Wydawca: Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska to najstarsza i największa uczelnia w regionie, która rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska w Częstochowie. Kształciła wtedy studentów na jednym wydziale – Wydziale Mechanicznym, obecnie uczelnia posiada sześć wydziałów, oferując studentom kilkadziesiąt kierunków i specjalności dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku i oczekiwań młodych ludzi. Politechnika Częstochowska to przyjazna i otwarta uczelnia, pełna ludzi z pasją ─ wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej i międzynarodowego środowiska studenckiego. Kształci specjalistów nauk technicznych i ekonomicznych, którzy kształtują polską gospodarkę opartą na wiedzy, wykorzystującą innowacje technologiczne, realizującą założenia zrównoważonego rozwoju. Jest uczelnią, która z powodzeniem odnajduje się na wymagającym rynku edukacyjnym, a jej działalność naukowo-badawcza przynosi wymierne korzyści w różnych obszarach działalności gospodarczej i społecznej.
105
Ebook

Marketing kreatywny - sztuka czy manipulacja?

Anna Niedzielska, Joanna Pikuła-Małachowska (red.)

Oddajemy w Państwa ręce podręcznik traktujący o trudnej sztuce marketingu. Przede wszystkim dlatego, że marketing cały czas ewoluuje. Przyczyniają się do tego zmiany zachodzące w zachowaniach odbiorców, postęp technologiczny, rozwój mediów oraz ewolucja sposobu zarządzania przedsiębiorstwami. Narzędzia marketingowe z jednej strony pozwalają skutecznie komunikować się z odbiorcami, z drugiej zaś umożliwiają im przekazywanie informacji zwrotnej. Pozwalają poznawać konsumentów i oferować im wartościowe produkty i usługi. Coraz częściej umożliwiają także dbanie o dobro społeczne i sprzyjają ochronie środowiska. Naturalnie marketing ma także wady, gdyby jednak ich nie miał, nosiłby znamiona sztuczności. Czy marketing jest sztuką kreacji czy sztuką manipulacji? Genialnym dzieckiem rynku czy nastawioną na zysk machiną wpływu na decyzje konsumentów? Przygotowując ten podręcznik, staraliśmy się spojrzeć na problem bardzo szeroko, pokazać genezę marketingu oraz to, jak zmieniał się na przestrzeni lat, zwrócić uwagę na jego współczesne, często niekonwencjonalne, narzędzia, odnieść się do tego, jakie kreatywne rozwiązania ze sobą niesie, pokazać, że kreacja ta oparta jest na przemyślanym zarządzaniu. W książce umieszczono sporo informacji praktycznych oraz ciekawostki związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Liczne odniesienia do literatury przedmiotu mają na celu spojrzenie na problem z rożnych punktów widzenia, by pozycja stała się najbardziej interesująca dla Czytelnika oraz by przekazać istotę wiedzy na temat marketingu. Z uwagi na to, że mają Państwo przed sobą podręcznik akademicki, to znajdują się w nim także ważne definicje wraz z legendą informującą, na których stronach ich szukać. Zachęcamy do zapoznania się z pozycją.

106
Ebook

Retencja wód opadowych w obszarach zurbanizowanych

Maciej Mrowiec

Współczesne miasta muszą sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami demograficznymi, ekspansją przestrzenną, zanieczyszczeniem środowiska, zużyciem zasobów naturalnych (w tym wody), jak też skutkami zmian klimatycznych. Rozwój miast – następujący w wyniku zmian sposobu użytkowania terenu i regulacji naturalnych cieków – przyczyna się do zmiany obiegu wody, co niestety skutkuje zwiększoną częstotliwością występowania lokalnych podtopień i powodzi. Intensyfikacja procesów urbanizacyjnych i nasilenie ekstremów pogodowych, będących przyczyną powodzi i dotkliwych okresów suszy, narzucają konieczność zmiany sposobu myślenia o metodach gospodarowania zasobami wodnymi oraz o priorytetach kształtowania krajobrazu zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Uwzględniając ilościowe i jakościowe oddziaływanie klasycznych systemów kanalizacyjnych na środowisko wodne, konieczna jest zmiana podejścia do ich projektowania w kierunku „zagospodarowania wód opadowych”, a nie „odprowadzania wód opadowych”. Podstawą nowoczesnych systemów odwodnienia jest zagospodarowanie wód opadowych w obrębie nieruchomości bądź w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Do systemu kanalizacyjnego powinny trafiać tylko te wody opadowe, których stopień zanieczyszczenia uniemożliwia ich lokalne zagospodarowanie oraz zrzuty z przelewów awaryjnych urządzeń mikroretencyjnych. W monografii przedstawiono wyniki analiz trzech podstawowych grup urządzeń do lokalnego zagospodarowania wód opadowych: urządzenia infiltracyjne (podziemne, powierzchniowe), zbiorniki gospodarczego wykorzystania wód opadowych oraz zielone dachy. Dokonano długookresowej analizy efektywności poszczególnych urządzeń, wykorzystując dobowe dane o opadach zarejestrowane w siedmiu największych polskich aglomeracjach. Umożliwiło to oszacowanie wpływu położenia geograficznego na efektywność działania urządzeń do zagospodarowania wód opadowych. Zachęcamy do sięgnięcia po lekturę.

