Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
105
Ebook

Nierejestrowane wyludnienie i sytuacja na lokalnym rynku pracy na tle procesów rozwojowych powiatu nyskiego

Romuald Jończy, Karina Kaczmarczyk-Brol, Dominik Socha, Przemysław Śleszyński

Praca jest poświęcona diagnozie problemu wyludnienia i zatrudnienia w skali lokalnej powiatu nyskiego. W monografii  poddano analizie  związki zmian demograficznych z sytuacją na rynku pracy, dostępem do kształcenia oraz dysharmonicznym rozwojem ośrodków miejskich różnej wielkości. Wnioski sformułowano na podstawie danych statystyki publicznej i  rozległych badań  mikrospisowych  obejmujących  ludność 44 miejscowości powiatu. Przeprowadzone badania  dowodzą ogromnej skali niezarejestrowanego wyludnienia, feminizacji odpływu ludności z peryferii i ścisłej współzależności depopulacji od lokalnej dostępności pracy.

106
Ebook

Zabezpieczenie społeczne a prawa społeczne. Wybrane zagadnienia

Olga Kowalczyk, Stanisław Kamiński

Treść monografii podporządkowana jest zamiarowi określenia wpływu praw społecznych na współczesne systemy zabezpieczenia społecznego. Autorzy poddali również analizie szereg rodzajów ryzyka socjalnego. Szczególną uwagę poświęcono niezwykle aktualnej kwestii prawa do ochrony zdrowia. Osobne rozdziały traktują o przymusie w zabezpieczeniu społecznym w kontekście prawa do wolności oraz wpływie stosowania mechanizmu partnerstwa publiczno-prywatnego na poziom bezpieczeństwa socjalnego.

107
Ebook

Ekonomia 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Bożena Borkowska red.

Prezentowany zeszyt zawiera dziesięć artykułów. Zakres poruszanych w nich zagadnień jest obszerny i zawiera się w heterodoksyjnych nurtach ekonomii, a także w filozofii nauki. Autorzy szczegółowo omówili m.in. takie zagadnienia, jak: greenwashing jako forma oportunistycznego działania przedsiębiorstw, oportunizm w działaniach przedsiębiorstw z branży spożywczej, wykorzystanie asymetrii informacji na rynkach suplementów diety i kosmetyków, oportunistyczne działania inwestorów na rynkach kapitałowych, pokusa nadużycia w czasie globalnego kryzysu, wykorzystanie asymetrii informacji w relacji pryncypał-agent i jej konsekwencje na rynkach kapitałowych, rodzaje przedsiębiorczości na rynku marihuany w Stanach Zjednoczonych, buy now, pay later jako nowa usługa na rynku płatności, przesłanki fuzji i przejęć przedsiębiorstw, granice nauki w ujęciu ekonomicznym

108
Ebook

Badania preferencji i zachowań konsumentów z wykorzystaniem metod mikroekonometrii i programu R

Tomasz Bartłomowicz, Andrzej Bąk

Przedmiotem monografii są zagadnienia pomiaru i analizy preferencji wyrażonych konsumentów z wykorzystaniem metod dekompozycyjnych – tradycyjnej metody conjoint analysis oraz wybranych metod wyborów dyskretnych. Warstwa teoretyczna publikacji obejmuje przegląd ekonomicznych teorii użyteczności, charakterystykę kategorii postaw, preferencji i zachowań konsumentów, a także wyjaśnia znaczenie preferencji w kwantyfikacji użyteczności. W części tej omówiono przedmiot badań mikroekonometrii, a także wskazano na różnice między danymi oraz mikrodanymi. Przedstawiono dekompozycyjne metody pomiaru preferencji, ich ogólne procedury badawcze z uwzględnieniem najważniejszych etapów badań oraz wybrane modele mikroekonometryczne i metody estymacji tych modeli. W warstwie empirycznej zaprezentowano zastosowania metod pomiaru oraz analizy preferencji wyrażonych konsumentów z wykorzystaniem programu R i wybranych pakietów wykorzystywanych w tym obszarze badań. Omówiono pakiety conjoint oraz radiant.multivariate, które zawierają implementacje tradycyjnej metody conjoint analysis, a także pakiety support.CEs oraz mlogit, które są stosowane w badaniach preferencji za pomocą wybranych metod i modeli wyborów dyskretnych.

