Szczegóły kursu

Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Tower Defence - prototyp od podstaw

Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Tower Defence - prototyp od podstaw

Arkadiusz Brzegowy

Kurs video

Obierz kurs na... Unity!

Projektowanie i programowanie gier 3D może być zarówno świetną zabawą, jak i całkiem poważną pracą. Dobrze zrobione gry, za którymi stoją pasja i wiedza, szybko znajdują entuzjastów, a ich twórca może liczyć na satysfakcję i niezłe profity. Zanim jednak zaczniesz myśleć o tym poziomie, musisz dobrze opanować podstawy. Świetnym wyborem na początek jest środowisko Unity.
Naukę programowania gier 3D warto zacząć od projektu, który nie będzie ani zbyt trudny, ani zbyt łatwy. Zbyt trudny projekt - przy niewielkiej jeszcze wiedzy - może Cię szybko zniechęcić. Z kolei zbyt łatwy najzwyczajniej Cię znudzi. Bardzo istotna jest też kolejność opracowywania elementów projektu. Dzięki temu od razu nabierzesz dobrego nawyku rozpoczynania pracy nad grą nie od wizualizacji i grafiki, ale od podstawowej mechaniki gry. Podczas Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Tower Defence - prototyp od podstaw zmierzysz się z projektem gry typu tower defence, niezbyt skomplikowanym, ale na tyle rozległym, aby pokazać Ci całkiem sporo możliwości Unity. Pierwszym etapem będzie stworzenie podstawowych mechanizmów umożliwiających rozgrywkę. W kolejnych częściach szkolenia dodawane będą elementy wizualne.
Programowanie gier 3D — działaj z rozmachem i z pasją!

Czego się nauczysz podczas naszego profesjonalnego szkolenia?

 • Dowiesz się, jak zainstalować oraz aktualizować kolejne wersje Unity.
 • Nauczysz się tworzyć i konfigurować projekt oraz opanujesz interfejs Unity.
 • Zobaczysz, jak wygląda sterowanie widokiem sceny oraz jak wykonywać operacje na obiektach w scenie.
 • Będziesz importować modele do projektu i tworzyć skrypty.
 • Zdefiniujesz własne zmienne i będziesz je aktualizować w panelu Inspector.
 • Dowiesz się, na czym polega pisanie własnych skryptów w języku C#.
 • Poznasz zasady działania prefabów oraz sposoby ich tworzenia w edytorze i tworzenia ich instancji w scenie za pomocą kodu C#.

W ramach 26 lekcji opanujesz podstawowe elementy interfejsu użytkownika (UI), takie jak panel i przycisk, nauczysz się podpinać własną metodę w C# pod kliknięcie przycisku na UI i poznasz mechanizm poszukiwania ścieżki. Przetestujesz także przycisk pauzy służący do wstrzymywania i wznawiania gry. Sprawdzisz, jak uruchomić rozgrywkę od początku. Dowiesz się, jak poprawiać parametry własnych komponentów bez zaglądania do kodu. Wszystkie te umiejętności zdobędziesz podczas projektowania gry zaproponowanej przez autora szkolenia, który będzie stawiał przed Tobą ambitne, lecz w pełni wykonalne zadania.
Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Tower Defence - prototyp od podstaw rozpoczyna serię o programowaniu gier 3D w Unity, więc zakończysz go z podstawową znajomością języka C# i edytora Unity. Jednak te solidne podstawy pozwolą Ci już na samodzielne małe eksperymenty w celu usprawniania swojej gry.

