Szczegóły kursu

Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Przenieś grę na URP!

Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Przenieś grę na URP!

Arkadiusz Brzegowy

Kurs video

Obierz kurs na... Unity!

Projektowanie i programowanie gier 3D może być zarówno świetną zabawą, jak i całkiem poważną pracą. Dobrze zrobione gry, za którymi stoją pasja i wiedza, szybko znajdą swoich entuzjastów, a ich twórca będzie mógł liczyć na satysfakcję i niezłe profity. Zanim jednak zaczniesz myśleć o tym poziomie, musisz dobrze opanować podstawy. Świetnym wyborem na początek będzie środowisko Unity.

Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Przenieś grę na URP! jest kontynuacją — trzecią częścią szkolenia dotyczącego tworzenia gier 3D. Dwie poprzednie części miały na celu położenie podwalin pod dobrą grę, teraz nadszedł czas, by wejść w końcu w nowe mechanizmy w Unity. A są to narzędzia na bardzo wysokim poziomie, dające spore możliwości kształtowania warstwy wizualnej. Autor zaprasza Cię, byś wraz z nim nauczył się używać w projekcie Universal Render Pipeline, czyli nowego sposobu renderowania, a także Global Illumination, czyli nowego sposobu oświetlania sceny.

Programowanie gier 3D — zakręć kołem wyobraźni!

Czego się nauczysz podczas naszego profesjonalnego szkolenia?

 • Nauczysz się rekonfigurować istniejący już projekt pod Universal RP.
 • Poznasz metody konwersji materiałów w projekcie do nowych shaderów.
 • Opanujesz teorię globalnej iluminacji.
 • Sprawdzisz, jak działa wypiekanie światła dla obiektów statycznych.
 • Zobaczysz, jak wygląda konfigurowanie Light Probes dla obiektów ruchomych.
 • Dowiesz się, jak korzystać z odbić typu Reflection Probes i je konfigurować.
 • Odkryjesz, jak dodawać pasek życia jednostkom, czyli manipulować kontrolką UI w scenie 3D.

W ciągu 18 lekcji w ramach szkolenia Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Przenieś grę na URP! poznasz także możliwości Shader Graph, czyli nauczysz się wizualnie programować shadery i tworzyć animowane materiały. Zorientujesz się, jak należy skonfigurować efekty Post Processing Stack, i dokonasz ich przeglądu za pomocą kamery. To już naprawdę coś, co warto poznać, ponieważ niełatwo samemu osiągnąć tak spektakularne rezultaty. Następnie czeka Cię nauka przełączania efektów w trakcie rozgrywki z poziomu kodu C#, a jeszcze później opanujesz refaktoring systemu produkcji wrogich jednostek.

Autor poprowadzi Cię przez proces tworzenia terenu, programowania licznika zniszczonych jednostek, zatrzymywania czasu i problemów związanych z obsługą tej funkcji, kwestie związane z zakończeniem gry, jej kompilowaniem i testowaniem. Będziesz mógł także skorzystać z propozycji związanych z rozbudową gry, jeśli zechcesz uczynić ją jeszcze doskonalszą. Krótko mówiąc, ten kurs przeniesie Cię na znacznie wyższy poziom!

Projektowy majstersztyk

Po zapoznaniu się z trzecią częścią serii o programowaniu gier 3D w Unity zdobędziesz umiejętność obsługi edytora Unity na poziomie średnio zaawansowanym. Rozszerzysz zakres swojej wiedzy o praktyczne budowanie warstwy wizualnej projektu. Od teraz każdy Twój projekt będzie wyróżniać niedościgniona perfekcja, a wszystko to zapewnią Ci dwa filary znakomitej gry typu tower defence: Universal Render Pipeline i Global Illumination.

Pierwsze z tych narzędzi powstało całkiem niedawno i pozwala uzyskiwać realistyczne efekty graficzne zarówno na słabszych komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Wkrótce ma się stać główną metodą renderowania w Unity. URP wnosi także mechanizm wizualnego tworzenia shaderów, dzięki czemu twórca może się skupić na efektach, które chce stworzyć, zamiast na kodowaniu shadera. Z kolei Global Illumination to taki model oświetlenia w grafice trójwymiarowej, w którym każdy obiekt na scenie 3D jest oświetlany zarówno przez światło emitowane bezpośrednio ze źródła, jak i przez światło odbite od innych obiektów na scenie. Co więcej, wspomagany jest on przez Reflection Probes - mechanizm efektywnych odbić, nieobciążających mocno silnika gry. Mechanizm ten nakłada na obiekty wcześniej wygenerowaną teksturę o mapowaniu sferycznym.

Jak doścignąć rzeczywistość

Dawno, dawno temu, kiedy internet był jeszcze w powijakach, a gry komputerowe zapisywano i przechowywano na taśmach magnetofonowych, nikt nie zawracał sobie głowy profesjonalną grafiką. Dla graczy znacznie ważniejsze były inne parametry gry, choćby szybkość jej wgrywania i nieawaryjność. Dziś jednak obok wciągającej fabuły i dopracowania szczegółów dotyczących logicznego mechanizmu gry to jej grafika jest najcenniejszym atutem. Im bliżej realnego świata jest wirtualna rzeczywistość, tym większe szanse na sukces. To dlatego niezmiernie ważne jest doskonałe opanowanie możliwości Universal Render Pipeline oraz nauka manewrowania światłem. Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Przenieś grę na URP! daje Ci niepowtarzalną okazję, aby nauczyć się tego od prawdziwego mistrza! Daj się poprowadzić i opanuj nowe narzędzia, by później bez trudu wytyczyć własny szlak gry.

Tylko dla wtajemniczonych

Środowisko Unity już wkrótce będzie wykorzystywać do renderowania wyłącznie Universal Render Pipeline, więc im szybciej uda Ci się zacząć tworzyć z użyciem tego narzędzia, tym lepiej. Twoje gry zaczną wyglądać bardziej profesjonalnie, a ponadto zaoszczędzisz sporo czasu. Z kolei Post Processing Stack pozwoli Ci łatwo dodawać trudne efekty — a to sztuka, którą wielu chciałoby opanować.

 • Tytuł: Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Przenieś grę na URP!
 • Autor: Arkadiusz Brzegowy
 • Czas trwania: 05:11:53
 • ISBN: 978-83-283-8021-9, 9788328380219
 • Data wydania: 2021-04-14
 • Format: Kurs Video
 • Identyfikator pozycji: vtpgu3
 • Wydawca: Videopoint