Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
105
Ebook

Badania preferencji i zachowań konsumentów z wykorzystaniem metod mikroekonometrii i programu R

Tomasz Bartłomowicz, Andrzej Bąk

Przedmiotem monografii są zagadnienia pomiaru i analizy preferencji wyrażonych konsumentów z wykorzystaniem metod dekompozycyjnych – tradycyjnej metody conjoint analysis oraz wybranych metod wyborów dyskretnych. Warstwa teoretyczna publikacji obejmuje przegląd ekonomicznych teorii użyteczności, charakterystykę kategorii postaw, preferencji i zachowań konsumentów, a także wyjaśnia znaczenie preferencji w kwantyfikacji użyteczności. W części tej omówiono przedmiot badań mikroekonometrii, a także wskazano na różnice między danymi oraz mikrodanymi. Przedstawiono dekompozycyjne metody pomiaru preferencji, ich ogólne procedury badawcze z uwzględnieniem najważniejszych etapów badań oraz wybrane modele mikroekonometryczne i metody estymacji tych modeli. W warstwie empirycznej zaprezentowano zastosowania metod pomiaru oraz analizy preferencji wyrażonych konsumentów z wykorzystaniem programu R i wybranych pakietów wykorzystywanych w tym obszarze badań. Omówiono pakiety conjoint oraz radiant.multivariate, które zawierają implementacje tradycyjnej metody conjoint analysis, a także pakiety support.CEs oraz mlogit, które są stosowane w badaniach preferencji za pomocą wybranych metod i modeli wyborów dyskretnych.

106
Ebook

Rachunkowość 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

red. Michał Biernacki, Robert Kowalak

Niniejszy zeszyt zawiera piętnaście artykułów naukowych autorstwa studentów I oraz II stopnia studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Problematyka podejmowana przez młodych adeptów nauki dotyczy zarówno aspektów teoretycznych, jak i praktycznych funkcjonowania jednostek gospodarczych na rynku. W prezentowanych tekstach omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: uznawalność kosztów uzyskania przychodów, zmiany w ustawie o VAT dotyczące systemu kaucyjnego, podatek od sprzedaży okazjonalnej, wycena aktywów biologicznych, niewadliwość i rzetelność ksiąg rachunkowych, zastosowanie AI w biurach rachunkowych oraz analiza wskaźnikowa jako narzędzia controllingu strategicznego

107
Ebook

Informatyka w biznesie 2022 [DEBIUTY STUDENCKI]

Helena Dudycz

Niniejszy zeszyt stanowi pierwszy zbiór tekstów przygotowanych przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, którego tematem przewodnim jest informatyka w biznesie. Artykuły mają wysoki poziom merytoryczny. Zawierają one, co należy podkreślić, dobrze metodycznie opisane badania empiryczne. Na uwagę zasługuje aktualność podejmowanych przez studentów różnych wątków i zagadnień badawczych, interesujących z punktu widzenia zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Dotyczą one różnorodnych obszarów związanych z zastosowaniem metod, technologii i rozwiązań z szeroko rozumianej informatyki w biznesie.

108
Ebook

Zastosowanie metod ilościowych w ekonomii i finansach 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Alicja Grześkowiak, Piotr Peternek red.

Zeszyt zawiera dziewięć tekstów dotyczących różnych obszarów działalności gospodarczej człowieka oraz problemów społeczno-ekonomicznych. Prezentowane prace łączy ilościowe ujęcie rozpatrywanych zagadnień z wykorzystaniem bogatego arsenału metodycznego. W artykułach poruszono interesujące zagadnienia z obszaru ekonomii i finansów. Ujęto w nich szerokie spektrum metod analitycznych, co decyduje o wysokiej wartości opracowań. Artykuły zebrane w książce poświęcono takim zagadnieniom, jak m.in.: analiza zróżnicowania województw w Polsce ze względu na poziom i społeczno-demograficzne uwarunkowania selektywnej zbiórki odpadów, analiza dzietności i jej uwarunkowań w Polsce w 2021 r., nowoczesne metody imputacji braków danych - porównanie wybranych metod, stabilność polskiego sektora budowlanego w kontekście pandemii COVID-19 oraz wojny na Ukrainie na podstawie spółek notowanych na GPW, budowa i testowanie wsteczne strategii inwestycyjnej bazującej na uczeniu maszynowym

109
Ebook

Analiza finansowa. Przewidywanie bankructwa i analiza trudnosci finansowych. Teoria, przykłady i zadania

Robert Kowalak

Podręcznik poświęcony analizie trudności finansowych i przewidywaniu bankructwa wypełnia lukę na rynku pozycji prezentujących zagadnienia związane z analizą finansową przedsiębiorstwa. Istotną jego zaletą jest kompleksowa prezentacja problematyki wykorzystania różnego rodzaju modeli statystycznych i ekonometrycznych w przewidywaniu upadłości przedsiębiorstw. Z pewnością można go polecić właścicielom przedsiębiorstw i kadrze menedżerskiej, a także studentom uczelni ekonomicznych specjalizujących się w tematyce analizy finansowej. Ponadto może być użyteczny również dla słuchaczy studiów podyplomowych.

