych z autorem. Ten kurs będzie też znakomitym wstępem do zgłębiania bardziej zaawansowanych zagadnień języka SQL. Kolejnym krokiem może być: SQL. Kurs video. Od zera do bohatera. Modyfikowanie danych tego samego autora.

 • Tytuł: SQL. Kurs video. Od zera do bohatera. Odczytywanie danych
 • Autor: Marcin Szeliga
 • Czas trwania: 06:17:29
 • ISBN: 978-83-283-8300-5, 9788328383005
 • Data wydania: 2021-07-28
 • Format: Kurs Video
 • Identyfikator pozycji: vsqloz
 • Wydawca: Videopoint