107
Ebook

Elementy matematyki wyższej. Zadania z rozwiązaniami. Część 2

Anita Ciekot (red.)

Oddajemy w Państwa ręce skrypt pt. „Elementy matematyki wyższej. Zadania z rozwiązaniami. Część 2”. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Mogą z niego korzystać także studenci wszystkich rodzajów studiów inżynierskich. Niniejszy skrypt stanowi uzupełnienie materiału prezentowanego na wykładach oraz ćwiczeniach z analizy matematycznej I. Zawiera zadania o różnym stopniu trudności. Zadania dotyczą zagadnień takich jak m.in.: struktury algebraiczne, liczby zespolone, macierze, układy równań liniowych, prosta czy płaszczyzna. Do wszystkich zadań podane są odpowiedzi, a duża część zadań jest szczegółowo rozwiązana. Każdy rozdział rozpoczyna krótki wstęp teoretyczny, co ułatwi przygotowanie Czytelnika do rozwiązywania zamieszczonych zadań. Taki sposób zaprezentowania materiału pozwala studentom na systematyczną i samodzielną pracę. Autorami poszczególnych rozdziałów skryptu są pracownicy Katedry Matematyki Politechniki Częstochowskiej, którzy posiadają długoletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z matematyki dla studentów kierunków technicznych. Zachęcamy do sięgnięcia po obydwie części publikacji.

108
Ebook

Wyzwania rozwojowe firm rodzinnych vs nierodzinnych w czasach nowej rzeczywistości gospodarczej

Agnieszka Puto (red.)

Współczesne przedsiębiorstwa zarówno rodzinne, jak i nierodzinne zostały postawione przed koniecznością dostosowania się do zupełnie nowej rzeczywistości gospodarczej. Zmiany warunków funkcjonowania organizacji, które nastąpiły w wyniku światowego kryzysu związanego z pandemią COVID-19, zmusiły przedsiębiorstwa do wdrożenia nowych, dotychczas nieznanych sposobów radzenia sobie z kryzysem i wykreowania zupełnie nowych wzorców działania. Sukces w biznesie, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, staje się dziś udziałem jedynie tych przedsiębiorstw, które są w stanie skutecznie implementować zmiany. Dla wielu współczesnych przedsiębiorstw zmiany związane z kryzysem pandemicznym stały się poważnym zagrożeniem dla ich istnienia i funkcjonowania. Przemianowanie modeli biznesowych, elastyczność organizacji, szybka reakcja na nieoczekiwane zmiany rynkowe i kalkulacja ryzyka pozwoliły przetrwać tylko wybranym jednostkom. Można postawić tezę, że polscy przedsiębiorcy – w ujęciu globalnym – poradzili sobie ze współczesnymi wyzwaniami rynkowymi. Wyniki badań i wnioski z analizy studiów przypadków przedstawionych w monografii ukazują, że lockdown był niespodziewaną zmianą rynkową wpływającą na współczesne firmy. Większość z firm wykorzystało go jako szansę, dokonując w pierwszym etapie weryfikacji efektywności procesów zachodzących w funkcjonujących firmach. Ukazały one pewne braki, niespójności i nieścisłości, których rozwiązanie okazało się fundamentalne dla wprowadzenia zmian obejmujących całe przedsiębiorstwo i dotyczących konieczności dostosowywania się do nowych warunków rynkowych.  Monografia adresowana jest do wszystkich zainteresowanych problematyką warunków rozwoju współczesnych przedsiębiorstw. Przedstawione w niej zagadnienia nie ukazują pełnego spectrum współczesnych problemów zarządzania, jednak stanowią przesłankę do zgłębiania wiedzy i kontynuowania badań w tym zakresie.