Zaprogramuj to w Unity

Programowanie gry wojennej to świetny sposób na naukę implementowania różnych mechanizmów, takich jak wykrywanie celu, wyznaczanie trasy, ustawianie obiektów strategicznych, generowanie drogi. Z drugiej strony nie obejdzie się bez tworzenia skryptów postaci (na przykład strzelających po wykryciu wroga). Po zakończeniu szkolenia Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Tower Defence - prototyp od podstaw będziesz umiał samodzielnie zaimplementować te i inne elementy gry. Poznasz podstawową składnię języka C#. Będziesz wiedzieć, skąd wziąć modele do swoich projektów, jak dostosować je do własnych celów oraz jak ustawić zmienne i parametry. Połączysz obiekty z mechanizmami, a kliknięcia przycisku z wywołaniem metody w kodzie. Zobaczysz, gdzie najczęściej powstają błędy i jak je usuwać. Poznasz metody wyznaczania końca rozgrywki i nauczysz się dzielić ją na fale.
Edytor Unity sprzyja programowaniu wieloplatformowych gier 3D, ponieważ jest bardzo elastyczny, a ponadto oferuje przeróżne narzędzia ułatwiające programiście pracę. Zobacz, jak je sensownie, efektywnie wykorzystać i zaprząc do realizacji swoich celów. Obojętne, czy chcesz stworzyć interfejs, czy osiągnąć efekt doskonałej animacji: na tym edytorze zawsze możesz polegać.

Po co komu jeszcze jedna gra?

Jeśli nurtowało Cię kiedykolwiek pytanie, czy pisana Ci jest kariera programisty — profesjonalna albo chociażby amatorska — pora sprawdzić, czy faktycznie to Twoje przeznaczenie. Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Tower Defence - prototyp od podstaw może być pierwszym krokiem w kierunku Twojej przyszłej pracy. A rynek pracy, jeśli chodzi o programistów gier — ze względu na wciąż rosnącą społeczność graczy — jest dziś potężny. W zasadzie grają wszyscy, więc rynek wciąż się nie nasycił. Co więcej, w powstawanie współczesnych gier 3D angażuje się znacznie większy zespół niż kiedyś. Do programisty i grafika dołączyła rzesza innych osób: testerzy, projektanci poziomów, designerzy doświadczeń gracza, specjaliści od wykorzystania usług chmurowych czy sztucznej inteligencji...
A nawet jeśli nie zamierzasz zawodowo zająć się grami, może chcesz po prostu poczuć satysfakcję i w ciągu kilku tygodni stworzyć wyjątkową, bo własną grę? I z dumą zaprezentować ją znajomym? Unity pozwala działać w takim tempie, że możesz stworzyć grę jako prezent na zbliżające się urodziny któregoś z przyjaciół.

Tylko dla wtajemniczonych

W Unity można tworzyć nie tylko gry, ale także aplikacje użytkowe 3D. Co więcej, w tym środowisku można kompilować aplikacje na wiele platform. W związku z tym po ukończeniu kursu będziesz w stanie projektować proste gry i aplikacje także na potrzeby strony internetowych (platforma WebGL). Wisienką na torcie będzie możliwość zaprojektowania narzędzia pozwalającego na przykład na wirtualny spacer po Twoim mieszkaniu, w którym właśnie zmieniasz meble, aby ocenić efekt planowanych zmian. Czyż nie brzmi to fantastycznie?


„To dopiero początek, a już jest fajnie!
W niewielu dziedzinach programowania nauka idzie tak przyjemnie. W niewielu też tak szybko i naocznie widać efekty pracy.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy programowanie gier jest dla Ciebie, pamiętaj, aby koniecznie dokończyć pierwszy projekt, niezależnie od napotkanych przeszkód. Dzięki temu poznasz smak zarówno tych trudnych sytuacji, kiedy nie możesz znaleźć rozwiązania problemu, jak i satysfakcji po zakończeniu projektu i udostępnieniu go światu. Wówczas możesz uznać, że masz wystarczającą ilość informacji, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: "Czy to jest dla mnie?". Pamiętaj — zmagaj się i szukaj pomocy, aż dotrzesz do końca projektu!”

Arkadiusz Brzegowy

 • Tytuł: Twoja pierwsza gra 3D w Unity 2020. Kurs video. Tower Defence - prototyp od podstaw
 • Autor: Arkadiusz Brzegowy
 • Czas trwania: 06:06:38
 • ISBN: 978-83-283-7659-5, 9788328376595
 • Data wydania: 2021-01-27
 • Format: Kurs Video
 • Identyfikator pozycji: vun3d1
 • Wydawca: Videopoint