110
Ebook

Migracje z miast na wieś. Determinanty oraz wybrane konsekwencje w wymiarze ekonomicznym i przestrzenno-środowiskowym (na przykładzie strefy podmiejskiej Wrocławia)

Alicja Dolińska, Romuald Jończy, Przemysław Śleszyński, Justyna Rokitowska-Malcher, ...

Celem niniejszego opracowania jest prezentacja wstępnej wiedzy o warunkach i przyczynach współczesnych migracji z miasta na wieś, w tym ustalenie roli czynników środowiskowych i ekonomicznych w decyzjach migracyjnych. W publikacji dokonano rozróżnienia na czynniki decydujące o przeprowadzce na wieś oraz implikujące decyzję o wyborze konkretnej lokalizacji. Za cel opracowania przyjęto również dokonanie wstępnych ustaleń dotyczących rozdziału sfer aktywności ekonomiczno-społecznej migrantów na nowe i poprzednie miejsce pobytu. Uzyskano także opinie badanych na temat oceny dokonanej migracji w zakresie różnych warunków i elementów życia. Przeprowadzone badanie ma w przyszłości stanowić punkt wyjścia do zaprojektowania bardziej złożonych i szczegółowych analiz. Na teren badań wybrano strefę podmiejską Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego - jednego z pięciu najdynamiczniej rozwijających się obszarów metropolitalnych w Polsce. W monografii omówiono m.in. następujące zagadnienia: migracje z miasta na wieś jako jedna z kategorii migracji, migracje do strefy podmiejskiej Wrocławia na tle innych migracji wewnętrznych w Polsce, migracje z miasta na wieś w ujęciu teorii ekonomicznych, determinanty migracji w świetle wyników badań, determinanty migracji w świetle wyników badań.

111
Ebook

Elastyczne formy zatrudnienia i organizacji czasu pracy. Stan obecny i perspektywy

Dominika Bąk-Grabowska, Anna Cierniak-Emerych, Mariusz Florczyk, Czesław Zając

Celem opracowania jest systematyzacja, analiza i ocena elastycznych form zatrudnienia oraz elastycznych form organizacji czasu pracy dokonana na podstawie przeglądu literatury i wyników badań empirycznych przeprowadzonych przez jego autorów. Monografia została podzielona na cztery rozdziały. Przedstawiono w nich modele zatrudnienia wyodrębnione według kryteriów cyklu rozwojowego organizacji, warunków otoczenia i znaczenia elastycznych form zatrudnienia dla współczesnego rynku pracy oraz przyszłościowe modele i koncepcje zatrudnienia. Scharakteryzowano formy zatrudnienia i zaprezentowano elastyczne formy organizacji czasu pracy. W ostatnim rozdziale dokonano analizy i oceny wyników autorskich ilościowych i jakościowych badań empirycznych dotyczących elastycznych form zatrudnienia w przedsiębiorstwach funkcjonujących na Dolnym Śląsku.

112
Ebook

Płacowe warunki powrotu polskich migrantów zarobkowych do województwa opolskiego

Romuald Jończy, Justyna Rokitowska-Malcher

Monografia ma charakter teoretyczno-empiryczny i poświęcona jest płacowym warunkom powrotu migrantów zarobkowych do województwa opolskiego. Oryginalność zrealizowanych i opisanych badań własnych polega na wykorzystaniu do identyfikacji i pomiaru preferencji płacowych migrantów autorskich wskaźników, m.in.: minimalnej płacy migracyjnej – wyrażającej minimalną płacę netto, za którą dana osoba jest skłonna dalej pracować za granicą, oraz minimalnej płacy remigracyjnej – to jest minimalnej płacy netto, za którą osoba pracująca za granicą byłaby skłonna podjąć zatrudnienie w Polsce. Na podstawie tych danych skonstruowano płacowe funkcje remigracyjnej podaży pracy, przedstawiające skłonność do powrotu z emigracji zarobkowej i podjęcia zatrudnienia w Polsce przy różnych poziomach płac. W monografii, oprócz ustaleń płacowych warunków powrotu migrantów zarobkowych, sformułowano wnioski odnośnie do czynników emigracji, przymusowości/dobrowolności migracji zarobkowej, uwarunkowań zatrudnienia za granicą oraz zamiarów badanych dotyczących przyszłości.