109
Ebook

Architektura i budownictwo W programie ArchiCAD. Projektowanie i zastosowanie

Malwina Tubielewicz-Michalczuk

Praca przedstawia opis realizacji projektów architektoniczno-budowlanych i krajobrazowych z wykorzystaniem nowoczesnego programu komputerowego ArchiCAD. Zachodzące zmiany we współczesnym budownictwie wymagają nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań. Projektanci, inżynierowie budownictwa, architekci wciąż pracują nad wykreowaniem nowoczesnego budownictwa i interesujących przestrzeni miejskich. Prezentowany program jest systemem, który zakresem swoich możliwości obejmuje cały proces projektowania określonego obiektu. W poszczególnych rozdziałach opisano przebieg procesu projektowania wraz z wizualizacją i cyfrowym opracowaniem modelu we współpracy z programem ArchiCAD. Zamieszczono niezbędne uwagi praktyczne, od wstępnej koncepcji projektu aż do kreatywnych rozwiązań. W celu przedstawienia poszczególnych etapów pracy zamieszczono wskazówki konieczne do ich realizacji, od momentu rozpoczynającego projekt aż po efekt końcowy, prezentując bogaty wachlarz wykonanych w programie przykładów. Opracowane projekty dotyczą budownictwa jednorodzinnego, budownictwa wielorodzinnego, aranżacji wnętrz przestrzeni publicznych, ogrodów i elementów małej architektury. Uwagi praktyczne obejmują także wykorzystanie oprogramowania do tworzenia i zarządzania przez projektanta pełną dokumentacją techniczną wykonanych projektów architektonicznych, budowlanych, materiałów wykonawczych oraz kosztorysowania. Na zrealizowanych przykładach wskazano, że program komputerowy ArchiCAD daje projektantom dowolność w realizacji ich różnorodnych koncepcji o oryginalnym charakterze, precyzyjnym rozplanowaniu przestrzeni, nadając im odpowiedni kształt i kolor. W końcowej części pracy wskazano na możliwości korzystania z innych programów komputerowych, m.in. z programu komputerowego Artlantis, który jest przeznaczony do tworzenia renderingów przy współpracy z ArchiCADem. Wizualizacja budynków, wnętrz, terenów zieleni z naniesionymi fakturami i kolorami, stworzenie wirtualnego trójwymiarowego modelu oddają rzeczywisty stan obiektu, przenosząc użytkownika w wirtualną przestrzeń. Projekty wykonane w programie ArchiCAD z wykorzystaniem programu Artlantis tworzą wizualizacje różnych typów projektów: domu jednorodzinnego, budynku usługowego, salonu, biura, łazienki, kuchni, ogrodu, altany. Przedstawiono również technologię GDL, która we współpracy z ArchiCADem umożliwia oglądanie zaprojektowanych obiektów, zmianę materiałów, parametrów oraz obserwację ich widoków w różnych płaszczyznach. Pracę nad projektem kończą wskazania dotyczące przygotowania w programie projektu instalacji elektrycznej oraz opracowania rysunków wykonanych w różnych skalach i ich wydruków. Przedstawione przykłady mogą posłużyć jako wskazówki i propozycje podczas realizacji własnych projektów tworzenia nowych osiedli, przyjaznych wnętrz i przestrzeni publicznych.

110
Ebook

Telepraca w procesach zarzadzania przedsiębiorstwami

Bogusława Ziółkowska, Karolina Karbownik

Monografia, podzielona na 5 rozdziałów, zawiera przegląd literatury zarówno pod kątem eksplikacji pojęcia „telepracy”, jak i motywów jej podejmowania. Przedstawiono w niej również wyniki autorskich badań, których celem było zidentyfikowanie najważniejszych czynników wpływających na zainteresowanie telepracą wśród pracowników i przedsiębiorców (pracodawców). Wykazano, że głównymi czynnikami motywującymi pracowników do podejmowania pracy zdalnej są elastyczne godziny pracy, możliwość pracy w dowolnym miejscu na świecie oraz samodzielna organizacja pracy. Badanie było przeprowadzone przed pandemią COVID-19, która wymusiła wprowadzenie pracy zdalnej w wielu organizacjach do tej pory niekorzystających z telepracy.  Obecnie telepraca stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorców i kadry menedżerskiej. Po doświadczeniach z okresu pandemii COVID-19 większość z nich nie ma wątpliwości, że jest to bardzo przydatna forma zatrudnienia. Wielu z pracodawców przekonało się do telepracy, a także wielu pracowników nie chce już powracać do trybu pracy stacjonarnej. Ze względu na wagę i znaczenie problemu, jakim jest stopniowe przenoszenie zatrudnienia do e-przestrzeni, autorki zaprezentowały rozwiązywanie go na poziomie strategicznym. Jako przydatne narzędzie w tym celu zaproponowały analizę SWOT/TOWS, która, mimo iż została zastosowana w odniesieniu do uzyskanych wyników badań, nadaje się do wykorzystania przez menedżerów, którzy coraz częściej będą zmuszeni do pracy ze swoimi podwładnymi w przestrzeni wirtualnej stworzonej przez komputery, ich oprogramowanie i sieci komunikacyjne.