109
Ebook

Rachunkowość 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

red. Michał Biernacki, Robert Kowalak

Niniejszy zeszyt zawiera piętnaście artykułów naukowych autorstwa studentów I oraz II stopnia studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Problematyka podejmowana przez młodych adeptów nauki dotyczy zarówno aspektów teoretycznych, jak i praktycznych funkcjonowania jednostek gospodarczych na rynku. W prezentowanych tekstach omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: uznawalność kosztów uzyskania przychodów, zmiany w ustawie o VAT dotyczące systemu kaucyjnego, podatek od sprzedaży okazjonalnej, wycena aktywów biologicznych, niewadliwość i rzetelność ksiąg rachunkowych, zastosowanie AI w biurach rachunkowych oraz analiza wskaźnikowa jako narzędzia controllingu strategicznego

110
Ebook

Informatyka w biznesie 2022 [DEBIUTY STUDENCKI]

Helena Dudycz

Niniejszy zeszyt stanowi pierwszy zbiór tekstów przygotowanych przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, którego tematem przewodnim jest informatyka w biznesie. Artykuły mają wysoki poziom merytoryczny. Zawierają one, co należy podkreślić, dobrze metodycznie opisane badania empiryczne. Na uwagę zasługuje aktualność podejmowanych przez studentów różnych wątków i zagadnień badawczych, interesujących z punktu widzenia zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Dotyczą one różnorodnych obszarów związanych z zastosowaniem metod, technologii i rozwiązań z szeroko rozumianej informatyki w biznesie.

111
Ebook

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych w wybranych krajach

Aleksandra Łakomiak, Izabela Łakomiak

Monografia przedstawia porównanie zasad opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskiwanych z pracy w Polsce, w Republice Federalnej Niemiec oraz w Wielkiej Brytanii. W opracowaniu scharakteryzowano systemy podatkowe, społeczne aspekty pracy, pozapłacowe świadczenia pracownicze i rodzaje potrąceń zmniejszających podstawę obliczania zobowiązań wobec państwa. Opisano również międzynarodowe konwencje mające wpływ na wprowadzenie do obrotu prawnego bilateralnych umów międzynarodowych, w tym umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których założeniem jest, aby podatnicy będący rezydentami jednego z państw byli objęci ochroną przed podwójnym opodatkowaniem. Omówiono także zasady opodatkowania dochodów z najmu, z prowadzonej działalności gospodarczej i z udziału w programach motywacyjnych w formie akcji. Opracowanie jest przeznaczona dla prawników, ponieważ przedstawia trzy typy wykształconych na świecie systemów podatkowych oraz zasady opodatkowania dochodów osób fizycznych osiągniętych z m.in. pracy, wynajmu czy wykonywanej działalności gospodarczej w Polsce, w Anglii i w Niemczech, w tym stosowanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Monografia będzie również przydatna dla ekonomistów i księgowych, gdyż przedstawia zasady naliczania wynagrodzeń i ich obciążeń w trzech krajach. Wyjaśnia istotę pozapłacowych świadczeń pracowniczych oraz programów motywacyjnych realizowanych w formie akcji. Książka zainteresuje także zarządzających, pracowników działów zasobów ludzkich i przedsiębiorców możliwymi formami zatrudniania i powierzania wykonywania pracy oraz ich organizacyjno-podatkowymi skutkami.

112
Ebook

Migracje z miast na wieś. Determinanty oraz wybrane konsekwencje w wymiarze ekonomicznym i przestrzenno-środowiskowym (na przykładzie strefy podmiejskiej Wrocławia)

Alicja Dolińska, Romuald Jończy, Przemysław Śleszyński, Justyna Rokitowska-Malcher, ...

Celem niniejszego opracowania jest prezentacja wstępnej wiedzy o warunkach i przyczynach współczesnych migracji z miasta na wieś, w tym ustalenie roli czynników środowiskowych i ekonomicznych w decyzjach migracyjnych. W publikacji dokonano rozróżnienia na czynniki decydujące o przeprowadzce na wieś oraz implikujące decyzję o wyborze konkretnej lokalizacji. Za cel opracowania przyjęto również dokonanie wstępnych ustaleń dotyczących rozdziału sfer aktywności ekonomiczno-społecznej migrantów na nowe i poprzednie miejsce pobytu. Uzyskano także opinie badanych na temat oceny dokonanej migracji w zakresie różnych warunków i elementów życia. Przeprowadzone badanie ma w przyszłości stanowić punkt wyjścia do zaprojektowania bardziej złożonych i szczegółowych analiz. Na teren badań wybrano strefę podmiejską Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego - jednego z pięciu najdynamiczniej rozwijających się obszarów metropolitalnych w Polsce. W monografii omówiono m.in. następujące zagadnienia: migracje z miasta na wieś jako jedna z kategorii migracji, migracje do strefy podmiejskiej Wrocławia na tle innych migracji wewnętrznych w Polsce, migracje z miasta na wieś w ujęciu teorii ekonomicznych, determinanty migracji w świetle wyników badań, determinanty migracji w świetle wyników badań.