Szczegóły kursu

Tester manualny. Kurs video. Rozpocznij karierę w IT

Tester manualny. Kurs video. Rozpocznij karierę w IT

Kurs video

Kurs testowania manualnego online, bez wychodzenia z domu

Bug, defekt, awaria - zjawiska, które mogą budzić przerażenie. Nie unikniemy ich jednak są bowiem obecne w cyklu życia każdego oprogramowania. A co, jeśli wadliwy software trafi do użytkowników? Cóż, firma straci renomę i klientów.

Na szczęście testowanie jest odpowiedzią na te problemy. Testujemy właśnie po to, by zminimalizować ryzyko wyprodukowania wadliwego oprogramowania. Identyfikując i usuwając przyczyny powstawania defektów, zmniejszamy podatność na awarie. Dlatego też testowanie jest jednym z ważniejszych elementów kontroli jakości oprogramowania (quality assurance).

W czasach postępującej digitalizacji branża e-commerce kwitnie. Większość handlu i biznesu przeniosła się do internetu, licząc na zachowanie konkurencyjności. By zapewnić bezpieczeństwo i wysoki poziom usług online, ogromny nacisk kładzie się na jakość oprogramowania. Popularność zyskał koncept shift-left testing, czyli testowanie z przesunięciem w lewo. To znaczy, że testerzy są angażowani w projekt od najwcześniejszych etapów powstawania. A jak mówi jedna z siedmiu zasad testowania: wczesne testowanie oszczędza czas i pieniądze. Zapotrzebowanie na usługi testerów nigdy nie było tak duże. Obecnie nawet osoby bez doświadczenia w branży IT mogą zacząć pracę jako tester manualny. Od kandydata na to stanowisko wymaga się przede wszystkim znajomości technik projektowania testów. Tego właśnie - z wykorzystaniem przykładów - uczy ten kurs.

Czego nauczysz się podczas kursu testera programowania?

Kurs tester manualny online obejmuje takie zagadnienia jak:

 • Podstawowa terminologia zgodna z sylabusem ISTQB
 • Siedem zasad testowania, w tym:
 1. Paradoks pestycydów
 2. Grupowanie defektów i zasada Pareto
 • Najpopularniejsze techniki testowania
 • Analiza wartości brzegowych
 • Poziomy testów
 • Typy testów:
 1. techniki statyczne
 2. techniki dynamiczne (w tym testowanie czarnoskrzynkowe, testowanie białoskrzynkowe)

Co więcej...

 • Zrozumiesz, czym są testy i dlaczego należy je wykonywać
 • Dowiesz się, jak przygotować się do testowania
 • Poznasz proces testowy i TQED - nowatorski model analizy wymagań opracowany przez Uniwersytet Jagielloński i dr. Adama Romana

Tester manualny. Kurs video. Rozpocznij karierę w IT to kompendium wiedzy testerskiej na poziomie podstawowym.

Nauczysz się samodzielnie projektować przypadki testowe i wykonywać testy funkcjonalne. Poznasz podstawowe zagadnienia teorii testowania i rozwiążesz zadania, które wprowadzą Cię w świat testowania manualnego. Zaznajomisz się z testowaniem w oparciu o przypadki użycia i testowaniem przejść pomiędzy stanami. Dowiesz się również, jak stworzyć tablicę decyzyjną. Na zakończenie przećwiczysz klasy równoważności i analizę wartości brzegowych.

Warto wspomnieć, że w trakcie kursu testera manualnego online nie jest poruszana tematyka programowania. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w kodowaniu, by zacząć przygodę z testowaniem! Fundamentalny zakres wiedzy o jakości i testowaniu oprogramowania nie jest przeznaczony wyłącznie dla testerów. W praktyce nabytą wiedzę mogą wykorzystać kierownicy projektu, analitycy i konsultanci testów, programiści oraz użytkownicy przeprowadzający testy akceptacyjne.

Kim jest tester manualny i jaką ma rolę?

Podstawową rolą testera manualnego jest sprawdzanie poprawności działania oprogramowania za pomocą stworzonych i zaplanowanych przypadków testowych. Tak samo ważnym zadaniem jest analiza wymagań biznesowych i przygotowywanie planów testów według dostarczonej specyfikacji produktu.

Testowanie manualne, zwane także testowaniem ręcznym, można przeprowadzać we wszystkich rodzajach aplikacji. Procesy testowe są wykonywane wyłącznie przez człowieka. Dzięki czynnikowi ludzkiemu ten typ testów doskonale sprawdza się w przeglądzie modułów interfejsu użytkownika (UI). Ponadto tester może wejść w rolę użytkownika końcowego i badać jego doświadczenia (UX). Do wykonywania zawodu testera manualnego nie są potrzebne wykształcenie informatyczne czy znajomość języków programowania.

Fundamentem jest odpowiednie nastawienie i umiejętność logicznego, analitycznego myślenia. Dodatkowo osoba ubiegająca się o posadę testera powinna być komunikatywna i otwarta na ludzi. Na co dzień tester współpracuje z zespołem programistycznym i uczestniczy w przeglądzie kodu (code review). Kontaktuje się również z klientami i użytkownikami końcowymi. Ściśle współpracuje z interesariuszami, aby poprawnie weryfikować, walidować lub dopracować historyjki klienta. Krótko mówiąc: tester to człowiek orkiestra!

Polecamy także kursy MySQL dostępne w naszej ofercie idealne, aby poszerzyć swoje kompetencje zawodowe.

 • Tytuł: Tester manualny. Kurs video. Rozpocznij karierę w IT
 • Autor: Paweł Rachwał
 • Czas trwania: 03:36:54
 • ISBN: 978-83-283-9231-1, 9788328392311
 • Data wydania: 2022-04-19
 • Format: Kurs Video
 • Identyfikator pozycji: vtespo
 • Wydawca: Videopoint