111
Ebook

Społeczne, psychologiczne i prawne uwarunkowanie zarządzania współczesną organizacją. Cz. 3

Anna Bazan-Bulanda, Agnieszka Kwiatek, Maja Skiba

Publikacja stanowi podręcznik akademicki dotyczący psychospołecznych i prawnych aspektów zarządzania współczesnymi organizacjami. Złożoność, zmienność, niepewność i nieprzewidywalność otoczenia organizacji powoduje, że zarządzanie nimi wymaga od osób, które nimi kierują, znajomości uwarunkowań społecznych, psychologicznych i prawnych. Ich zrozumienie jest potrzebne również studentom wielu kierunków związanych z zarządzaniem, logistyką, finansami, bezpieczeństwem i higieną pracy, a także studentom kierunku Public Management, studiującym w języku angielskim (stąd pojawił się jeden rozdział w języku angielskim). Opisana problematyka może stanowić uzupełnienie materiału z wykładów oraz inspirację do ćwiczeń czy warsztatów. Zagadnienia przedstawione w niniejszym opracowaniu mogą być przydatne także dla praktyków pragnących poszerzyć i uaktualnić swą wiedzę. Na końcu podręcznika znajduje się spis literatury oraz słowniczek ułatwiający odszukanie najważniejszych pojęć, które zostały scharakteryzowane w poszczególnych rozdziałach. W książce przedstawiono: środowisko pracy jako istotny obszar funkcjonowania człowieka i kształtowania się różnych relacji międzyludzkich; grupę społeczną w ujęciu socjologicznym i jej właściwości; relacje interpersonalne w miejscu pracy jako istotny czynnik kształtujący atmosferę pracy; emocje, ich mechanizmy, rodzaje i funkcje w perspektywie zachowań pracowniczych; budowanie strategii negocjacyjnej, style negocjowania i techniki perswazji; nowoczesne praktyki i narzędzia pobudzające motywację i zaangażowanie pracownicze w przedsiębiorstwie; wybrane japońskie metody zarządzania i ich wpływ na motywację pracowników w japońskich oraz zachodnich przedsiębiorstwach; współczesną metodę rekrutacyjną, jaką jest grywalizacja; pojęcie, ideę i podstawowe założenia freelancingu; audyt personalny jako narzędzie wspomagające zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji; różne rodzaje przywództwa w organizacjach; znaczenie kreatywności we wspieraniu postaw proinnowacyjnych w organizacji; proces organizacji spotkań służbowych i jego etapy; proces zarządzania projektami; oświadczenie woli w procesie dokonywania czynności prawnych przedsiębiorstwa; przedstawicielstwo w procesie dokonywania czynności prawnych przedsiębiorstwa; aspekty prawne w handlu elektronicznym; zagadnienie umów w obrocie gospodarczym.

112
Ebook

Dylematy współczesnej informatyki ekonomicznej. Teoria i praktyczne zastosowania

Cezary Stępniak (red.)

Monografia zawiera wybrane wątki odnoszące się do szeroko rozumianej informatyki ekonomicznej, przedstawione przez 36 autorów, którzy zgłosili chęć podzielenia się swoją wiedzą i przemyśleniami. Wspomniane wątki złożyły się na 20 rozdziałów. Poruszono tematy zastosowania określonych narzędzi technologicznych, w tym wypadku maszynowego uczenia się i elektronicznej innowacyjności. Odniesiono się do wykorzystania narzędzi internetowych w działalności biznesowej. Zaprezentowano przykłady zastosowania narzędzi internetowych m.in. do: budowania i badania dojrzałości cyfrowej organizacji, oceny bankowych systemów internetowych, budowania zaufania i reputacji w sieci, korzystania ze wspólnych danych, budowy ekosystemu prosumpcji w sieci, budowy e-wizerunku przedsiębiorstwa i oceniono skuteczność e-mailingu jako narzędzia sprzedaży. Poruszono problematykę zastosowania narzędzi ICT w dobie pandemii COVID-19 w zakresie zarządzania wizerunkiem firm z wykorzystaniem social media marketingu, stosowania funkcji komunikatorów sieciowych w czasach pandemii, wykorzystania narzędzi pracy zdalnej oraz usługi biometrii w jednym z banków. Omówiono temat zastosowania narzędzi ICT bezpośrednio do zarządzania przedsiębiorstwami – opisano systemy klasy ERP/BI jako podstawowe narzędzie ICT wspierające zarządzanie przedsiębiorstwami, poruszono problematykę możliwości wykorzystania chmury obliczeniowej w zwinnym zarządzaniu procesami w przedsiębiorstwie, miar stosowanych w podsystemie controllingu oraz wspierania zarządzania projektami.